Święty Mikołaj z Miry

Wydawnictwo: Święty Wojciech
Data wydania: 2012-10-22
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7516- 520-3
Liczba stron: 48
Dodał/a recenzje: Danuta Szelejewska

Ocena: 6 (2 głosów)

Jednym z najbardziej znanych, najczęściej wspominanych i spontanicznie czczonych świętych jest Mikołaj. Żyjąc na przełomie III i IV wieku, zasłynął on jako cudotwórca, ratując żeglarzy i miasto od głodu. Wykazał się również odwagą i sprawiedliwością, wybawiając od śmierci niesłusznie skazanych urzędników cesarskich. By przybliżyć najmłodszym ową niezwykle barwną postać, Wydawnictwo Święty Wojciech opublikowało książeczkę z serii Święci uśmiechnięci, po lekturze której łatwo dostrzec różnicę między autentycznym biskupem Miry a baśniową postacią świętego Mikołaja.


Książeczka Elizy Piotrowskiej to pozycja wyjątkowa, która jednocześnie bawi i uczy. Rezygnując z metody długiego i nudnego wykładu, autorka zastosowała formę wiersza. Ułatwia to dziecku przyswojenie zaprezentowanych treści. Pozytywem jest również przeplatanie zagadnień religijnych historycznymi. Dzięki temu wiedza młodego czytelnika zostanie usystematyzowana oraz osadzona w odpowiednich realiach czasoprzestrzennych.


Najważniejsze fakty z życia świętego zostały opisane w sposób przejrzysty i dowcipny: beztroskie dzieciństwo, trudy młodości, powaga mniszego życia, wreszcie: godnie piastowany urząd biskupa - to elementy działalności Mikołaja, w której – dzięki Elizie Piotrowskiej – znalazły się szczegóły wskazujące na rolę świętego w codzienności jemu współczesnych oraz zasługi umożliwiające mu zasilenie grona wybranych w wiecznej szczęśliwości. W książeczce zostały wskazane postawy godne naśladowania: umiejętność współdziałania, dostrzeganie potrzeb innych, chęć dzielenia się posiadanym dobrem z biedniejszymi, wrażliwość na ludzką krzywdę, przede wszystkim zaś - posłuszeństwo woli Bożej oraz ufność i skromność. Mowa jest również o atrybutach: mitra, pastorał, medalion.


Publikacja Święty Mikołaj z Miry przeznaczona jest dla dzieci młodszych. Stanowi ona doskonałą pomoc dla rodziców i katechetów, od których w dużej mierze zależy poziom religijnego wychowania dziecka. Książeczka została zaopatrzona w duże, wyraźne, kolorowe i zabawne ilustracje, które zdobią wszystkie bez wyjątku strony, przez co zapadają głęboko w pamięć i serce młodego czytelnika. Treści szczególnie warte zapamiętania zaznaczono powiększoną czcionką. Na końcu znalazła się krzyżówka, stanowiąca podsumowanie przedstawionych wiadomości. Twarda okładka i niewielki format książeczki pozwalają na częste sięganie po lekturę. Ponieważ podane treści oparte są na faktach z biografii Mikołaja, czytelnik bez wątpienia odnajdzie w postaci świętego wzór do naśladowania.

Kup książkę Święty Mikołaj z Miry

Zobacz opinie o książce Święty Mikołaj z Miry
Inne książki autora
Święty Franciszek z Asyżu Święci uśmiechnięci
Eliza Piotrowska0
Okładka ksiązki - Święty Franciszek z Asyżu Święci uśmiechnięci

Kolejna książeczka z serii Święci uśmiechnięci opowiada o Świętym Franciszku. Poznaj historię człowieka, który kochał Boga, ludzi i przyrodę. Już jako...

Tupcio Chrupcio. Umiem się dzielić
Eliza Piotrowska0
Okładka ksiązki - Tupcio Chrupcio. Umiem się dzielić

Seria przygód Tupcia Chrupcia Przygody znanego i lubianego przez małych czytelników Tupcia Chrupcia. Seria książeczek z pięknymi ilustracjami oraz historyjkami...

Reklamy