Żółte ptaki

Wojna to temat trudny, smutny, dramatyczny, mroczny w swej wymowie. Mimo to wciąż fascynuje i porywa serca milionów czytelników na całym świecie. Często jest to nie do końca uzasadnione, gdyż o wojnie, podobnie jak i o życiu, trzeba umieć opowiadać i pisać. Zdolność tą posiada Kevin Powers, który w swej powieści "Żółte ptaki", zamienił piekło wojny w poezję emocji. Książka opowiada o dwóch młodych chłopcach, żołnierzach - Bartlu i Murphu, którzy poznają się podczas szkolenia wojskowego w USA. Po jego zakończeniu obaj trafiają do Iraku, gdzie przychodzi toczyć im każdego dnia walkę o własne życie.., walkę nie tylko z wrogiem, ale i własnymi demonami, które budzą się w Nich wraz z odgłosem kolejnej eksplozji, hukiem wystrzału, widokiem krwi kolegów.. Powieść ta jest historią o rodzącej się przyjaźni, przywiązaniu do drugiego człowieka, który staje się bliższy niż rodzony brat. To także opowieść o strachu nie tyle o własna życie, ale o życie przyjaciela, którego strata byłaby dla Nas gorsza, niż własna śmierć. Wreszcie jest to historia o niczym nie ograniczonej sile wojny, która nie musi zabijać, by zniszczyć człowieka i jego człowieczeństwo, wystarczy bowiem, że porwie go w swoje objęcia, stanie się jego sensem, dniem, nocą, każdą sekunda życia. "Żółte ptaki" to pierwsza powieść poświęcona wojnie, która zachwyca swoim pięknem i wręcz poetyckim językiem. Przegrana własnego życia przez głównych bohaterów, której tak naprawdę jesteśmy tutaj świadkami, wzbudza w Nas ciekawość, fascynację, czasami wręcz zachwyt. Czy to wstyd? Nie wiem tego, lecz wiem z całą pewnością, iż książka ta pozwala inaczej spojrzeć na wojnę, na te spowszedniałe Nam relacje w serwisach informacyjnych, mówiące o toczących się konfliktach gdzieś na drugim końcu świata. Dzięki tej mądrej i pięknej książce uświadomiłam sobie, że w każdym z tych konfliktów, przegrywa soje życia kolejny młody chłopiec, kobieta, dziecko.. Dziękuję autorowi, ze napisał te powieść. Innych słów tutaj nie potrzeba..

Informacje dodatkowe o Żółte ptaki:

Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 2013-09-25
Dodał/a opinię: Uleczkaa38

Zobacz opinie o książce Żółte ptaki

Kup książkę Żółte ptaki