Idźmy z nadzieją

Wydawnictwo: brak danych
Data wydania: 2006-09-04
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 83-60222-03-7
Liczba stron: 184
Dodał/a recenzje: Anna Roszkowska

Ocena: 0 (0 głosów)

Idźmy z nadzieją skwitować można by było właściwie jednym opisowym zdaniem: to podręczny wybór cytatów z pism czy homilii Jana Pawła II. To wyimki z publikacji prasowych, wystąpień papieża, encyklik i książek – przy czym nie ma tu tych najbardziej prywatnych, uwielbianych przez Polaków osobistych wyznań czy żartów: tomik „Idźmy z nadzieją” konstruowany jest jako uniwersalny zbiór zmuszający do refleksji nad współczesnością. Można by powiedzieć, że to również wybór definicji – książeczka zamieniłaby się wtedy w literacko-religijny drogowskaz. Nie będę tu przybliżać bibliografii, bo zrobił to pod koniec książki Andrzej Żmuda, wydawca i redaktor tomiku.

 

Lista tematów poruszanych przez Jana Pawła II wydaje się nie mieć końca – a lista tematów zamieszczonych w tym niewielkim przecież zbiorku (183 strony, ale malutki, kieszonkowy wręcz format) jest imponująca: pokuszę się o wyliczenie motywów podstawowych: to rola miłości w życiu człowieka, podpowiedzi, jak żyć, rola postępu, obraz cywilizacji, motyw prawa do życia, elementy polityki, obowiązki władzy, podstawa dialogu między ludźmi i kulturami, człowieczeństwo, humanizm, wolność, poznanie prawdy, cierpienie, śmierć, miłosierdzie, zło, choroba jako próba, celibat, powołanie, praca i jej znaczenie, definicja Miłosiernego Samarytanina dzisiaj, nauka a wiara, modlitwa, pokora, artyści, rola zabawy, rozważania o pięknie i kulturze, dziecko, urok młodości a odpowiedzialne rodzicielstwo, rodzina, sprawiedliwość, kościół a państwo, Jasna Góra, przebaczenie, starość, wojna i konflikty zbrojne obok pokoju, inne wyznania, wiara, feminizm, zbawienie, sumienie ludzkości, zobojętnienie wobec Boga, aborcja, eutanazja, media, dziennikarstwo, pomoc biedniejszym, stosunki międzynarodowe… prawda, że robi wrażenie? A to tylko część tematów znajdujących się w wyimkach z prac Jana Pawła II. Zbiór cytatów otwiera akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, a zamyka – akt zawierzenia Matce Bożej. Pod koniec tomiku znajduje się również kalendarium życia Karola Wojtyły. 

 

Można zatem powiedzieć, że to Jan Paweł II w pigułce. Trudno oceniać wybór Andrzeja Żmudy bez całkowitej znajomości pism papieża – wydaje się jednak, że w dobie zalewu publikacji dotyczących głowy Kościoła katolickiego taki skrócony zestaw podręcznych cytatów całkiem nieźle się sprawdzi. Przyda się przede wszystkim młodzieży szkolnej, bo wybrane fragmenty można z powodzeniem umieszczać w wypracowaniach.

 

Andrzej Żmuda nie dobierał wypowiedzi pod względem ich długości czy „medialności” – obok jednozdaniowych są tu i bardzo rozbudowane partie. Pytania retoryczne stawiane przez papieża mają nam uzmysłowić, co w życiu jest najważniejsze i jak postępować, by żyć w zgodzie z wyznawanymi wartościami. Ogromny nacisk kładzie redaktor tomu na wybieranie cytatów, które mogą stanowić głos w dyskusji nad etyką postępowania – pokazuje, co Jan Paweł II mówił o eksperymentach naukowych, co stawiał na pierwszym miejscu w rozwoju cywilizacji. Z przytoczonej wyżej listy widać, jak ogromna różnorodność motywów pojawia się w „Idźmy z nadzieją”. To lektura, którą trzeba smakować i dawkować powoli – i na pewno przyniesie wiele materiału do refleksji.

Kup książkę Idźmy z nadzieją

Zobacz opinie o książce Idźmy z nadzieją
Inne książki autora
Humor zeszytów szkolnych po raz drugi
red. Andrzej Żmuda0
Okładka ksiązki - Humor zeszytów szkolnych po raz drugi

Nie tylko lekcje polskiego, ale przeróżne kartkówki, testy, klasówki, prace domowe dostarczają nam niezapomnianych wrażeń. Śmiejemy się od ucha do ucha...

Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Detektyw Bzik
Anna Paszkiewicz
Okładka książki - Detektyw Bzik
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy