Dziennik ciężarowca

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2007
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-74-14298-4
Liczba stron: 324
Dodał/a recenzje: Damian_Gajda

Ocena: 4.5 (2 głosów)

„Mam 32 lata i właśnie dowiedziałem się, że jestem w ciąży”* - tak zaczyna się jedna z najnowszych publikacji wydawnictwa W.A.B. o sugestywnym tytule - „Dziennik ciężarowca”.

 

Utkana z zamieszczanych w „Gazecie Wyborczej” wysmakowanych felietonów młodego dziennikarza, Tomasza Kwaśniewskiego, książka przywodzi na myśl „Polkę” Gretkowskiej. Jednakże między tymi dwoma diariuszami jest zasadnicza różnica. Manuela Gretkowska popełniła wiwisekcję własnego stanu prenatalnego, natomiast „Dziennik...” jest zapisem przeżyć mężczyzny, który, dojrzewając do nowej roli, angażuje się w ciążę swojej ukochanej. Niewątpliwie szokująca i nowatorska tematyka koresponduje z wyrafinowanym językiem i dojrzałością literacką.

 

Autor bezpardonowo obnaża wszelkie szczegóły ze swojego życia. Z wnikliwością przedstawia szczegóły poczęcia, wspomina o pierwszym USG, rozterkach dotyczących wyboru koloru pokoju dziecinnego. Czasami zbyt mocno wczuwa się w sytuację (mówiąc językiem Kwaśniewskiego) „zaciążonej” małżonki, wpychając sobie pod koszulkę sześciokilogramowego arbuza. Godne uwagi jest to, że przez te dziewięć miesięcy w każdej sytuacji towarzyszy mu myśl o dziecku. Przyłapuje się na tym, że podczas rozmowy o samochodach w gronie najbliższych przyjaciół zaczyna wymieniać zalety wózka dwukołowego.

 

Tomaszowi Kwaśniewskiemu nie udało jednak ukryć prawdziwej natury malkontenta i introwertyka. Nie panując nad emocjami, wpada w przygnębienie. Próbuje rozwikłać szereg zagadek: „Dlaczego tyję i mam huśtawkę nastrojów?”; „Czy mogę mieć depresję poporodową?”. Wszystkie jego poczynania prowadzą do postawienia sobie kluczowego pytania, „Czy będę dobrym ojcem?”. Te ogromnie szczere zapiski są manifestem przeciwko stereotypowemu pojmowaniu ojcostwa. Kwaśniewski opowiada się za równouprawnieniem w tej kwestii. Jego tekst skierowany jest do osób, które są przekonane, że pojęcie „ciąża” wiążę się jedynie ze sprawami kobiet. Autor namawia mężczyzn do współodczuwania rozterek i trosk dwu najbliższych im osób - partnerki i dziecka. 

Kup książkę Dziennik ciężarowca

Zobacz opinie o książce Dziennik ciężarowca
Inne książki autora
Dziennik ciężarowca
Tomasz Kwaśniewski0
Okładka ksiązki - Dziennik ciężarowca

,,Mam 32 lata i właśnie dowiedziałem się, że jestem w ciąży". Tak zaczyna się Dziennik ciężarowca. Krzysztof Prałat udziela głosu Piotrowi Jędroszowi...

Jedno oko na Maroko
Tomasz Kwaśniewski0
Okładka ksiązki - Jedno oko na Maroko

Jak byłem mały i widziałem na ulicy kogoś niewidomego, bez nogi, bez ręki, na wózku, kogoś tak białego, że jakby bez koloru, całego w tatuażach, bardzo...

Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Powstanie film narodowy
Jacek Świdziński
Okładka książki - Powstanie  film narodowy
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy