Nasze ciała, ich pole bitwy. Co wojna robi kobietom

Ocena: 5.6 (5 głosów)
opis

Christina Lamb — zdobywczyni Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego 2021, Finalistka Orwell Prize for Political Writing 2021, Finalistka Baillie Gif ford Prize for Non Fiction 2020, zdobywczyni nagrody Książka Roku 2020 według „Timesa” i „Sunday Timesa”. Christina jest doświadczoną korespondentką wojenną. W swoim reportażu „Nasze ciała, ich pole bitwy” oddaje głos kobietom z obszarów objętych konfliktami zbrojnymi. Jej rozmówczynie pochodzą z Bangladeszu, Japonii, Nigerii, Konga, Birmy, Rwandy. Bohaterki reportażu nie są ofiarami, a ocalałymi. Mimo bólu i cierpienia, które ciężko jest sobie wyobrazić, żyją i zmieniają świat — dając tym samym jednoznaczny sygnał do działania.

 

„Nasze ciała, ich pole bitwy” to reportaż przepełniony niewyobrażalną męczarnią i strapieniem. Czytanie tej książki musiałam sobie dawkować, nie da się jej przeczytać jednym tchem. Choć każda z tych kobiet przeszła przez piekło i wiele z nich odważyło się o tym opowiedzieć, to były też takie, które nie mają odwagi mówić o tym, co je spotkało. Bohaterki Lamb dzisiaj walczą o sprawiedliwość, w imieniu swoim, swoich matek, córek, znajomych a także w imieniu tych, które o swojej tragedii nie potrafią opowiedzieć.

„Nasze ciała, ich pole bitwy” to bardzo trudna, przerażająca i rozrywająca serce lektura. Wierzę i rozumiem to, że nie każdy będzie w stanie ją przeczytać. Ale mam nadzieję, że takie osoby się znajdą. Nie da się przejść obojętnie obok okrucieństwa, które spotyka kobiety w czasie wojny. Gdzieś czytałam, że gwałt to broń cięższa i zadająca głębsze rany od karabinu. I muszę się z tym zgodzić. Rany, które po sobie pozostawia nie zabliźnią się nigdy.

Wstrząsający, przerażający, mocny. Taki jest reportaż Lamb, który bardzo polecam i uważam, że powinien go przeczytać każdy. Jeżeli już zdecydujecie się na przeczytanie tej niefikcyjnej pozycji, pamiętajcie, żeby ubrać się w ogrom cierpliwości i mocnych nerwów, bo skala okrucieństwa opisana w reportażu jest ogromna. Niniejszym, jednak ogromnie warto przez ten tytuł przebrnąć, by dowiedzieć się, co wojna robi kobietom, bo o tym nie słyszy się tak często jak powinno.

Informacje dodatkowe o Nasze ciała, ich pole bitwy. Co wojna robi kobietom:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2022-04-13
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788324082759
Liczba stron: 416
Dodał/a opinię: Ilona Wolińska

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze bóg

więcej
Zobacz opinie o książce Nasze ciała, ich pole bitwy. Co wojna robi kobietom

Kup książkę Nasze ciała, ich pole bitwy. Co wojna robi kobietom

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy