10 świetnych książek na wakacyjny wyjazd – akcja #książkanawakacje

Autor: Magdalena Galiczek-Krempa

Kiedy pakuję na wakacyjny wyjazd bagaże całej czteroosobowej rodziny (w tym dwójki małych dzieci), lista niezbędnych rzeczy wydaje się nie mieć końca. I chociaż zdarza mi się zapomnieć o kilku drobiazgach (plastrach, maści na komary, kremie z filtrem przeciwsłonecznym...), w naszych torbach zawsze znajdzie się miejsce na lekturę. W ubiegłym roku zabraliśmy dla maluchów kartonowe książeczki, w tym jednak dzieci zażyczyły już sobie Wielką księgę Klary Marcina Wichy (Wydawnictwo Mamania), którą wspólnie każdego wieczoru czytaliśmy, nieludzko się przy tym zaśmiewając. Ja spakowałam dla siebie Zobaczyć gdzie indziej Danuty Noszczyńskiej (Prószyński i S-ka) i Podróż tysiąca mil Richarda Paula Evansa (Wydawnictwo Znak), a Sławek Pchłę Anny Potyry. Gdyby nasz urlop trwał dłużej, pewnie musiałabym spakować wakacyjne lektury do osobnej torby. Myślę, że znalazłyby się w niej wtedy:

...coś dla dzieci:

Tosia w tarapatach. Kłopoty i katastrofy Paweł Maj, Wydawnictwo Skrzat

Mama Tosi, Ania Tarapata, dostaje zaproszenie od dawno niewidzianej ciotki. Klementyna Niecierpek zachęca całą rodzinę Tarapatów, by spędzili w jej posiadłości weekend. Ciotka skrywa tajemnice, a sąsiadujący z jej działką dom i ogród kuzynki Eleonory budzi grozę. Przygody zdają się być na wyciągnięcie ręki, a odkrycie przez Tosię kolejnych sekretów jest już tylko kwestią czasu. Gdy zajrzycie do lektury, ta już od pierwszego rozdziału wciągnie Was bez reszty. Tak więc zarezerwujcie sobie zaczytane popołudnie lub wieczór!

Kobra Katarzyna Wasilikowska, Wydawnictwo Literatura

Jeśli macie ochotę na tropienie łobuzów, a przy tym odkrycie, kim jest tajemniczy małomiasteczkowy superbohater „Kobra", sięgnijcie po wydaną w ubiegłym roku książkę Katarzyny Wasilikowskiej. Oprócz interesującego wątku detektywistycznego, autorka wprowadziła do lektury tematy bardzo ważne: pogodzenie się ze stratą najbliższej osoby, akceptacji swojej niepełnosprawności, zmagania z nałogiem czy walki z chuligaństwem i cwaniactwem. Całość dodatkowo okraszona została historiami młodych bohaterów z czasów drugiej wojny światowej. Wciągająca i mądra opowieść.

...coś dla pań:

Nikodem. Terapeuta duszy Maja Wąsała, Wydawnictwo Axis Mundi

To – wbrew pozorom – opowieść o tym, że naszym życiem rzadko rządzi przypadek. To także historia o tym, że nie warto biernie poddawać się losowi, stać w miejscu i żyć w niezgodzie z samym sobą. Powieść Mai Wąsały z całą pewnością spodoba się wszystkim powszukującym opowieści obyczajowej, w której zamiast happy endów i błahych problemów zmierzymy się z trudnymi życiowymi doświadczeniami.

Zobaczyć gdzie indziej Danuta Noszczyńska, Prószyński i S-ka

To kolejna, szósta już, należąca do cyklu Siedem grzechów głównych powieść, w której autorka definiuje, analizuje i rozprawia się z grzechami, tym razem z gniewem. Równolegle do wątku obyczajowego, w którym Wiktoria, niespełna czterdziestoletnia kobieta, samotnie wychowuje syna, Danuta Noszczyńska poddaje swoich bohaterów prawdziwej psychoanalizie. Tym samym próbuje znaleźć odpowiedź na pytania: skąd bierze się chęć zemsty? Dlaczego niektórzy ludzie wykorzystują innych i dążą „po trupach" do celu? Skąd biorą się złość, gniew, zawiść i nienawiść? Pod warstwą błahej historii obyczajowej kryje się wiele ważnych i trudny tematów, skłaniających do refleksji.

...coś dla młodzieży:


Z głową w gwiazdach
 Jenn Bennett, Wydawnictwo iuvi

Jesteście miłośnikami wyjazdów pod namiot lub na kemping? To świetnie, tylko pamiętajcie, by zawsze mieć przy sobie mapę, na wypadek, gdybyście jak Zorie i Lennon zabłądzili w głuszy. Ta dwójka młodych ludzi, niegdyś bliskich przyjaciół, teraz serdecznie się nienawidzi. Dlaczego? Cóż, z tego prostego powodu, że Lennon złamał Zorie serce. Czy wspólna wędrówka przez dzikie ostępy tylko zaogni napięte stosunki między nastolatkami? A może poszukiwanie cywilizacji skłoni młodych do tego, by się wreszcie pogodzili? Zabawna, wciągająca i niebanalna historia, w sam raz na wakacyjny wyjazd.

Z całego serca R.S. Grey, Wydawnictwo Szósty Zmysł

Gorąca, romantyczna i przyspieszająca bicie serca opowieść o młodzieńczej, szalonej miłości. O tym, że zakochani widzą świat w zupełnie innych barwach, że wszystko wydaje im się łatwiejsze i nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Życie głównej bohaterki, Abby Mae, zmienia się diametralnie, gdy dziewczyna poznaje Becka. Wszystko, co dotąd było perfekcyjnie ustalone i zaplanowane, przestaje mieć rację bytu, a Abby zaczyna oddychać pełną piersią. I choć na chwilę zapomina, jakim ograniczeniom podlega przez przeszczep serca...

...coś dla panów:


Łowca smaku
 Urszula Ziętek, Manufaktura Słów

Łowca smaku jest sprawnie napisanym kryminałem, który czyta się z prawdziwą przyjemnością. Rozwiązanie zagadki nie jest ani tak oczywiste, ani „oszukane”, jak to często bywa w powieściach kryminalnych w ostatnich latach. Urszuli Ziętek udało się stworzyć wyraziste postaci, choć nie mamy tu do czynienia z psychologicznymi portretami, lecz ze zróżnicowaną charakterystyką na zasadzie kontrastu, zwłaszcza w przypadku głównych bohaterów, Garika i Sylwii. Mocną stroną powieści jest tematyka kulinarna. Autorka, widać: pasjonatka smaku, potrafi wnikliwie i budząc apetyt snuć kulinarne historie, włączając w nie kilka nieoczywistych ciekawostek.

Pchła Anna Potyra, Zysk i S-ka

To dopracowana warsztatowo powieść kryminalna ze sprawnie budowanym napięciem i kilkoma zwrotami akcji. Potyra skutecznie zwodzi czytelnika, podsuwając kolejne poszlaki, myli tropy, rzucając podejrzenia na kolejnych bohaterów. Autorka korzysta z szerokiego arsenału sprawdzonych już i doskonale znanych zarówno pisarzom, jak i miłośnikom kryminałów środków. Można o Pchle powiedzieć wszystko to, co powtarza się przy okazji premiery dobrych powieści kryminalnych. Tak, tę książkę bez wątpienia czyta się jednym tchem. Można pochłonąć ją w jeden wieczór, może zahaczając nieco o kawałek nocy. Ale – na szczęście – autorka na tym nie poprzestaje, poruszając w swej książce problem mierzenia się z traumą wojny. Wojny, która dotyka kolejne pokolenia, tak naprawdę nigdy się nie kończąc. 

...coś dla całej rodziny:

Wielka księga Klary Marcin Wicha, Wydawnictwo Mamania

Książka Marcina Wichy to publikacja, którą powinien przeczytać każdy rodzic, którego dziecko uczęszcza lub niedługo rozpocznie swoją przygodę ze szkołą. Warto odpowiednio wcześniej przygotować się na to, co wszystkich nas – dzieci i rodziców – będzie wtedy czekać. Wielka księga Klary to opowieść prowadzona z perspektywy dziewięciolatki i teoretycznie do odbiorców w takim mniej-więcej wieku jest przede wszystkim kierowana, jednak nagromadzenie żartów i stwierdzeń, które czytelne będą dla zdecydowanie starszych czytelników sprawia, że równie dużo, co dzieci – o ile nie więcej! – przyjemności z lektury czerpać będą rodzice. Nieczęsto się zdarza, by wertując książkę – było nie było – dla młodych czytelników, dorosły śmiał się do łez przy niemal każdym rozdziale. 

Góry z dzieckiem Marlena Woch, Wydawnictwo Pascal

Rewelacyjny przewodnik, w którym poza szczegółowymi mapami i opisami tras górskich znajdziecie też bardzo przydatne rady i uwagi autorki. Niech nie zwiedzie Was tytuł – poza górami Marlena Woch, podsumowując każdy rozdział, krótko wskazuje także inne, godne odwiedzenia i poznania atrakcje danego regionu. My skorzystaliśmy z książki bardzo często podczas pobytu urlopowego. Autorka trafnie doradziła, by do Jaskini Radochowskiej nie wybierać się z młodszym dzieckiem i pozostawić plecak w samochodzie. Rewelacyjnie wskazała też najciekawsze atrakcje Dolnego Śląska – między innymi kopalnię złota w Złotym Stoku, kopalnię uranu w Kletnie i Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju.

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar użytkownika - Gandlafpl
Gandlafpl
Dodany: 2019-07-19 16:12:18
0 +-

Napewno zachęca do sięgnięcia.

Avatar użytkownika - gosiaczek
gosiaczek
Dodany: 2019-07-18 11:07:38
0 +-

Wszystkie tytuły jeszcze przede mną :)

Avatar użytkownika - slk
slk
Dodany: 2019-07-17 11:00:51
0 +-

@martucha180  Nie wątpimy w to :) może powinniśmy byli nazwać kategorię ,,nie tylko dla panów" :) 

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Dodany: 2019-07-16 21:57:51
0 +-

Skusiłabym się na "Zobaczyć gdzie indziej".

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2019-07-16 18:56:19
0 +-

Panie też czytają kryminały...

Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Dodany: 2019-07-16 16:17:29
0 +-

"Łowcę smaku" i "Pchłę" chciałabym przeczytać.

Avatar użytkownika - Lenka83
Lenka83
Dodany: 2019-07-16 16:17:16
0 +-

Zobaczyć gdzie indziej i Pchła dwie pozycje które mnie zaciekawiły

Avatar użytkownika - monikap
monikap
Dodany: 2019-07-16 15:02:05
0 +-

"Pchła" mnie kusi!

Warto przeczytać

Recenzje miesiąca
27 śmierci Toby'ego Obeda
Gierak-Onoszko Joanna
27 śmierci Toby'ego Obeda
Zakaz narzekania
Salvo Noè
Zakaz narzekania
Stramer
Mikołaj Łoziński
Stramer
Służąca
Weronika Wierzchowska;
Służąca
Hashimoto
Beata Abramczyk
Hashimoto
Następnym razem
Karolina Winiarska
Następnym razem
Wojenna korona
Elżbieta Cherezińska
Wojenna korona
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Reichenstetter Friederun
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Sklep z babciami
Dominika Gałka
Sklep z babciami
Pokaż wszystkie recenzje