To, co najcenniejsze. Wywiad z Iwonną Buczkowską

Autor: Magdalena Galiczek-Krempa
Okładka publicystyki dla To, co najcenniejsze. Wywiad z Iwonną Buczkowską z kategorii Brak kategorii

– W pięknym „opakowaniu” świec, bombek, odświętnych ubrań czy smakołyków musi być coś, co jest najcenniejsze: miłość i chęć bycia razem – mówi Iwonna Buczkowska, autorka książki Pluszowy Zajączek. To kierowana do przedszkolaków i dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej ciepła, wzruszająca opowieść o przyjaźni, wzajemnym wsparciu i dzieleniu się tym, co dobre. 

Boże Narodzenie to najbardziej magiczny czas w roku?

Myślę, że tak. Taki bajkowy i tajemniczy. Może przez te kontrasty: szybko zapada zmierzch, na dworze zimo i szaro – a w domu ciepło, jasno, kolorowo, pachnie choinką…  No i to wspólne oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę… i na prezenty.

Tylko wtedy „ożywają" pluszowe zajączki, mróz dosłownie szczypie w nos, a wrona potrafi przeczytać list do świętego Mikołaja?

No, może nie tylko wtedy, bo przecież w bajkach opowiada się historie, które dzieją się nie tylko, jak w Pluszowym Zajączku, w wigilijny wieczór. Ale z pewnością w Wigilię jest to bardziej prawdopodobne.

Dom pachnący wigilijnymi potrawami, wspólne ubieranie choinki i śpiewanie kolęd po wieczerzy wigilijnej to obraz, który kojarzy się nam ze świętami i który chcielibyśmy przywoływać nie tylko w pamięci. Czy wciąż tak obchodzimy Boże Narodzenie? Czy w przygotowaniu potraw nie wyręcza nas catering? I czy mroźnej zimy coraz częściej nie zamieniamy na urlop w ciepłych krajach?

Jesteśmy zabiegani i często w święta chcemy po prostu odpocząć. Dlatego częściowo wyręczamy się gotowymi potrawami lub wyjeżdżamy tam, gdzie za nas wszystko przygotują i posprzątają. Z tym większym wzruszeniem czytamy książki, które ukazują święta tradycyjne, przywołują wspomnienia i dają nam poczuć ich magię. Przecież bombki, prezenty czy kolędy to tak naprawdę tylko „opakowanie” tego, co najważniejsze: bliskości i radości z rodzinnych spotkań. A święta to często jedna z niewielu okazji, aby spotkać się z całą rodziną.

Święta to dobra okazja do sprawiania sobie prezentów. Czy jednak nie przyćmiewa to rzeczywistego wymiaru tego czasu? Nie zapominamy o tym, co jest wtedy najważniejsze?

Chyba każdy lubi dostawać prezenty. Znam rodziny, gdzie tych prezentów jest zdecydowanie za dużo i takie, gdzie rodzice decydują, że ich dzieci dostaną tylko po jednym skromnym prezencie. Myślę, że jak zawsze najlepszy jest umiar i zdrowy rozsądek.

Na prezenty cieszą się zwłaszcza dzieci. Pluszowy Zajączek, główny, tytułowy bohater Pani książki wydaje się mocno obyty ze współczesnym, nastawionym na konsumpcjonizm światem. Boi się, że w najbliższe święta, jak wiele zabawek w domach innych dzieci, zostanie wymieniony na coś nowego...

Ta sytuacja właściwie zaskakuje Zajączka i stawia przed trudnym wyborem. Czy ważniejsze jest to, co dobre dla niego, czy może powinien się poświęcić dla przyjaciela?

Książkę Iwonny Buczkowskiej warto wspólnie z najmłodszymi dziećmi czytać w czasie przedświątecznym, gdy tylko spadnie pierwszy śnieg lub gdy w kalendarzu zagości grudzień. Z jednej strony – by wprawić się w dobry, bożonarodzeniowy nastrój, a z drugiej – by pokazać dzieciom, jak ważny jest drugi człowiek. I to, by zawsze o nim pamiętać.

- recenzja książki Pluszowy Zajączek

Jacek, przyjaciel i właściciel Pluszowego Zajączka, napisał list do świętego Mikołaja. List, który zaskoczy zarówno Zajączka, jak i czytelników Pani książki. Dzieci są dojrzalsze niż sugerowałaby to ich metryka? Czują i widzą więcej?

Tak. Dlatego uważam, że i na co dzień, i od święta powinniśmy zważać co i w jaki sposób mówimy w obecności dzieci, choćby siedziały w drugim końcu pokoju pochłonięte zabawą.

A o jakim prezencie mógłby marzyć sam Zajączek? 

Świat baśni ma swoje reguły, które wymyśla autor. Zajączek dostał ode mnie ludzkie uczucia, ale nie ma – jak my – potrzeb materialnych. Nie myśli więc, że mógłby dostać prezent. Ale gdyby dostał coś od Jacka pod choinkę (na przykład nowy szaliczek) wtedy z pewnością ucieszyłby się, choć o wiele bardziej z tego, że Jacek o nim pamiętał, niż z samego szaliczka. 

Święta to czas szczególnej bliskości? Chwile, które możemy oddać przyjaciołom i rodzinie, gdy na codzień brakuje na to czasu?

Tak. Ja celebruję święta i choć nie piekę pięciu ciast i trzech pasztetów, to staram się, by w ten dzień cała rodzina była razem. 

Jak powinniśmy przeżywać święta, by nasze dzieci odczuły, że jest to wyjątkowy czas, na który warto czekać?

Ważna jest atmosfera przy stole. W pięknym „opakowaniu” świec, bombek, odświętnych ubrań czy smakołyków musi być coś, co jest najcenniejsze: miłość i chęć bycia razem. Poza tym chyba tylko w Wigilię, rozpakowując prezent spod choinki, możemy znów przez chwilę poczuć się dziećmi, a to przecież takie miłe. 

Książkę Pluszowy Zajączek kupicie w popularnych księgarniach internetowych: 

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar użytkownika - slena1098
slena1098
Dodany: 2019-11-07 23:17:10
0 +-

Piękna książka. 

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2019-11-07 17:35:39
0 +-

Zapowiada sie piękna książeczka dla dzieci.

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Dodany: 2019-11-07 16:17:38
0 +-

Idealna pod choinkę.

Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Dodany: 2019-11-07 12:28:21
0 +-

Cudo!

Avatar użytkownika - Lenka83
Lenka83
Dodany: 2019-11-07 12:22:37
0 +-

Piękne ilustracje....

Książka
Pluszowy Zajączek
Iwonna Buczkowska

Warto przeczytać

Recenzje miesiąca
Hotel ostatniej szansy
Nicki Thornton
Hotel ostatniej szansy
Pluszowy Zajączek
Iwonna Buczkowska
Pluszowy Zajączek
Pod tym samym niebem
Katarzyna Kielecka;
Pod tym samym niebem
Spowiedź Śmigłego
Sławomir Koper;
Spowiedź Śmigłego
Nobliści skandaliści
Sławomir Koper
Nobliści skandaliści
Walczyły w cieniu mężczyzn
Greg Levis, Gordon Thomas
Walczyły w cieniu mężczyzn
365 stron życia 2020
oprac. Justyna Wrona, Hubert Wołącewicz
365 stron życia 2020
Pokaż wszystkie recenzje