Malarz cieni

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2010-06-30
ISBN: 978-83-7659-181-0
Dodał/a książkę: papetka

Pablo Picasso to malarz, grafik, rzeźbiarz i ceramik hiszpański, jeden z najwybitniejszych twórców sztuki nowoczesnej i największa indywidualność w sztuce XX w. Uważa się go za twórcę kubizmu. Termin kubizm pochodzi od łacińskiego słowa cubus, czyli sześcian, który bezpośrednio nawiązuje do podstawowej cechy nurtu - geometryzacji. Kuba Rozpruwacz to pseudonim nadany seryjnemu mordercy, działającemu w okolicach Whitechapel w Londynie w 1888 roku. Ofiarami ataków przypisywanych Kubie Rozpruwaczowi zwykle padały prostytutki z ubogich dzielnic, mordowane przez podcięcie gardła. Większość z nich odniosła ponadto poważne rany brzucha. Co najmniej trzem ofiarom usunięto niektóre narządy wewnętrzne, co stało się podstawą dla przypuszczeń, jakoby morderca posiadał wiedzę anatomiczną lub chirurgiczną. Sherlock Holmes to postać fikcyjna, bohater powieści i opowiadań kryminalnych sir Arthura Conan Doyle'a. Był genialnym detektywem wykorzystującym do rozwiązywania zagadek kryminalnych metody dedukcji. Swoje śledztwa opierał na umiejętności obserwacji i znajomości psychologii, chemii, balistyki, matematyki, a także dużej wiedzy na temat wielu kultur i religii. Co łączy te osoby? Otóż, są one bohaterami powieści Martina Estebana "Malarz cieni". Znajdziemy w niej wątek kryminalno-detektywistyczny oraz miłosny. Autor, na swój sposób, przedstawia nam historię powstania obrazu "Panny z Awinionu". Tłumaczy też, w jaki sposób mogło dojść do narodzin innowacyjnego stylu w malarstwie. Powieść podzielona jest na dwie części. Głównym bohaterem pierwszej jest Pablo Picasso, który został wrobiony w brutalne zabójstwa prostytutek. W drugiej części Sherlock Holmes ma za zadanie odkryć prawdziwego zabójcę i jednocześnie oczyścić z zarzutów malarza. W tle rozgrywającej się akcji poznajemy życie w Barcelonie przełomu XIX i XX wieku. Należy podkreślić, że jest to fikcja literacka, a nie biografia Pablo Picasso. W ten sposób należy podejść do czytania książki, a uniknie się rozczarowania. Wydaje mi się, że jeżeli chociaż jedna osoba, pod wpływem tej lektury, sięgnie po biografię wybitnego kubisty, zainteresuje się jego twórczością lub stworzonym przez niego stylem malarskim, to będzie duży sukces i krok w stronę poznania historii sztuki.

Kup książkę Malarz cieni

Zobacz opinie o książce Malarz cieni
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa