Recenzja ksi捫ki: B喚kitny ch這piec

Recenzuje: Beata Sarnowska

Ksi捫ka dla wszystkich, którzy pokochali „砰cie PI” – takie zdanie mo積a przeczyta na ok豉dce powie軼i, przygl康aj帷 si jednocze郾ie twarzy hinduskiego dziecka. I rzeczywi軼ie - 瘸den z mi這郾ików ksi捫ki Yanna Martela, który si璕nie po B喚kitnego ch這pca, nie b璠zie rozczarowany.

Kiran Sharma, dwunastolatek, gówny bohater i jednocze郾ie narrator ksi捫ki, szuka swojego miejsca, próbuj帷 odnale潭 si w rzeczywisto軼i, w której przysz這 mu 篡. Powoli stwierdza, 瞠 nie pasuje do schematu ch這pca, jakim rodzice chcieliby, by zosta lub jakimi s znani mu koledzy. Zdaje sobie spraw z tego, 瞠 jest inny, ponadprzeci皻ny, by wreszcie odkry, i jest kim wi璚ej ni zwyk造m dwunastolatkiem. Jest Bogiem – kolejnym wcieleniem Kryszny. B喚kitny ch這piec to wi璚 historia cz這wieka, któremu wydaje si, 瞠 jest inny, a swoj odmienno嗆 próbuje przedstawi czytelnikowi.

Chc, 瞠by軼ie ujrzeli 鈍iat taki, jakim widz go ja.

Autor bardzo sprawnie wprowadza nas w 鈍iat Kirana, udowadniaj帷, 瞠 w jego wieku ka盥y czuje si nieco dziwny i niezbyt pasuj帷y do otoczenia. Gdy si ma dwana軼ie lat, 篡cie wydaje si trudne, skomplikowane i nikt nie potrafi go zrozumie. Zreszt, wówczas sami siebie tak naprawd nie rozumiemy. By mo瞠 w豉郾ie to autor pragn掖 przekaza czytelnikowi.

Lektura momentami sk豉nia do wzruszenia, gdy Kiran w niebanalny sposób przekonuje czytelników, 瞠 jego cierpienie to droga do bosko軼i. Kryszna w豉郾ie po to zes豉 go na ziemi, aby cierpia, aby d捫y do doskona這軼i, a pojawiaj帷y si niebieski odcie skóry tylko upewnia naszego bohatera w poczuciu w豉snej wielko軼i. Powie嗆 powoduje równie u鄉iech na twarzy czytelnika oraz ka瞠 zastanowi si, czy nasze miejsce – tu i teraz – jest w豉軼iwe? Czy czuj si w nim dobrze? Je瞠li nie, mo瞠 warto cofn望 si w czasie, do lat m這do軼i, by spróbowa odnale潭 drog do w豉snego "ja". Mimo wszystkich przeciwno軼i losu, mimo z這郵iwych u鄉iechów na twarzy kolegów, znajomych, inno嗆 – moja, Twoja – równie daje si喚, podobnie jak da豉 j Kiranowi.

B喚kitny ch這piec to ksi捫ka warta ka盥ej minuty sp璠zonej przy lekturze. To powie嗆, która daje poczucie, 瞠 nie zawsze nale篡 dostosowywa si do otoczenia, nie zawsze nale篡 i嗆 "z pr康em". Autor udowadnia, 瞠 czasami warto sprzeciwi si otoczeniu, mimo bólu i cierpienia, jakie mo瞠 to spowodowa. Czasami warto przystan望 i zastanowi si nad sensem takiego post瘼owania. Bo mo瞠 rzeczywi軼ie zdarzy si, 瞠 nasze cierpienie b璠zie mia這 pewien g喚bszy sens.

Autor skrupulatnie i szczegó這wo opisuje tradycj, kultur oraz wierzenia hinduskie. Z jednej strony opisy te mog wyda si cz窷ci czytelników m璚z帷e, z drugiej jednak - to tak瞠 dzi瘯i nim pozycja ta jest tak bardzo warto軼iowa. Powie軼i nie nale篡 czyta powierzchownie. To nie jest propozycja dla osób, które lubi po prostu wci庵aj帷e historie czy literatur "lekk, 豉tw i przyjemn". To ksi捫ka dla czytelników, którzy poszukuj historii sk豉niaj帷ej do refleksji, historii, która pozostaje w cz這wieku jeszcze d逝go po zako鎍zeniu lektury.

Tagi: B喚kitny ch這piec, B喚kitny ch這piec recenzja, B喚kitny ch這piec ksi捫ka, Rakesh Satyal B喚kitny ch這piec, Rakesh Satyal recenzja, Rakesh Satyal ksi捫ka, Rakesh Satyal

Kup ksi捫k B喚kitny ch這piec

Zobacz tak瞠

Zobacz opinie o ksi捫ce B喚kitny ch這piec
Ksi捫ka
B喚kitny ch這piec