Okładka książki - Kod królów

Kod królów

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2011-10-17
Dodał/a recenzje: Edyta Staniec

Autor Kodu królów, Pierdomenico Baccalario, znany jest z wielu popularnych książek dla młodzieży. Jest twórcą znanym szeroko w kręgach czytelniczych, swoimi powieściami od lat podbija serca czytelników na całym świecie. Skądinąd zresztą, renoma autora serii o Ulyssesie Moore, czy serii Century, jest całkiem zasłużona. Baccalario w charakterystyczny dla siebie sposób od pierwszych stron kolejnych książek przenosi czytelnika w niesamowity świat, w którym wszystko jest możliwe, a dobro zawsze zwycięża zło. Jego książki bawią, uczą i fascynują. I chyba w tym tkwi ich siła i tajemnica sukcesu pisarza.

Kodu królów to opowieść kierowana do dzieci i młodzieży, choć i dorosły lubiący książki o niezbyt skomplikowanej fabule (ale z całą pewnością nie książki nudne), znajdzie dla siebie ciekawą lekturę. To rasowy kryminał dla młodzieży, z ilustracjami oddziałującymi na wyobraźnię i ciut większą czcionką niż w przypadku typowych książek dla dorosłych), by ułatwić i uprzyjemnić lekturę młodemu czytelnikowi. Wszelkie występujące tu trudniejsze wyrazy wytłumaczone zostały w przypisach, dzięki czemu język powieści rzeczywiście odpowiadać powinien młodym czytelnikom. Bohaterowie ksiażki to ludzie posługujący się gadżetami używanymi przez współczesną młodzież i mówiący ich językiem. Baccalario doskonale wie, jak trafić do młodego odbiorcy. Bez silenia się na bycie „fajnym” i bez podlizywania się gustom czytelników. Pisarz nie musi starać się wejść w świat młodzieży, bo - prawdopodobnie - z młodzieńczości jeszcze nie wyrósł.

Kodzie królów poznajemy historię Beatrycze, kilkunastoletniej dziewczyny, która zmuszona jest spędzić wakacje z wujem księgarzem-antykwariuszem. Choć Glauco jest niezwykle sympatycznym mężczyzną, to okoliczności, jakie sprawiły, że dziewczynka do niego trafiła, sprawiają, że nie do końca jest to wypoczynek przyjmowany z uśmiechem na twarzy. Beatrycze martwi się o zdrowie swojego ojca, który ciężko zachorował i w towarzystwie swojej żony (mamy bohaterki książki) wyjechał by poddać się leczeniu. Aby pozbyć się trosk i nie oszaleć z niepokoju, inteligentna dziewczyna postanawia pomóc wujkowi Glauco w jego pracy. W ten sposób pewnego dnia nasi bohaterowie poznają tajemniczą sekretarkę wprost z Francji i jej szefa, Zakhara, budzącego w antykwariuszach tak ciekawość, jak i niepokój. Pomimo wielu wątpliwości, Glauco podejmuje się wykonać zlecone mu przez Zakhara zadanie i odnaleźć książki z dostarczonej mu listy. Czas pokaże, że zwykłe, i - mogłoby się wydawać - nudne zadanie, ściągnie na głowy dwójki poszukiwaczy zaginionych ksiąg nie lada kłopoty… Ale o tym czytelnicy muszą przekonać się już sami.

Wielką siłą książki jest wątek kryminalny. Niezbyt skomplikowany, ale też i nie przesadnie prosty, który obrażałby inteligencję młodego czytelnika. Jest dostosowany do wieku odbiorcy, a - jeśli czytelnik nie jest wprawiony w lekturze kryminałów - może zaskoczyć również dorosłego. Książka może być więc treningiem przed trudniejszą lekturą. Wraz z bohaterami przenosimy się do Turynu, miasta pełnego zabytków i urokliwych uliczek. Przemierzamy je wzdłuż i wszerz, sycąc zmysły i wyobraźnię malowniczymi miejscami i zapachami ziół. Autor zafundował czytelnikom coś jeszcze: ukazał mroczną stronę miasta, dosyć niebezpieczną, z Dziedzińcem Cudów na czele, z wieloma wyrzutkami i szemranymi postaciami. Mamy tu podziemne miasto, do którego mają wstęp tylko nieliczni, a wśród wybranych znajdzie się i czytelnik. Poza tą nietypową przestrzenią, czytelnik pozna też jedną z bardziej przydatnych nauk, a mianowicie dowie się, jak należy postępować z książką. Dzięki najprawdziwszemu pasjonatowi książek, Glauco Bagliolo, zgłębimy sekret istnienia jednego z największych przyjaciół człowieka - książki. To Glauco podpowie młodym czytelnikom, jak należy obchodzić się z książką. Jeśli starszy czytelnik nigdy wcześniej nie odebrał tej lekcji, także i on wyciągnie odpowiednią naukę. Bo w Kodzie królów duże znaczenie odgrywają dwie sprawy: historia i książki. Nowego znaczenia nabiera też znana opowieść o człowieku w żelaznej masce, która staje się podstawą intrygi, w jaką zamieszani zostają bibliofil-antykwariusz i jego siostrzenica.

Baccalario stworzył niesamowicie wciągającą opowieść o dobrze skrojonej intrydze i ciekawej konstrukcji. Dzięki temu czytelnik nie nudzi się przy niej nawet przez chwilę. Niezależnie od tego, czy jest nastolatkiem, czy osobą nieco starszą.

Kup książkę Kod królów

Avatar użytkownika - Estijana
Estijana
Przeczytane:2012-01-07, Przeczytałam,
Il Codice dei Re Pierdomenico Baccalario to włoski pisarz, który bardzo szybko stał się cenionym autorem książek dla młodzieży. Jego historie przetłumaczono na kilkadziesiąt języków. Baccalario posiada bibliotekę liczącą ponad 10 000 tytułów i jest również zapalonym podróżnikiem.  Rodzice Beatrycze wyjeżdżają do Los Angeles, a ona sama zostaje pod opieką wujka Glauciego, właściciela antykwariatu "Pod złotym słońcem" w Turynie. Pewnego razu do księgarni wkracza Zakhar, kolekcjoner nietypowych książek oraz Audrey, jego sekretarka. Poszukują oni dawno zaginionych książek, Zakharowi szczególnie zależy na zdobyciu słownika "języka królów". Kto mówi tym językiem, zdobywa władzę nad tymi, którzy go słuchają. Tak zaczyna się szalony pościg za skarbem. Kto go zdobędzie? Kim jest Żelazna Maska?  Powieść czyta się szybko i z dużą przyjemnością. Fabuła okazuje się bardzo ciekawa, mamy tu pewną dozę intryg i przerażenia. Kod królów kryje również zagadkę do rozwiązania. W dążeniu do odkrycia tajemnicy śladami bohaterów wędrujemy mrocznymi zakamarkami Turynu. Powieść jest oparta na znakomitym pomyśle, akcja dynamicznie się rozwija i miejscami naprawdę zaskakuje czytelnika. Dodatkowo autor dzieli się z czytelnikami swoją bibliofilską pasją. Kod królów to powieść interesująca. Nie sposób ...

Opinie o książce - Kod królów

Avatar użytkownika - silwana
silwana
Przeczytane:2017-05-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 100 książek - 2017,
Bardzo przyjemna książka dla młodzieży i dla starszych. Historia opowiada o nastoletniej Beatrycze i jej wujku Glaucu u którego jest pod opieką w Turynie. Razem z nią wyruszamy w podróż w poszukiwaniu rzadkich książek. Książkę czyta się bardzo szybko, jest to lektura na jeden, dwa wieczory.
Avatar użytkownika - Lolek
Lolek
Przeczytałem tę książkę w ostatni weekend i muszę stwierdzić, że spędziłem przy niej kilka naprawdę miłych dni:) Sama historia jest raczej trochę nieprawdopodobna, ale opisana przez Baccalario w taki sposób, że czyta się naprawdę bardzo dobrze. Zwłaszcza, że całość dzieje się w Turynie, który został przez autora naprawdę świetnie i malowniczo opisany, co dodatkowo dodaje książce klimatu.
Avatar użytkownika - kasiarej123
kasiarej123
Przeczytane:2016-03-31, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - 22200116Zp
22200116Zp
Przeczytane:2016-01-17, Ocena: 5, Przeczytałam, gimnazjum,
Avatar użytkownika - Zetka_Siedlce
Zetka_Siedlce
Przeczytane:2015-05-18, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015, Wypożyczone (2015),
Skradziony obraz
Pierdomenico Baccalario, Alessandro Gatti0
Okładka ksiązki - Skradziony obraz

Nikola i Simon na tropach sensacyjnej kradzieży: w słynnej galerii sztuki dochodzi do włamania. Jednak, co bardzo dziwne, z galerii zostaje skradziony...

Kieliszek trucizny
Pierdomenico Baccalario, Alessandro Gatti0
Okładka ksiązki - Kieliszek trucizny

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że mieszkańcy domu nr 11 w zaułku Woltera to zwykli lokatorzy, jakich wiele w paryskich kamienicach. Jednak pozory...

Dobry pies
Rafał Witek