Okładka książki - Lato Stiny

Lato Stiny

Wydawnictwo: Zakamarki
Data wydania: 2013-05-22
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7776-042-0
Liczba stron: 76
Dodał/a recenzje: Danuta Szelejewska

Ocena: 5.33 (3 głosów)

Wakacje to czas upragniony przez wszystkie dzieci. Jest okresem wyczekiwanym długo i niecierpliwie. Ponieważ przypada na najpiękniejszą porę roku, jaką jest lato, ściśle łączy się z radością, marzeniami oraz dążeniem do zrealizowania wcześniej ustalonych planów. Jak ten cudowny czas wykorzystała mała Stina? O tym ze szczegółami opowiada w swojej książeczce Lena Anderson, spędzony przy lekturze czas bez wątpienia nie będzie stracony. 


Każdego lata Stina mieszka u dziadka w małym, szarym domku na jednej z wysp archipelagu. Jak co roku i to lato spędza dokładnie tak samo. Ale nie narzeka. Czytelnik poznaje ją jako dziewczynkę grzeczną, ułożoną, dobrze wychowaną. Czas na wyspie spędza praktycznie: nazywana przez dziadka poszukiwaczką skarbów, codziennie odnajduje mnóstwo wyrzuconych przez morze interesujących rzeczy, obok których nie da się przejść obojętnie. I Stina obojętnie obok nich nie przechodzi. Dziewczynka wypływa z dziadkiem w morze, pomaga wyciągać z sieci turboty, okonie i flądry, zbiera różnej wielkości pióra mew, a wyrzuconą przez morze skrzynię przekształca w prawdziwe arcydzieło.


Dwie historyjki (Stina i sztorm oraz Stina i morskie opowieści), których główną bohaterką jest sympatyczna i pomysłowa dziewczynka, przyciągają uwagę czytelnika, bawiąc i ucząc. Pierwsza jest przestrogą dla tych dzieci, które oddalają się bez wiedzy dorosłych: Stina siedzi za wielkim kamieniem. Trzęsie się z zimna i ze strachu. Przyszła tu, żeby popatrzeć na sztorm, ale wokół jest tak ciemno i groźnie. Z drugiej natomiast płynie niezaprzeczalna prawda: radość jest większa, gdy dzielisz się nią z innymi: Witajcie w raju! Gdzie są te kanapki? Ale będzie uczta! Z pomocą dorosłych młodemu czytelnikowi uda się wyciągnąć konstruktywne wnioski.


Książeczka Lato Stiny znacznie różni się od innych publikacji dla dzieci: na pięciu centymetrach każdej strony zostało zapisanych zaledwie po kilka zdań (co absolutnie nie ujmuje uroku całości), resztę zajmuje duża ilustracja w pastelowych odcieniach, doskonale uzupełniająca treść. Twarda okładka pozwala na częste korzystanie z lektury. Duży format jeszcze bardziej zachęca do sięgnięcia po publikację. Z książeczki przebija optymizm, który winien być nieodzownym elementem codzienności. Zdobiący twarze uśmiech jest najlepszym lekarstwem na smutek, dlatego uczmy najmłodszych pozytywnego myślenia oraz dostrzegania tego, co jest szlachetne i twórcze.

Kup książkę Lato Stiny

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Opinie o książce - Lato Stiny

Avatar użytkownika - Kasiaaa
Kasiaaa
Przeczytane:2016-05-11, Ocena: 6, Przeczytałam, Wyzwanie - książki dla dzieci 2016,
Bardzo ciekawe dwa opowiadania. Piękne ilustracje.
Link do opinii
Avatar użytkownika - goster
goster
Przeczytane:2014-07-23, Ocena: 4, Przeczytałam, biblio, czytane z Luśką,
Recenzje miesiąca
Dobry pies
Rafał Witek
Okładka książki - Dobry pies
Na gigancie
Peter May
Okładka książki - Na gigancie
Skrzywiona litera
Tom Franklin
Okładka książki - Skrzywiona litera
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy