Śledztwo zamiast żałoby. Recenzja filmu „Bez wahania”

Data: 2022-01-15 15:20:56 Autor: Mirosław Kalinowski
udostępnij Tweet

Bez wahania to najnowsza produkcja od Netfliksa, która oparta została na powieści Nory Roberts. Mimo że film szybko stał się hitem, to jego fabuła nie zaskakuje. Na nowy thriller Netfliksa składają się bowiem znane zabiegi fabularne i zakończenie, które odgadnąć można niemal od samego początku. 

Bez wahania - o czym jest film?

Bez wahania – o czym jest?

W Bez wahania przedstawiona zostają losy Grace Miller, poczytnej pisarki kryminałów, która na prośbę siostry powraca w rodzinne strony. Po latach spotyka się z Kathleen, która właśnie staje na nogi po życiowym kryzysie: rozpoczyna pracę w szkole i próbuje odzyskać syna.

Czytaj także: Co nowego na Netfliksie? Najważniejsze premiery od 16 do 23 stycznia 2022 roku

Kiedy nauczycielka zostaje odnaleziona martwa, jej siostra nie może pogodzić się z jej śmiercią. Postanawia za wszelką cenę odnaleźć osobę odpowiedzialną za zabójstwo Kathleen. I nie zamierza się poddać nawet wtedy, gdy policja nie chce pomocy z jej strony. 

Bez wahania – recenzja

Bez wahania - recenzja filmu

Bez wahania to typowy film telewizyjny klasy B, w którym niezbyt zaskakująca fabuła łączy się z małowiarygodnymi postaciami. Twórcy filmu wydają się niezdecydowani, w którym kierunku pokierować fabułą, przez co ostatecznie widzowie otrzymują połączenie thrillera, kryminału oraz niepasującego tu romansu. 

Bez wahania – nietypowa detektywka na tropie

Bez wahania - czy warto zobaczyć?

Bohaterowie to najczęściej najważniejszy element filmu. Problem w Bez wahania jest taki, że zachowanie głównej bohaterki zupełnie nie pasuje do sytuacji, w której się znalazła. Grace w tragicznych okolicznościach traci siostrę, jednak wydaje się niezwykle szybko stanąć na nogi. I choć z żałobą można poradzić sobie na różne sposoby, to w takim momencie życie z całą pewnością trudno odciąć się od emocji. Tymczasem bohaterka Bez wahania całkowicie się od nich dystansuje, zaskakując przenikliwością i doświadczeniem znacznie przewyższającym umiejętności waszyngtońskiej policji. 

Może zainteresować cię także...

Grace zresztą nie robi tego sama. Zostaje zatrudniona jako „konsultantka” w sprawie własnej siostry i zaangażowana w śledztwo, działając ramię w ramię z detektywem, który – notabene – staje się jednocześnie jej kochankiem. W tym samym czasie morderca Kathleen pozostaje nieuchwytny. Sztuczność i nieautentyczność jest zatem największym zarzutem, który sformułować możemy nowemu filmowi od Netfliksa. 

Bez wahania – czy warto zobaczyć?

Bez wahania - opinie o filmie

Problemem jest też to, że ten kryminał niczym nas nie zaskoczy. W fabule brakuje ciekawych zwrotów akcji, przede wszystkim jednak nie zadowoli zakończenie, bowiem zabójcą jest ktoś, na kogo widzowie stawiać mogą od początku śledztwa. Tam, gdzie twórcy Bez wahania powinni dokonać fabularnej wywrotki, jest proste i nudne zakończenie. 

Może zainteresować cię także...

Zakończenie śledztwa jest niesatysfakcjonujący, a ostatnie sceny Bez wahania zupełnie nie pasują do produkcji kryminalnej, a raczej – filmu obyczajowego czy świątecznego romansu. Biorąc pod uwagę czasy, w jakich żyjemy, może to jednak i lepiej, że przynajmniej w filmach o seryjnych zabójcach pojawia się szczęśliwe zakończenie?

Film Bez wahania powstał na podstawie powieści Bezwstydna cnota Nory Roberts. Książkę kupić można w popularnych księgarniach internetowych:

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.