Ksi±¿ka dla wszystkich, którzy pokochali „¯ycie PI” – takie zdanie mo¿na przeczytaæ na ok³adce powie¶ci, przygl±daj±c siê jednocze¶nie twarzy hinduskiego dziecka. I rzeczywi¶cie - ¿aden z mi³o¶ników ksi±¿ki Yanna Martela, który siêgnie po B³êkitnego ch³opca, nie bêdzie rozczarowany.
Kiran Sharma, dwunastolatek, g³ówny bohater i jednocze¶nie narrator ksi±¿ki, szuka swojego miejsca, próbuj±c odnale¼æ siê w rzeczywisto¶ci, w której przysz³o mu ¿yæ. Powoli stwierdza, ¿e nie pasuje do schematu ch³opca, jakim rodzice chcieliby, by zosta³ lub jakimi s± znani mu koledzy. Zdaje sobie sprawê z tego, ¿e jest inny, ponadprzeciêtny, by wreszcie odkryæ, i¿ jest kim¶ wiêcej ni¿ zwyk³ym dwunastolatkiem. Jest Bogiem – kolejnym wcieleniem Kryszny. B³êkitny ch³opiec to wiêc historia cz³owieka, któremu wydaje siê, ¿e jest inny, a swoj± odmienno¶æ próbuje przedstawiæ czytelnikowi.
Chcê, ¿eby¶cie ujrzeli ¶wiat taki, jakim widzê go ja.
Autor bardzo sprawnie wprowadza nas w ¶wiat Kirana, udowadniaj±c, ¿e w jego wieku ka¿dy czuje siê nieco dziwny i niezbyt pasuj±cy do otoczenia. Gdy siê ma dwana¶cie lat, ¿ycie wydaje siê trudne, skomplikowane i nikt nie potrafi go zrozumieæ. Zreszt±, wówczas sami siebie tak naprawdê nie rozumiemy. Byæ mo¿e w³a¶nie to autor pragn±³ przekazaæ czytelnikowi.
Lektura momentami sk³ania do wzruszenia, gdy¿ Kiran w niebanalny sposób przekonuje czytelników, ¿e jego cierpienie to droga do bosko¶ci. Kryszna w³a¶nie po to zes³a³ go na ziemiê, aby cierpia³, aby d±¿y³ do doskona³o¶ci, a pojawiaj±cy siê niebieski odcieñ skóry tylko upewnia naszego bohatera w poczuciu w³asnej wielko¶ci. Powie¶æ powoduje równie¿ u¶miech na twarzy czytelnika oraz ka¿e zastanowiæ siê, czy nasze miejsce – tu i teraz – jest w³a¶ciwe? Czy czujê siê w nim dobrze? Je¿eli nie, mo¿e warto cofn±æ siê w czasie, do lat m³odo¶ci, by spróbowaæ odnale¼æ drogê do w³asnego "ja". Mimo wszystkich przeciwno¶ci losu, mimo z³o¶liwych u¶miechów na twarzy kolegów, znajomych, inno¶æ – moja, Twoja – równie¿ daje si³ê, podobnie jak da³a j± Kiranowi.
B³êkitny ch³opiec to ksi±¿ka warta ka¿dej minuty spêdzonej przy lekturze. To powie¶æ, która daje poczucie, ¿e nie zawsze nale¿y dostosowywaæ siê do otoczenia, nie zawsze nale¿y i¶æ "z pr±dem". Autor udowadnia, ¿e czasami warto sprzeciwiæ siê otoczeniu, mimo bólu i cierpienia, jakie mo¿e to spowodowaæ. Czasami warto przystan±æ i zastanowiæ siê nad sensem takiego postêpowania. Bo mo¿e rzeczywi¶cie zdarzyæ siê, ¿e nasze cierpienie bêdzie mia³o pewien g³êbszy sens.
Autor skrupulatnie i szczegó³owo opisuje tradycjê, kulturê oraz wierzenia hinduskie. Z jednej strony opisy te mog± wydaæ siê czê¶ci czytelników mêcz±ce, z drugiej jednak - to tak¿e dziêki nim pozycja ta jest tak bardzo warto¶ciowa. Powie¶ci nie nale¿y czytaæ powierzchownie. To nie jest propozycja dla osób, które lubi± po prostu wci±gaj±ce historie czy literaturê "lekk±, ³atw± i przyjemn±". To ksi±¿ka dla czytelników, którzy poszukuj± historii sk³aniaj±cej do refleksji, historii, która pozostaje w cz³owieku jeszcze d³ugo po zakoñczeniu lektury.