Delirium

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2012-01-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788375151565
Liczba stron: 360
Dodał/a recenzje: Aleksandra Pieńkos

Ocena: 5.03 (35 głosów)

Czy gdyby miłość była chorobą, chciałbyś się wyleczyć?
 
Lena nie miała prawa wyboru. W miejscu, w którym się urodziła, zabieg "leczenia" z miłości w wieku osiemnastu lat był obowiązkowy. Po jego przeprowadzeniu Amor Deliria Nervosa nikomu już nie groziła. Również wcześniej zakazy i nakazy wśród młodocianych były ogromnie rygorystyczne. Obowiązywała godzina policyjna, wyznaczona na 21:00, później niepełnoletni nie mogli przebywać na zewnątrz. Zakazane były także jakiekolwiek kontakty między dziewczętami a chłopcami. Przedstawiciele obu płci mieli ze sobą styczność dopiero na studiach, kiedy wszyscy mieli już zabieg za sobą, a więc byli odporni na miłość.
 
„Czysty” teren otoczony był wysoką siatką pod napięciem - tak, aby nikomu nie przyszło do głowy przedostać się do Głuszy, gdzie żyli Odmieńcy, a ponadto by ci również nie przedostali się do chronionego przed chorobą obszaru. Patrolujący od czasu do czasu organizowali „obławy”, podczas których wyłapywali nieposłusznych obywateli i wysłali ich na stracenie, bądź - w „lepszym” wypadku - do Krypt.
 
W takim właśnie świecie przyszło żyć Lenie, która nie marzyła o niczym innym, tylko o zabiegu. Pragnęła otrzymać podczas ewaluacji jak najwyższą ilość punktów i zostać sparowaną przez władze z idealnie dopasowanym chłopcem, z którym miała założyć rodzinę. Jednak w najmniej oczekiwanym momencie dziewczyna poznaje Alexa, który na zawsze zmieni jej sposób myślenia, a także dotychczasowe wyobrażenie na temat rzeczywistości... Ale czy jeden chłopak zdoła diametralnie odmienić życie tak spokojnej, ułożonej i naiwnie wierzącej w sens otaczającego ją porządku osoby? Która ufa najbliższym, mającym ją chronić przez chorobą zwaną miłością?
 
Niesamowite, jak paradoksalnie układa się życie: najpierw bardzo czegoś pragniesz i nie możesz się doczekać, a potem, kiedy jest już po wszystkim, marzysz tylko o tym, by cofnąć czas i wrócić do dni, gdy wszystko było po staremu.
 
Pierwsza część trylogii Lauren Oliver robi wrażenie. Już sama fabuła jest intygująca, a do tego dochodzi przystępny język, jakim posługuje się autorka. Lektura jest czystą przyjemnością. Napięcie narasta powoli, cała zaś intryga dopracowana jest w najdrobniejszych szczegółach. Podobnie, jak świat stworzony przez Lauren Oliver, który z pewnością zafascynuje wielu czytelników. Z pewnością warto sięgnąć po tę niesamowitą serię. To znakomita propozycja nie tylko dla miłośników fantastyki. 

Kup książkę Delirium

Zobacz opinie o książce Delirium
Inne książki autora
Delirium. Trylogia
Lauren Oliver0
Okładka ksiązki - Delirium. Trylogia

Rząd USA przejął kontrolę nad życiem obywateli. Jednym z jej przejawów jest poddawanie ludzi zabiegowi, który ma pozbawić ich głębszych uczuć. Nastoletnia...

Panika
Lauren Oliver0
Okładka ksiązki - Panika

Wyobraź sobie senne, pogrążone w beznadziei miasteczko. Wyobraź sobie dziewczynę, która nie wierzy, że może ją spotkać coś dobrego. Wyobraź sobie grę...

Reklamy