Bajki z Zielonego Lasu

Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2014-05-21
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7778-688-8
Liczba stron: 192
Dodał/a recenzje: Danuta Szelejewska

Ocena: 6 (2 głosów)

Bajki improwizowane to takie, które powstają w wyniku indywidualnych zamówień słuchaczy. Na wymyślenie ich fabuły twórca ma zazwyczaj niewiele czasu, dzięki czemu opowiedziane przez niego historie są nie tylko spontaniczne, ale również niezwykle zaskakujące. Adresatką pierwszoplanową Bajek z Zielonego Lasu jest Helenka – córeczka znanego polskiego wiolonczelisty, kompozytora muzyki filmowej, teatralnej i pop, producenta muzycznego oraz prezentera telewizyjnego Piotra Rubika. Ci, do których Rubik dotarł na arenie muzycznej, tym razem mają okazję wzbogacić swoje doznania o treści pisane, co bez wątpienia dopełni już istniejący wizerunek znanego artysty.


Sięgający po lekturę młody czytelnik udaje się do Zielonego Lasu, gdzie  w towarzystwie Helenki, kameleona Gucia i Alicji podąża szlakiem wielkiej przygody. W pierwszej kolejności wita się z sympatycznymi mieszkańcami szumiących terenów, którymi są: koń Hugo, bóbr Eugeniusz, kaczki – Zuzia, Rózia i Fruzia, pająk Aleksy, rak Ryszard, pies Burek, kot Karol, szczupak Szczepan, krowa Mieczysława, myszka Marysia, kangur Gacek, gołąb Gruchacz… i wiele jeszcze innych – przemawiających ludzkim głosem – zwierząt. Sytuacje opisane w książce dzieci znają z własnego życia, tyle, że w książce koń jeździ na deskorolce, kaczki rapują, krab – niczym karabin maszynowy – rymuje w tempie stu dwudziestu słów na minutę, pająk poznaje sztukę profesjonalnego kroju i szycia, kot pływa w nieprzemakalnym kotbinezonie, myszki nawlekają jarzębinowy naszyjnik, a kangur tańczy. Te i kolejne zabawne sytuacje sprawiają, że młody czytelnik z radością powraca do lektury.


Treść książeczki Piotra Rubika jest ciekawa, miejscami wzruszająca i pełna ciepła. Zaprezentowane bajki zawierają ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka i jego społecznego funkcjonowania morał. Interesujący sposób przekazu sprzyja zapamiętaniu zasad dobrego wychowania oraz uczy właściwego postępowania w trudnych sytuacjach. Treści szczególnie warte zapamiętania zapisano kolorową czcionką o różnej wielkości. Wartka akcja oraz ciekawe dialogi nie pozwalają oderwać się od lektury do czasu, aż nie zostanie przewrócona ostatnia kartka. Piękne tematyczne ilustracje autorstwa Anety Dmowskiej w połączeniu z baśniową treścią tworzą całość wartą największej uwagi. Twarda okładka i większy format książeczki są jej dodatkowym atutem. Jedyną wadą publikacji jest brak spisu treści, co przy piętnastu bajkach stwarza problem przy próbie szybkiego odnalezienia tej najbardziej interesującej.


Publikacja wydawnictwa Burda Książki zaadresowana jest nie tylko do dzieci. Z powodzeniem skorzystają z niej również rodzice, wychowawcy grup przedszkolnych oraz nauczyciele klas młodszych. Przedstawiony w Bajkach z Zielonego Lasu niezwykły świat zwierząt dostarczy niezapomnianych wrażeń, co z kolei dopuści do głosu dziecięcą wyobraźnię i emocjonalność, pogłębi wrażliwość oraz nauczy doceniać obecność przyjaciół. 

Kup książkę Bajki z Zielonego Lasu

Zobacz opinie o książce Bajki z Zielonego Lasu
Reklamy