Okładka książki - Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek

Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek

Wydawnictwo: Brak danych
Data wydania: b.d
Kategoria: b.d
ISBN: 978-83-247-1444-5
Dodał/a opinię: Beata Harasiuk

Kolejne czytelnicze rozczarowanie. Po zachwytach, które przeczytałam o niej w Internecie postanowiłam przeczytać ją i ja. Ale niestety zupełnie do mnie nie przemówiła. Niby niewiele stron, a męczyłam przez kilka dni. Powieść w listach, akcja rozgrywa się tuż po wojnie, niby ciekawa historia, mimo że trochę przewidywalna, ale jakoś nie mogłam się do niej przekonać.

Kup książkę Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek

Opinie o książce - Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek

Bardzo ciepła i przyjemna lektura, choć porusza także bardzo ważne i smutne tematy. Akcja rozgrywa się zaraz po II wojnie światowej i krąży wokół 30-kilku letniej pisarki mieszkającej w Londynie, a następnie wokół mieszkańców małej wyspy Guernsey. Jedyne do czego mogę się "przyczepić" to zakończenie, które było nieco przyspieszone. Ale poza tym autorki wykreowały wspaniałych bohaterów, ciekawą historię, częściowo opartą na prawdziwych zdarzeniach, a wszystko osadzone w pięknej scenerii malowniczej wyspy. Zdecydowanie polecam! :)
Avatar użytkownika - be_ha
be_ha
Przeczytane:2016-08-09, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki w 2016 roku, Mam,
Oto przykład jak trudne, bolesne tematy można przedstawić dobry i mądry sposób, bez patosu i bez trywializacji. Wątek pasji czytelniczej dodaje smaku tej lekturze.
Avatar użytkownika - en-ca_minne
en-ca_minne
Przeczytane:2014-06-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Dawno nie czytałam książki, która wygrałaby z nocną burzą i pośpiechem codzienności. Dawno też nie czytałam książki, którą pochłonęłabym jednym tchem w pół nocy i pół poranka. Zachęcona tytułem (w końcu sama prowadzę poniekąd podobne stowarzyszenie) i zniechęcona wydaniem, które wskazywałoby na tanie romansidło, trochę w stylu Nicholasa Sparksa (którym swego czasu również nie gardziłam), zostałam wchłonięta (!) przez "Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek". To książka urocza i pięknie napisana (w tym bardziej ciekawa, że w formie listów). Atmosferą przypomina coś pomiędzy "Anią z Zielonego Wzgórza" a "Smażonymi zielonymi pomidorami". Mimo opisów okrucieństw wojny, dobroć jaka bije od bohaterów wywołuje całą gamę pozytywnych uczuć. Nawet jeśli po części dobry styl pisania autorek jest zasługą tłumacza, to wszystkim twórcom należą się brawa. W tym pisarstwie nie ma nic wymuszonego - wydarzenia, historie, portrety bohaterów, a nawet ich indywidualne style pisania listów - wszystko w czasem klaruje się w sposób tak naturalny, że aż trudno uwierzyć, że to tylko literacka fikcja. Ach! I boska, choć niestety zmyślona historia o Oskarze Wildzie! Podobnie jak historia o tym jak w kontekście traktowania książek, należy (lub nie należy!) dobierać życiowych partnerów.
Avatar użytkownika - kryna
kryna
Przeczytane:2013-04-13, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Ciepła, optymistyczna powieść o przyjaźni zrodzonej w czasach wojny, o kojącej i jednoczącej mocy książek i o ludziach, których połączyło zamiłowanie do literatury. Długo się zbierałam do tej książki - odstraszała mnie forma listów. Niepotrzebnie. Efekt taki, że nie mogłam się oderwać już od pierwszych stron i nie odłożyłam aż do przeczytania ostatniej. A po zakończeniu ogarnęła mnie tęsknota za bohaterami, historiami, anegdotami i sielskością (mimo dramatów i okropieństw wojny), jaką wprowadza w życie przyjaźń.
Avatar użytkownika - violino
violino