Cichy wielbiciel

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2012-04-03
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7839-100-5
Liczba stron: 440
Dodał/a recenzje: Beata Sarnowska

Ocena: 5.24 (34 głosów)

Czym jest stalking? Olga Rudnicka stworzyła świetną, trzymającą w napięciu powieść na ten temat. Jak sama pisze, książka nie powstałaby, gdyby nie pomoc psychologa, Adama Straszewicza (założyciela strony www.stopstalking.pl). Temat ciekawy, oryginalny i godny przybliżenia szerszemu gronu czytelników. Linia między miłością a nękaniem jest bardzo cienka. Łatwo ją przekroczyć i to właśnie udowadnia autorka w Cichym wielbicielu.

 

Julia Rogacka, młoda, dwudziestoparoletnia dziewczyna, zaczyna dorosłe życie. Mieszka wspólnie z koleżankami ze studiów, a u jej boku swoje miejsce odnajduje również ukochany chłopak, Paweł. Jest szczęśliwa, ufna i otwarta na świat. Ale oto pewnego dnia otrzymuje od kuriera bukiet kwiatów. Piękną, kosztowną wiązankę, do której dołączony jest bilecik z miłosnym wierszem Asnyka. Początkowo adoracja dziewczynie wydaje się tak... romantyczna. Dość szybko jednak dla Julii sprawa przestaje być miła. Czuje się osaczona przez stalkera, nie rozumiana przez przyjaciół i rodziców.

 

Rudnicka bardzo sprawnie, krok po kroku, opowiada dramatyczną historię dziewczyny i jej najbliższej rodziny. Narracja w powieści prowadzona jest z punktu widzenia Julii, Pawła oraz prześladowcy. Dzięki takiemu zabiegowi poznajemy myśli każdej ze stron, co wydaje się dodatkowym atutem powieści. Śledząc na bieżąco myśli stalkera, w pewnym momencie orientujemy się, że jest on takim samym, zwyczajnym człowiekiem, jak my. I właśnie to, jest najbardziej przerażające.

 

Cichym wielbicielu z należytą starannością zostały ukazane portrety psychologiczne głównych bohaterów. Mamy również całą paletę emocji: od miłości i euforii na początku, po złość, strach, lęk, nienawiść, czy wszechogarniającą niemoc na końcu powieści. Niemoc, spowodowaną brakiem możliwości podjęcia jakichkolwiek działań przez odpowiednie służby.

 

Rudnicka chyba nie przez przypadek umieściła w powieści datę 6 czerwca 2011 roku jako niezwykle ważny dzień w życiu jej bohaterki, Julii. W tym dniu weszły w życie przepisy dotyczące karalności stalkingu. Od tej pory działania opisane w powieści, zgodnie z polskim kodeksem karnym, są przestępstwem.

 

Przesłanie pisarki jest jasne i klarowne. Nie wymaga tłumaczenia. STOP STALKING.

 

Kup książkę Cichy wielbiciel

Zobacz opinie o książce Cichy wielbiciel
Inne książki autora
Zacisze 13. Powrót
Olga Rudnicka0
Okładka ksiązki - Zacisze 13. Powrót

Kontynuacja zwariowanych przygód Marty i Anety, znanych z „Zacisza 13”. Marta i Aneta chcą ostatecznie rozwiązać problem zamurowanych w...

Zacisze 13
Olga Rudnicka0
Okładka ksiązki - Zacisze 13

Czarna komedia z wątkiem kryminalnym. Marta i jej przyjaciółka Aneta znajdują dwa trupy i z różnych powodów zamiast zgłosić sprawę na policję…...

Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Detektyw Bzik
Anna Paszkiewicz
Okładka książki - Detektyw Bzik
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy