Recenzja książki: Księżniczka Amelka i jej pies

Recenzuje: Damian Kopeć

Pies, twój czworonożny przyjaciel

Pomysł na serię książeczek o małych „księżniczkach” polega na stworzeniu ciekawej opowieści z  „drugim dnem” o dziecku i jego pupilu, domowym zwierzątku. Pragnąc zwrócić uwagę na ważne sprawy, można bowiem szukać pewnych analogii właśnie w zachowaniu, sposobie bycia, nawykach i cechach charakterystycznych dla danego zwierzaczka. Jest to metoda obrazowa, poglądowa, dobrze zrozumiała zwłaszcza przez te dzieci, które już mają w domu jakieś zwierzątko.

Bohaterami książeczki Księżniczka Amelka i jej pies są mała dziewczynka oraz piesek. Tematem przewodnim jest jednak nie tylko życie codzienne pieska, jego potrzeby i radości, ale również powinności właściciela czworonoga. Wszystko to ma uświadamiać dziecku, jak ważna jest odpowiedzialność za kogoś, na czym polega wierność i prawdziwa przyjaźń. Historyjka nie jest skomplikowana ale ma w sobie coś dramatycznego. Wydaje się dostosowana do wieku małego czytelnika. Jest napisana prostym językiem, zrozumiała, nasycona emocjami. Historia ma tu spory dynamizm, dobrze stopniowane napięcie. Rysunki i tekst nieźle się wzajemnie uzupełniają, wciągając w ciekawie opowiedzianą historię.

Rozterki i zachowania Amelki powinny być zrozumiałe dla każdego dziecka. Tak jak wnioski z dramatycznych wydarzeń, w których mała bohaterka bierze udział. Śledząc przygody dziewczynki, można nauczyć się, że domowe zwierzątko nie jest zabawką. Że czuje, przeżywa różne sytuacje, cierpi. Że pies potrafi być wierny nawet wtedy, kiedy go źle czy niesprawiedliwie potraktujemy. Czworonóg potrafi wybaczać nam błędy i my powinniśmy umieć czynić to w stosunku do niego. Książka pokazuje, na czym polega prawdziwa wierność, którą tu unaocznia przyjaźń pieska i Amelki.

Część książeczki zatytułowana Praktyczny poradnik opieki nad psem przybliża dzieciom różne tematy związane z psami, ich zachowaniami, zwyczajami, instynktami. Zrozumienie ich pozwala lepiej dogadywać się z czworonogiem, lepiej go zrozumieć i zaakceptować. Autorzy książki dobrze oddają charakter psów i nieźle szkicują rodzaj więzi, jakie można z nimi nawiązać. Wielu zachowań pieska ukazanych w książce doświadczamy w domu na własnej skórze - zarówno tych kłopotliwych, jak i tych uroczych. Są one w książce obrazowo przedstawione.

Do atutów książeczki należą z pewnością świetne ilustracje. Są nasycone ciepłym humorem, utrzymane w miłej kolorystyce. Kreska jest bardzo przyjemna dla oka. Tekst tworzy z ilustracjami przemyślaną i dobrze skomponowaną całość. Historyjka opisana w książce jest dynamiczna, ma świetnie stopniowane napięcie i punkt zwrotny. Jest historią z morałem, ale podaną w przyjemny, a nie drażniący sposób.

Myślę, że książeczka taka jak Księżniczka Amelka i jej pies może być świetnym prezentem dla małego dziecka, które marzy o piesku. Może mu - a czasami również rodzicom lub opiekunom - uświadomić, na czym polega opieka nad czworonogiem, jakich problemów czy kłopotliwych zachowań można się spodziewać podczas opiekowania się szczeniakiem oraz na czym polega wychowywanie pieska. Książka jest skierowana zasadniczo do starszych przedszkolaków i ich rodziców. Jest sposobem na zdobywanie wiedzy poprzez rozrywkę, czyli sprytne łączenie miłego z pożytecznym. Polecam.

Kup książkę Księżniczka Amelka i jej pies

Zobacz opinie o książce Księżniczka Amelka i jej pies
Zdrowe nawyki. Maks i dieta czyli labirynt pełen skarbów
Aleix Cabrera0
Okładka ksiązki - Zdrowe nawyki. Maks i dieta czyli labirynt pełen skarbów

Maks kocha jeść. Wkrótce przekona się, że objadanie się czym popadnie wcale nie jest dobre dla jego zdrowia. Jedzenie jest ważne, zapewnia nam energię...

Księżniczka Lena i jej chomik
Aleix Cabrera0
Okładka ksiązki - Księżniczka Lena i jej chomik

Była sobie księżniczka, która bała się zasnąć sama. Przerażały ją trzaskające okiennice, wiatr hulający w komnacie, zgrzytające drzwi komody i skrzypiąca...