Okładka książki - Wyklęta

Tytuł oryginału: Struck
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Emilia Kiereś
Dodał/a recenzje: Joanna Żelazny

Tajemnice, konspiracje, burzliwe emocje… To tylko część wrażeń, jakie niesie lektura Wyklętej - nowej serii Joss Stirling, która podbiła serca czytelników sagą o braciach Benedictach.

Rezolutna nastolatka Raven Stone, wychowywana przez ukochanego dziadka po stracie rodziców, uczęszcza do elitarnej szkoły, o której marzą setki dzieciaków. Jednak nawet wystrój wytwornego zamku z odrobiną nowoczesności, arystokratyczne maniery czy najwyższy poziom zapewnianej edukacji nie są w stanie zrekompensować poczucia samotności, towarzyszącego dziewczynie w nowym semestrze. Brak najbliższej przyjaciółki oraz nienawiść ze strony szkolnej elity nie ułatwiają życia Raven. Do czasu, gdy na horyzoncie pojawia się dwóch przystojnych i tajemniczych chłopców - Joe Monster i Kieran Storm, wydaleni z poprzedniej szkoły. Miotając się pomiędzy fascynacją nowymi uczniami oraz martwieniem się o los zaginionej przyjaciółki, Raven nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji znajomości z intrygującym Kieranem.

Wyklęta idealnie ukazuje okrucieństwo i hierarchię panujące wśród nastolatków. Gardzenie niezamożnymi, niepopularnymi i nieśmiałymi rówieśnikami, nie mające podstaw konflikty oraz groźby rzucane z ukrycia świetnie oddają okrutną rzeczywistość, z którą mierzyć się musi większość dzieciaków. Momentami obraz ten przypomina fabułę amerykańskiego filmu o rozpieszczonych, bogatych nastolatkach, które pod maskami bezlitosnych katów skrywają niskie poczucie własnej wartości i lęk.

Postaci stworzone przez Joss Stirling reprezentują różne wartości i typy osobowości. Historia opowiedziana z perspektywy kilku bohaterów pozwala na samodzielne dokonanie oceny opisywanych sytuacji oraz stworzenie własnej interpretacji niektórych wątków. I choć pewne rozwiązania fabularne są możliwe do przewidzenia, nie umniejsza to przyjemności wynikającej z lektury.

Wartka akcja, tajemniczy atmosfera i napięcie budowane ze strony na stronę sprawiają, że Wyklęta wyróżnia się wśród najnowszych powieści młodzieżowych. Fascynujące umiejętności bohaterów, szereg wrażeń związanych z głównym wątkiem oraz historia intrygującego uczucia, rodzącego się między bohaterami - wszystko to sprawia, że Wyklęta to książka, którą pochłania się w jeden wieczór!

Kup książkę Wyklęta

Opinie o książce - Wyklęta

Avatar użytkownika - dominika_pyza
dominika_pyza
Przeczytane:2017-05-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Jeżeli jesteście na bieżąco z książkami młodzieżowymi, to znacie na pewno nazwisko Joss Stirling. Na swoim kocnie ma doskonale znaną i lubianą "Sagę o Braciach Benedictach". Teraz czas przyszedł na pierwszy tom "Struck". Raven Stone chodzi do elitarnej angielskiej szkoły. Odbiega od panujących tam norm. Nie ma bogatych rodziców (no dobra, ona wcale ich nie, wychowuje ją dziadek, ale w szkole utrzymuje się dzięki stypendium naukowemu), nie ma markowych ubrań i najnowszego Iphone'a. Nie trudno więc zgadnąć, że nie jest zbyt popularna i lubiana w szkole. Ale ostatnimi czasy to się nasiliło. Wszyscy uczniowie oskarżają ją za masowe kradzieże, a jej przyjaciółka nie wróciła do szkoły. Zauważyła też pewną zależność. Uczniowie znikają na jakiś czas, a potem wracają do szkoły zmienieni. Kieran Storm razem ze swoim najlepszym przyjacielem, Joe'm pracują w tajnej organizacji YDA (Young Detective Agency) i przyjeżdżają do szkoły z poważną misją. Mają wyjaśnić zniknięcia uczniów i zmiany w nich zachodzące. Podejrzewają, że jest to początek, wręcz zalążek jakiejś większej sprawy, czegoś o wiele poważniejszego, na światową skalę. Kieran to naukowy geniusz, który bardziej wie jak się obchodzić z roślinami mięsożernymi niż jak rozmawiać z dziewczynami. Oczywiście nie trudno zgadnąć, że między głównymi bohaterami pojawi się uczucie. Ważne jest to, że dość dużą rolę nie odgrywa miłość, a zagadki kryminalne. Gdybym nie znała nazwiska autorki, nie wiem czy sięgnęłabym po tę książkę. Opis nie ma w sobie nic niezwykłego, co od razu przyciągałoby czytelnika. Jestem naprawdę zadowolona, że się nie zawiodłam. A nawet dostałam ociupinkę więcej niż się spodziewałam. Joss Stirling ma naprawdę dobre pióro. Muszę zauważyć, że mimo wielu zawiłości, zagadek i nie zawsze zrozumianych powiązań, to akcja jest naprawdę bardzo płynna. Ja się bałam jednego. Początek tej książki był pospolity, wcale niezachęcający. Bałam się, że tak będzie dalej. Że ta historia była już spisana na porażkę na starcie. Jakie szczęście i radość, że było inaczej. Koniecznie muszę odwołać się do bohaterów, bo są bardzo ważni w tej historii. Naprawdę bardzo, ale to bardzo podobała mi się Raven. Wreszcie spotkałam bohaterkę, która mimo ciężkiego życia ciągle nie narzekała. A zauważyłam, że ostatnio takie bohaterki są już pewnego rodzaju normą. Cieszę się, że ona mnie nie irytowała. Nawet nigdy nie była blisko granicy. Podoba mi się to, że Joss Stirling postanowiła prowadzić narrację dwutorowo. Raz mamy perspektywę Raven, a raz Kierana. Tylko, że te kwestie nie są jakoś specjalnie oddzielone czy zaznaczone. Więc czasami przeczytałam kilka zdań i dopiero po tym zorientowałam się, że zmieniłam osoby. Książkę czytałam dość późno w nocy, ale spokojnie nie zarwałam jej całej. Bo mimo, że książka jest dość obszerna, to czyta się ją nadzwyczaj szybko. I powiem Wam jedno. Nie żałuję tych kilku godzin bez snu. Naprawdę. A to o czymś świadczy. Z całego mojego serduszka mogę polecić Wam "Wyklętą". Owszem, może to nie jest jakaś wielce ambitna książka, ale w swojej kategorii i zadaniu, które jej powierzono, zainteresowania, odstresowania i oderwania czytelnika od rzeczywistości, jest świetna. Uśmiecha na ustach po skończeniu gwarantowany!
Avatar użytkownika - Malnar
Malnar
Przeczytane:2017-07-14, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - sloneczko25
sloneczko25
Przeczytane:2017-03-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Co ukrywa Summer?
Joss Stirling0
Okładka ksiązki - Co ukrywa Summer?

Summer żyje w cieniu pewnego tajemniczego wydarzenia. Ryzykowna misja może okazać się szansą uwolnienia się od przeszłości. Dziewczyna musi skorzystać...

Kim jesteś, Sky?
Joss Stirling0
Okładka ksiązki - Kim jesteś, Sky?

Drodzy Czytelnicy i Czytelniczki! Z pewnością zechcecie przeczytać tę książkę. Czytelniczki będą wzdychać i omdlewać, ciesząc się jednocześnie romansem...