Szwajcaria

I oto kolejny cudowny przewodnik zawitał u mnie  w domu. Zawsze kochałam geografię i poznawać najciekawsze zakątki świata. Gdy nadejdzie ten czas, gdy już nic nie będzie mnie ograniczało, to spakuje plecak i będę podróżować. Niestety na dzień dzisiejszy wakacje , to za krótki czas, by pojechać i sprawdzić na własne oczy, co oferuje nam świat. Dlatego jestem "skazana" na czytanie, pogłębianie wiedzy i podziwianie z daleka, przynajmniej niektórych krajów.
Tym razem sięgnęłam po kolejny przewodnik z serii Nationale Geographic pt. "Szwajcaria". Dlaczego akurat wybrałam ten kraj? Ponieważ chciałam wiedzieć, jak mają się przysłowia " Dziurawy jak ser szwajcarski: czy chociażby" Punktualny , jak szwajcarski zegarek" albo "Bezpieczny , jak w szwajcarskim banku"Szwajcaria to także inne cudowności, ale o tym później. Teraz słów kilka o kobiecie, która kocha ten kraj i postanowiła się swoją wiedzą podzielić z nami - czytelnikami.
Teresa Fisher, dziennikarka i fotoreporterka, członkini brytyjskiego stowarzyszenia dziennikarzy piszących o turystyce, od dawna romansuje ze Szwajcarią. Bardzo dużo piszę o Szwajcarii; dla wielu wydawców, w tym Thomasa Cook i Columbusa. Kocha Alpy, zna się na ważeniu sera i jodłowaniu.
Jeśli jesteśmy w temacie gór, to wyróżnia się dwa górzyste regiony :Alpy Vaud i Alpy Pennińskie . Oba te regiony są zróżnicowane pod względem struktury budowy krajobrazu - od pagórkowatych, rolniczych przedgórzy AlpVaud po malownicze wysokogórskie widoki Alp Pennińskim. To te rejony są narciarskim rajem dla amatorów narciarstwa czy snowboardu. .
Natomiast fani wycieczek pieszych mają możliwość wędrówek po licznych trasach . Najsłynniejszą trasą jest Przełęcz Świętego Bernarda , z która kojarzy się pewna opowieść.
Mianowicie w maju 1800 r. Napoleon wraz ze swoją armią maszerował do Włoch przez Przełęcz Świętego Bernarda. I przyszło mu zaciągnąć u mieszkańców Szwajcarii. W schronisku zostawił nieuregulowany rachunek na kwotę 40 000 franków. 50 lat później mnisi otrzymali zapłatę - 18 000 franków. W końcu prezydent Francji Francois Mitterand w 1984 r. spłacił dług napoleoński do końca.
Wcześniej wspomniałam, że Szwajcarzy słynną z produkcji wyśmienitych serów i znając ich smak mogę przyznać im pierwszeństwo na rynku serowym. Cud w ustach. Szwajcarskie sery -od kozich po dziurawe ementalskie uchodzą za najdelikatniejsze na świecie i jest ich duma narodową. Kraj ten jest znany z czekolada i czyżbym słyszałam Milka. Tak , tak dobrze kojarzycie.
Naród ten także słynie z produkcji najdroższych i najlepszej jakości zegarów, tych dyżych i na ręke. A ich banki, które stały się tematem wielu gangsterskich filmów , rzeczywiście są najlepiej chronionymi instytucjami. Jest to także raj podatkowy.
Ale, żeby nie było że pisarka w przewodniku pisze tylko o wyżej wspomnianych zagadnieniach, to tak nie jest. W przewodniku znajdziecie wszystko o tym kraju. Przeczytacie o całym ich dorobku historycznym , kulturowym. Dowiecie, gdzie, kiedy i jak dojechać i co zobaczyć po prostu trzeba.
Ja wybrałam tylko  niektóre ciekawe kąski z treści
Warto te pozycję traktować nie tylko jako przewodnik, ale jako zbiór wiedzy z każdej dziedziny, która może być przydatna podczas procesu edukacji. Choć dorosłym zapewne ten kraj kojarzy się także z czymś bardziej przyziemnym - farnkiem szwajcarskim . Mam rację?
Pozdrawiam Was i polecam gorąco. Wybierzcie się choćby czytelniczo do kraju wspaniałego, prostego i niezwykle gościnnego.

Informacje dodatkowe o Szwajcaria:

Wydawnictwo: Burda Książki