Słodycz wybaczenia

Lori Nelson Spielman z zawodu jest nauczycielką, jej pasją jest jednak pisanie. Debiutancka jej powieść ,,Lista marzeń", przetłumaczona na 27 języków stała się bestsellerem, a prawa do ekranizacji wykupiła wytwórnia Fox 2000. Motyw wybaczenia przewija się przez wiele powieści i jako tako nie stanowi w literaturze niczego nowego. W powieści ,,Słodycz wybaczania" autorka chce jednak przekazać zdecydowanie więcej. Pragnie pośrednio zmusić nas czytelników, abyśmy nie tylko wybaczyli bohaterom powieści pewne ich zachowania z przeszłości, ale również poszukali w rzeczywistości sytuacji, w których mogliśmy zrobić drugiej osobie co najmniej przykrość. Cała zasada działania, opiera się na wysłaniu listu z przeprosinami z dołączonymi do niego dwoma kamykami. Jeden przyjmuje się jako wybaczenie, drugi posyła się dalej. W takiej właśnie sytuacji jest główna bohaterka książki Hannah Far, prowadząca popularny program telewizyjny. Dostaje taki list od osoby, która osobiście opracowała cały ten łańcuszek wraz z ogromną medialną otoczką, kasetami, książkami. Pech chce, że jest ona jedną z osób z przeszłości, o których Hannach najchętniej by zapomniała. Nie jest przekonana do całej teorii jaką ona głosi i bardzo niechętnie poddaje się takiemu eksperymentowi, uważając go jednak za swoistą manipulację. Oprócz listu o wybaczenie dostaje również propozycję pracy w innym mieście, miejscu w którym przebywa jej niedoszły mąż. Czy Hannach zdecyduje się wyjechać i pozostawić swojego obecnego partnera Michaela, polityka marzącego o senacie? Czy potrafi zmierzyć się z traumą dzieciństwa i porozmawiać ze swoją matką? Czy pomysł napisania scenariusza programu, w którym w jakiś sposób będzie mogła ukazać niekoniecznie w dobrym świetle autorkę pomysłu wybaczania, okaże się naprawdę dobrym? Moim zdaniem ,,Słodycz wybaczania" to świetna poruszająca powieść obyczajowa, pełna zagadek jak i też melancholii. Główna bohaterka staje przed olbrzymimi dylematami życiowymi, z którymi tak naprawdę, na początku nie zamierza się w ogóle zmierzyć. Autorka bardzo dobrze ukazuje nam obraz idealizowania córek przez samotnych ojców, jak i ogromną manipulację we wzajemnych ich relacjach, poczucie własności drugiej osoby. Zupełnie nie rozumiem, czemu tę powieść reklamuje się jako zabawną. Owszem jest to lektura idealna na wieczory, cz też wakacje, ale w sumie ogólnie porusza tematy niekoniecznie śmieszne, a wręcz momentami jest troszkę smutna i nostalgiczna. Na pewno ukazane zbiegi okoliczności powodują uśmiech na twarzy, ale dzięki nim istnieje w powieści pewna równowaga, która powoduje, że fabuła jest idealnie spójna. Powieść czyta się błyskawiczne, to co na początku wydaje się nam czarne niekoniecznie takim pozostanie i odwrotnie jasne strony, sytuacje staną się zdecydowanie mroczniejszymi. Wiara w drugiego człowieka zostanie mocno zachwiana, a autorka dostarczy nam moc emocji, które będą nam jeszcze po przeczytaniu książki długo towarzyszyć. Myślę, że warto poznać zarówno schemat działania kamyków wybaczenia i ich ogromny wpływ na wielu bohaterów jak i długą drogę jaką musi przejść bohaterka w celu pozbawienia swojego życia fałszu i pewnych wyobrażeń.

Informacje dodatkowe o Słodycz wybaczenia :

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2015-06-30
ISBN: 978-83-7818-692-2
Dodał/a opinię: jezyna122

Zobacz opinie o książce Słodycz wybaczenia

Kup książkę Słodycz wybaczenia