Różanooka

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2016-04-17
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-10-12656-6
Liczba stron: 400
Dodał/a recenzje: Dizzy

Ocena: 4.67 (3 głosów)

Saga o kotołaku to jedna z moich ulubionych serii fantasy. Gdy po raz pierwszy usłyszałam o jej wznowieniu, ucieszyłam się ogromnie.  Również informacja o dodatkowych wątkach, zwrotach akcji i bardziej rozwiniętych bohaterach wywołała uśmiech na mojej twarzy.  Nie mogłam się doczekać poznania nowych pomysłów Konrada Lewandowskiego, bo większość z nich zawsze była (i wciąż jest) doprawdy fenomenalna.

„Różanooka” to czwarty tom sagi o kotołaku. Jest to wyjątkowa część, bowiem nie występuje w niej główny bohater, Ksin. Wszystko toczy się wokół jego przybranej córki Irian, zwanej Różanooką, tymczasowej dowódczyni królewskiej armii. Muszę już na wstępie przyznać, że bardzo spodobała mi się kreacja Irian jako strzygi, która potrafi kontrolować klątwę. To zdecydowanie jedna z najbardziej interesujących postaci sagi Konrada Lewandowskiego. Na pierwszy plan wysuwa się również Mino Dergo, w którym „tytułowa strzyga” się zakochuje.

Nie jest to jednak książka o nieprzeciętnej miłości. To kawał dobrego fantasy, pełnego nietuzinkowych opisów świata, oryginalnych bohaterów i prężnych akcji. Nie brakuje tutaj walk, mrożących krew w żyłach momentów, tajemnic oraz spisku, który „rozpoczyna” śmierć niewinnej dziewczyny. Przed Różanooką stoi naprawdę wiele wyzwań i czarnych bohaterów, m.in. nieśmiertelny Tagero.  Autor rozwiał w tej części wszystkie niejasności względem jego postaci i bardzo mu za to dziękuję.

Ciekawym jest również to, że w „Różanookiej” niewiele jest z poprzednich części. Łączy ją z nimi głównie kraina, w której rozgrywa się akcja. Można w ten sposób nadać jej miano „samodzielnej” opowieści, bo mimo kilku niuansów w tle, czytelnik nie spotka niczego nieznanego, niezrozumiałego (choć mogłam coś przeoczyć, wszak znam serię i ciężej wyłapać mi niejasności). Dodam jeszcze, że nie tylko treść sagi o kotołaku przypadła mi do gustu. Na uznanie zasługuje również oprawa graficzna, która jest na naprawdę wysokim poziomie. Wszystkie dotychczasowe wznowienia serii Konrada Lewandowskiego mają przepiękne, zachwycające detalami okładki i grzbiety, a „Różanooka” w tej chwili jest zdecydowanie moją faworytką. Zakochałam się w jej zbroi.

„Różanooka” to fantastyczna powieść, w której świecie można się zatracić. Autor nie tylko wykorzystał w nim motywy z naszego rodzimego bestiariusza, ale i nieco je ubarwił, chwilami traktując wierzenia słowiańskie z przymrużeniem oka. Jeśli więc szukacie wartego uwagi fantasy, z miłością, humorem i krwawymi elementami – jest to idealna książka dla was. 

 

Kup książkę Różanooka

Zobacz opinie o książce Różanooka
Inne książki autora
Afgański Zeus
Konrad T. Lewandowski0
Okładka ksiązki - Afgański Zeus

Ciąg dalszy perypetii starszego lejtnanta Sergiusza Lawendowskiego, jednego z bohaterów "Bursztynowego Królestwa", Polaka - carskiego lojalisty, który...

Ksin na Bagnach Czasu
Konrad T. Lewandowski0
Okładka ksiązki - Ksin na Bagnach Czasu

,,Ksin na Bagnach Czasu" to ostatnia część ,,Sagi o kotołaku", napisana przez Konrada T. Lewandowskiego po 27 latach od rozstania z serią. W ten sposób...

Reklamy