Grizzly

Wydawnictwo: Oficynka
Data wydania: 2011
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-62465-11-8
Liczba stron: 290
Dodał/a recenzje: Justyna Gul

Ocena: 5.33 (3 głosów)

Niedźwiedzia natura wojownika


Ostra, męska proza, bezlitośnie obnażająca naturę człowieka - tak reklamuje się „Grizzly” Adama Zalewskiego, autora m.in. powieści „Biała wiedźma” czy „Rowerzysta”. Reklamuje się choć nie musi, bo ten brutalny thriller pełen gorzkiej prawdy o ludziach doskonale poradzi sobie i bez tego całego marketingu.
Autor zabiera czytelników do Ameryki, gdzie w iście kowbojskim stylu przeczołga nas po terenach rozległego rancza, lasach, czy jałowym Albuquerque, gdzie strach zaglądał będzie nam w oczy, śmiejąc się z naszej trwogi. Książka, przeznaczona tylko dla osób dorosłych (i to o wyjątkowo mocnych nerwach) uświadamia nam istnienie zła w swej najgroźniejszej, bo realnej postaci, gdzie facet może bez skrupułów odstrzelić kobiecie głowę, zgwałcić własną córkę, czy… zjeść żonę.
Poznajemy Clintona, szeryfa Green Doll w Kentucky, wiernego swoim zasadom i niezwykle zaangażowanego w walkę o prawo i sprawiedliwość. Kiedy jednak w przeddzień nominacji na szeryfa okręgowego znajduje zmasakrowane zwłoki swojej żony, jego jedynej miłości, budzi się w nim prawdziwe zwierzę. Poprzysięga zemstę i odtąd treścią jego życia będzie tropienie morderców i krwawy odwet. Składa rezygnację ze stanowiska i wyrusza w drogę, kierując się wskazówką znalezioną na miejscu zbrodni - biletem z Montany.
W Restburgu w stanie Montana jest właśnie jego pierwszy przystanek. Clinton Gerstaecker, teraz już jako Clinton Jones ratuje na drodze Elnera Sunside, właściciela rancza Seven Pines, a ten w podzięce proponuje mu pracę. Szeryf ma teraz nadzorować grupę kowbojów znanych jako „banda z Corralu”, zajmujących się ujeżdżaniem najlepszych koni do pokazów rodeo. Tu, w surowym męskim świecie, rodzi się tytułowy Grizzly - tak nazwał Clinta Joe Beaver, jeden ze starszyzny Arapaho. Ten znający tajniki przyrody oraz sekrety ludzkiej osobowości Indianin miał dar „wejrzenia w głąb ducha” i dostrzegł, że wraz z Gerstaeckerem do pomieszczeń wkracza aura zagrożenia i śmierci, irracjonalna, a jednak prawdziwa. Pomimo tego, że na ranczu narobił sobie nie tylko wrogów, ale i zyskał przyjaciół (w tym piękną kobietę), Grizzly nie może złamać obietnicy danej żonie i zaniechać zemsty. Seven Pines było zaledwie przystankiem na jego drodze, która wiedzie do małej miejscowości o nazwie Bright, w stanie Wyoming. Nawet sobie nie wyobraża co czeka na niego u kresu drogi, w cichym otoczonym lasami miasteczku, „w którym śmierć przybrała postać, z jaką nie zetknął się nigdy dotąd”.
Kto widział „Czerwonego smoka” z genialnym Anthonym Hopkinsem, ten ma przedsmak tego, co zgotuje nam Zalewski prowadząc nas do Bright - „królestwa szatańskich narodów, rządzącego przez mroczną, zimną i bezlitosną śmierć”. Tam, na opuszczonej farmie mieszka rodzina niczym z makabrycznego snu. Dowiemy się, że „mamusia była pyszna. Pomimo dojrzałego wieku jej mięsko zachowało kruchość i subtelny smak” i, że „tymianek doskonale komponował się z lekko słodkim smakiem „koźliny”. A spotkanie z rodzinką Petrie to jeszcze nie koniec poszukiwań Clintona…
Zalewski jest jednym z pisarzy, którzy swoim brutalnym męskim punktem widzenia świata pociągają za sobą czytelników. „Grizzly” to mocny thriller podobny stylem i szybkością akcji do powieści Toma Clancy, a szorstkie, słowa i dialogi zaskakują swoją celnością i konsekwentnym budowaniem atmosfery pościgu i zagrożenia. Ramię w ramię walczymy z Clintonem o sprawiedliwość i nie spoczniemy dopóki po świecie stąpa choć jeden z zabójców jego żony. Chyba, że zestrzelą nas pierwszych, albo… zostaniemy zjedzeni.

Kup książkę Grizzly

Zobacz opinie o książce Grizzly
Inne książki autora
Sześć razy śmierć
Adam Zalewski0
Okładka ksiązki - Sześć razy śmierć

Sześć opowiadań polskiego mistrza grozy, Adama Zalewskiego, zawartych w tym tomie łączy jeden temat ? śmierć. To lektura dla ludzi, którzy nie boją się...

Biała Wiedźma
Adam Zalewski0
Okładka ksiązki - Biała Wiedźma

Cedar Peak, miasteczko na południowym zachodzie stanu Maine. Jak każda amerykańska dziura - ciche, spokojne, żyjące od lat swoim leniwym rytmem. Wszyscy...

Reklamy