10 książek o miłości na Walentynki

Autor: pobarski

Już niebawem 14 lutego, czyli święto zakochanych! Kiedy popularny amor znów sprawi, że będziemy świętować Walentynki, warto przypomnieć sobie o książkach idealnych do przeczytania nie tylko w ten dzień.

Przedstawiamy Wam 10 książek o miłości, które świetnie nadadzą się jako lektura w Walentynki, czy też prezent dla drugiej połówki.

Romeo i Julia – William Szekspir

Romeo

To chyba najsłynniejsza historia miłosna na świecie. Prawdopodobnie nie ma osoby, która nie słyszałaby o nieszczęśliwej miłości Romea z rodu Montecchich i Julii z Capuletich. Po raz pierwszy opublikowana w 1597 roku sztuka Williama Szekspira przedstawia historię miłości dwójki młodych ludzi pochodzących ze zwaśnionych rodów. Pomimo przeciwności losu, zakochani pragną dać szansę rodzącemu się uczuciu. Nie zdają sobie jednak sprawy, jakie konsekwencje będzie dla nich miała miłość ponad rodzinnymi konfliktami.

Duma i uprzedzenie – Jane Austen

Duma i uprzedzenie

Duma i uprzedzenie Jane Austen stanowi prawdziwą kwintesencję powieści angielskiej. Do dworku Netherfield Park przybywa pan Charles Bingley – majętny mężczyzna, a w dodatku kawaler. Nowy mieszkaniec posiadłości wzbudza ciekawość sąsiadów – państwa Bennetów, mających pięć córek. Samotny Bingley jest idealnym kandydatem na męża dla jednej z nich, o co postarać ma się już pani Bennet. Dla sąsiadów Bingleya sprawa wydania córki za mąż ma jeszcze większą rangę, gdyż niebawem ich majątek przejąć ma kuzyn Collins.

I chociaż początkowo wszystko idzie po dobrej myśli, pojawia się problem – w postaci ponurego, aroganckiego pana Darcy’ego.

Niebezpieczne związki – Pierre Choderlos de Laclos 

Niebezpieczne związki

Niebezpieczne związki to pięknie stworzona francuska powieść epistolarna, co oznacza, że na narrację składają się jedynie listy przesyłane przez bohaterów utworu. Ta osiemnastowieczna powieść w genialny sposób przedstawia urażoną hrabinę de Merteuil, która w ramach zemsty za porzucenie jej dla niewinnej, cnotliwej panny – Cecylii de Volanges – postanawia nieświadomie wciągnąć ją w nieprzyjemną intrygę. Nakłania swojego dawnego kochanka, wicehrabiego de Valmont, aby uwiódł Cecylię. Jednocześnie wicehrabia zakochuje się w inne, pięknej kobiecie.

Ta niezwykła historii okrzyknięta została najbardziej kontrowersyjną i niemoralną opowieścią ówczesnego Paryża. Na podstawie utworu de Laclosa stworzono także popularny film Szkoła uwodzenia, czyli współczesną wersję tego – jak się okazuje – bardzo aktualnego dzieła.

Miłość w czasach zagłady – Hanni Münzer

Miłość w czasach zagłady

Miłość w czasach zagłady to powieść współczesna napisana przez Hanni Münzer. Jest to fikcja historyczna, która ujęła serca wielu czytelniczek. Przedstawia historię Elisabeth Malpran – znakomitej śpiewaczki operowej i pianistki, która wiodła na pozór szczęśliwe życie u boku męża, Gustava Berchingera – lekarza żydowskiego pochodzenia. Niestety, bohaterce przychodzi żyć w czasach III Rzeszy i „ostatecznego rozwiązania”. Kiedy więc jej mąż znika i mimo usilnych prób, nie można go odnaleźć, kobieta musi poradzić sobie w nowej sytuacji. Wkrótce pomocną dłoń ku Elisabeth wyciągnie wysoko postawiony funkcjonariusz SS – Albercht Brunnmann. Co jednak, jeśli pomoc mężczyzny nie jest bezinteresowna…?

Wichrowe wzgórza – Emily Bronte

Wichrowe wzgórza

Podobnie jak w przypadku wspomnianej powieści Jane Austen, tak i Wichrowe wzgórza Emily Bronte stanowią prawdziwy klasyk literatury romantycznej. Wichrowe wzgórza to historia dziejąca się na przełomie XVIII i XIX w. Pewnego dnia Earnshaw, właściciel majątku Wuthering Heights, a jednocześnie głowa rodziny, po podróży z Liverpoolu przywozi ze sobą bezdomnego, cygańskiego chłopaka. Mężczyzna nakazuje swoim dzieciom – córce Cathy i synowi Hindleyowi, traktować nowego chłopca jak własnego brata. Jednak relacje pomiędzy dziewczyną a cygańską znajdą stają się niezwykle silne i zdecydowanie wykraczają poza standardowe, braterskie więzi. Tymczasem Hindley zrobi wszystko, by uprzykrzyć życie przyszywanemu bratu.

Zanim się pojawiłeś – Jojo Moyes

Zanim się pojawiłeś

O książce Jojo Moyes zrobiło się głośno parę lat temu za sprawą ekranizacji z udziałem Sama Claflina i Emilii Clarke. Zanim się pojawiłeś to historia przedstawiająca losy sympatycznej, dwudziestokilkuletniej Lou Clark.

Życie Lou jest poukładane – lubi swoją pracę w kawiarni, rodzinne życie – które, choć nie jest idealne, jest pełne miłości. Niebawem dziewczyna jednak traci pracę. Orientuje się też, że tkwi w związku z chłopakiem, do którego zupełnie nic nie czuje. Musi zmienić swoje życie, nie jest to jednak proste w jej małym miasteczku. Wkrótce znajduje pracę jako opiekunka Willa Traynora. Młody, majętny mężczyzna, który przez wypadek samochodowy stał się niepełnosprawny, nie widzi dalszych perspektyw i plusów swojego życia.

Kiedy Will i Lou – dwa przeciwieństwa – wreszcie się spotkają, zapamiętają ten dzień na zawsze. Młodzi ludzie wzajemnie zmienią swoje życia o trzysta sześćdziesiąt stopni.

Ali & Nino – Kurban Said

Ali i Nino

Powieść Ali & Nino Kurbana Saida po raz pierwszy wydana została na początku XX wieku. Od tego czasu doczekała się kilku wznowień i ekranizacji, a przed laty pojawiła się także na polskim rynku.

Ali & Nino to powieść dla każdego, kto nie boi się poszukiwać i odkrywać wiedzy na temat innych kultur. Jest to niezwykle napisana opowieść o miłości muzułmanina Alego i chrześcijanki Nino – miłości, która przez różnice kulturowe i religijne nie ma prawa istnieć.

A jednak – młodzi ludzie postanawiają zawalczyć o swoje uczucie. Jednak Kaukaz nie jest odpowiednim miejscem na romantyczne dramaty, tym bardziej w przededniu Wielkiej Wojny…

Dziennik Bridget Jones – Helen Fielding

Dziennik Bridget Jones

Bridget Jones to już kultowa pozycja, która z całą pewnością znajduje się na wielu czytelniczych półkach. Będąca po trzydziestce Bridget – pracownica wydawnictwa – ma kilka postanowień.

Przede wszystkim, chciałaby rzucić palenie. I ograniczyć alkohol. Chociaż – przecież od lampki wina w samotny wieczór nic nie może się zdarzyć… No właśnie, i przestać być samotną panną, co często wypomina jej matka. A to, wiąże się ze zrzuceniem zbędnych kalorii. Właściwie, to wiele trzeba byłoby zmienić…

Bridget nie wygląda jak modelka z telewizji, jednak chce być szczęśliwa. Wkrótce nawiązuje romans z własnym szefem, kobieciarzem Danielem Cleaverem. Niebawem jednak na jej drodze staje… Mark Darcy, uroczy, choć nieco gburowaty londyński prawnik.

Zakochane Trójmiasto – praca zbiorowa

Zakochane Trójmiasto

Zakochane Trójmiasto to najnowsza antologia opublikowana przez Wydawnictwo Noave Res, na którą składa się dziesięć opowiadań stworzonych przez dziesięciu polskich autorów. Zakochane Trójmiasto to historie różnych ludzi – zbuntowanej pary outsiderów, młodego mężczyzny zafascynowanego pewną kobietą, samotnego pisarza czy tracącej kontrolę nad własnym życiem perfekcjonistki. To, co łączy ich wszystkich to… no właśnie, zakochane Trójmiasto.

Szeptucha – Katarzyna Berenika Miszczuk

Szeptucha

Szeptucha Katarzyny Bereniki Miszczuk nie jest typowym love story, jakiego można byłoby spodziewać się na tej liście. To historia łącząca romantyczną opowieść głównych bohaterów z fantastyką i słowiańskimi motywami.

W alternatywnej wersji rzeczywistości, w której Mieszko nie przyjął chrztu w 966 roku, w Polsce nadal wierzy się w słowiańskich bogów. Nie zginęła także wiara w szeptuchy, mądre baby, doradzające w praktycznie wszystkich ważnych dla ludzi sprawach.

Gosława Brzózka kończy właśnie medycynę, musi jednak odbyć obowiązkowy staż u szeptuchy, podczas którego nauczy się, czym jest medycyna alternatywna. Gosia nie wierzy w działanie szeptuch ani istnienie bogów. Do czasu…

Kiedy dociera do Bielin, małej wioski, z której pochodzi, ma wrażenie, że czas się zatrzymał. Lokalna znachorka naprawdę wierzy w swoje moce uzdrawiania i jest niezwykle oddana tradycji – na nieszczęście dla Gosi. Na pocieszenie, dziewczyna poznaje jednak przystojnego Mieszka – ucznia lokalnego kapłana. Wkrótce Gosława przekona się, o ilu sprawach nie miała do tej pory pojęcia.

A czy Wy obchodzicie Walentynki? Jakie są Wasze ulubione książki o miłości?

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2019-02-11 08:24:06
0 +-

Miłość ma wiele twarzy...

Avatar użytkownika - igielka
igielka
Dodany: 2019-02-07 11:49:05
0 +-

 "Przeminęło z wiatrem".

Avatar użytkownika - kanon
kanon
Dodany: 2019-02-06 18:58:32
0 +-

Z wielu przeczytanych książek z tematem miłości w tle, wybrałam dwie, O tych książkach  nie sposób zapomnieć po tygodniu, po miesiącu, po latach, gdy inne książki i tytuły powoli  zacierają się w pamięci.  

 

1) Wysłuchaj mnie, proszę... - Pawła Cwynara oraz

2) Między książkami - Gabrielle Zevin


Miłość różnie rozumiana.

Pierwsza książka - to miłość, która przychodzi może za póżno, bywa, że  zabiera wszystko, ale też wszystko daje. Miłość do kobiety i miłość do Boga. Czasem skrywana w sercu,cicha, ta, która nas doświadcza, ta, która daje nadzieję, która sprawia, że wiemy, co w życiu ważne.           Drugi tytuł to pięknie opisana powieść nie tylko o miłości do książek, ale o miłości pomiędzy kobietą i mężczyzną, o miłości do dziecka, o miłości tej jedynej, która w sercu pozostaje na zawsze, do której się wraca. 

Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Dodany: 2019-02-06 17:05:13
1 +-

Mam w planach przeczytać "Miłość w czasach zarazy" i "Wichrowe wzgórza". Najlepsza dla mnie książka o miłości to bezapelacyjnie "Duma i uprzedzenie". Polecam również "Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki" Mario Vargasa Llosy, oraz oczywiście "Przeminęło z wiatrem".

Avatar użytkownika - mskm13
mskm13
Dodany: 2019-02-06 10:13:46
0 +-

Prawie wszystkie z wyżej opisanych przeczytane, jeszcze muszę przeczytać Zakochane Trójmiasto i Miłość w czasach zagłady - one mnie najbardziej interesują :)

Avatar użytkownika - katiewa92
katiewa92
Dodany: 2019-02-05 15:50:03
0 +-

Chcę przeczytać "Miłość w czasach zagłady". Wczesniej nie bylo ku temu okazji

Avatar użytkownika - slk
slk
Dodany: 2019-02-05 13:58:37
0 +-

@Smolucha  Specjalnie na Twoje życzenie przygotowaliśmy zestawienie 6 fajnych tytułów młodzieżowych o miłości :) Zamieścimy już wkrótce :) 

Avatar użytkownika - wwwiolka
wwwiolka
Dodany: 2019-02-05 13:34:51
0 +-

Większość przeczytałam.

Avatar użytkownika - Smolucha
Smolucha
Dodany: 2019-02-04 15:23:28
1 +-

O, lubię książki 'romantyczne' i w sumie spodziewałam się tu jakieś nowe cuda znaleźć, bo to trudne odkryć coś cudownego w tej tematyce. Według mnie w ogóle o miłości najfajniej piszą w książkach dla nastolatków. Szkoda, że zabrakło tu takich pozycji...


'Wichrowe wzgórza' to, warto dodać, to jest arcydzieło nie taka tam opowieść o miłości. Prędzej o wolności i o złu.


Violabu: naprawdę 'Zanim się pojawiłeś' jest o jednostronnej miłości...? Nie czytałam, tylko oglądałam ekranizację i nie odniosłam takiego wrażenia... czyżby książka się znacznie różniła od filmu...?Avatar użytkownika - monikap
monikap
Dodany: 2019-02-04 12:13:37
0 +-

Wolę kryminały :P

Avatar użytkownika - Gosiaczek
Gosiaczek
Dodany: 2019-02-04 11:57:36
1 +-

"Przeminęło z wiatrem"!

Avatar użytkownika - emilly26
emilly26
Dodany: 2019-02-03 18:40:29
1 +-

Na mojej półce z książkami  jest  tylko ,, Romeo i Julia''. Dobrze jest mieć jedną z przedstawionych kilku propozycji.

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Dodany: 2019-02-02 21:40:04
1 +-

"Wichrowe wzgórza" moim zdaniem przebijają wszystko.

Avatar użytkownika - Lenka83
Lenka83
Dodany: 2019-02-02 15:29:31
0 +-

Miłość w czasie zagłady .... ta pozycja mnie zainteresowała

Avatar użytkownika - violabu
violabu
Dodany: 2019-02-02 14:55:18
0 +-

Ależ ,,Zanim się pojawiłeś" nie jest o miłości obustronnej, o jakiej chcemy czytać na walentynki, bo jest o jednostronnej miłości.

Warto przeczytać