Recenzja książki: Miej odwagę kochać

Recenzuje: Justyna Gul

Pracując nad miłością

I nie opuszczę Cię, aż do śmierci - to przyrzeczenie składane na ślubnym kobiercu zbyt często okazuje się być tylko elementem formuły, nie rodzącym żadnych moralnych zobowiązań. W zderzeniu z brutalną rzeczywistością i szarością dnia codziennego miłość okazuje się być krucha, a podstawy, na których została wzniesiona - iluzoryczne.
„Miej odwagę kochać” to czterdziestodniowa podróż, w którą Stephen Kendrick i Alex Kendrick zabierają mężów i żony, pomagając im zrozumieć miłość oraz praktykować ją każdego dnia na nowo. Książka jest wyzwaniem rzuconym parom, a podjęcie wewnętrznego zobowiązania do pracy z nią może całkowicie odmienić życie i małżeństwo.

Decydując się na pracę nad sobą, swoim postępowaniem, musimy być świadomi, że będzie to proces, czyli sekwencja mniej lub bardziej (a raczej bardziej) skomplikowanych i wymagających poświęcenia czynności, których efekty mogą być oszałamiające. Podjęciu tego trudu powinno przyświecać przekonanie, że związek małżeński jest pięknym i bezcennym darem łagodzącym samotność, zwiększającym naszą skuteczność i pozwalającym czerpać radość z życia. Poprzez złożenie ślubów potwierdzamy „potrzebę naszego rozwoju i umiejętności radzenia sobie z własnymi problemami i egoizmem dzięki pomocy udzielanej nam przez partnera”. Małżeństwo oznacza jednak także obowiązki i starania, a podróż ku jego doskonaleniu wymaga odwagi.
Stephen i Alex Kendrick sugerują, by zamiast podążania za głosem serca podjąć świadomy wybór prowadzenia własnego serca w kierunku tego, co jest dla nas najlepsze w perspektywie dłuższego okresu czasu. Każdy dzień podróży - jeśli zdecydujemy się na towarzystwo autorów w roli przewodników - zawiera trzy niezwykle istotne elementy. Omawia on aspekt miłości, zatem musimy otworzyć się na prawdziwe rozumienie jej koncepcji, a wtedy otrzymamy konkretne Akty Odwagi w Miłości, które wykonamy dla współmałżonka, a także miejsce w dzienniku, by notować rzeczy, które będziemy przyswajać oraz by zapisywać reakcje partnera.
Każdego dnia - od pierwszego do czterdziestego - autorzy będą przekonywać, że „miłość naprawdę działa” i, że jest „najpotężniejszym czynnikiem motywującym ludzi”. Akty odwagi, czyli zadania do zrealizowania mają pomóc w pełni tą miłością się cieszyć i ją pielęgnować, zaś opisywanie obserwacji skutkować będzie refleksjami i głęboką analizą swojego stanu emocjonalnego.
Do książki dołączone są dodatki, które wzmocnią nas podczas dzieła, którego się podęliśmy. To „Przeszkody oraz Klucze do Skutecznej Modlitwy”, „20 pytań do Twojego współmałżonka”, „Słowo Boże w moim życiu” oraz „Prowadzenie serca”. Kierując się słowami Króla Salomona: serce mędrca zwraca się ku prawej stronie, a serce głupca ku lewej (Księga Koheleta czyli Eklezjastesa 10:2) prowadźmy to serce ku miłości, by trwała uszczęśliwiając nas codziennie. Jeśli nie jesteś dzisiaj zakochany w swojej małżonce, być może powodem tego jest fakt, że (…) przestałeś inwestować w nią swój czas i energię - piszą Stephen i Alex Kendrick. Posługując się Słowem Bożym, starymi prawdami mądrościami, udowodnią nam, że o miłość warto jest walczyć. "Miej Odwagę Kochać” to poradnik będący prawdziwą strategią walki o trwałe uczucie, na tyle silne, by budować na nim związek małżeński, póki „śmierć was nie rozłączy”.

Kup książkę Miej odwagę kochać

Zobacz opinie o książce Miej odwagę kochać
Miej odwagę kochać
Stephen Kendrick, Alex Kendrick