Recenzja książki: Irenka. Dziewczynka z Wilna

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Wilno, historyczna stolica Wielkiego Księstwa Litewskiego, najczęściej kojarzy się z Matką Boską Ostrobramską. Zresztą nie bez powodu, ponieważ słynący cudami obraz Maryi przyciąga pielgrzymów z całego świata. W serii Wojny dorosłych – historie dzieci ukazała się książka Irenka dziewczynka z Wilna, ukazująca prawdę o czasach minionych, do których jednak wracać warto. I trzeba.

Bohaterką historii opowiedzianej przez Andrzeja Perepeczkę jest krótkowłosa Irenka. Opisane przez autora chwile jej dzieciństwa pokazują, w jak szczęśliwym domu dorastała. Na podwórku, w przedszkolu i na spacerach z opiekującą się nią panią Czesią Irenka rozwijała się poprzez zabawę, poznawała historię Wilna, podziwiała wileńskie zabytki, pogłębiała swoją wiarę, a po przeprowadzce do Szumska nauczyła się żyć z przyrodą za pan brat. Niestety, beztroski czas wakacyjny w Laspolu przerwała pogarszająca się z dnia na dzień sytuacja polityczna w Europie, a najbardziej niepokojące były coraz bardziej gwałtowne ruchy Niemiec z kanclerzem Hitlerem na czele. Rozpoczął się okres wojennej zawieruchy: ataki oddziałów bolszewickich, krzyki krasnoarmiejców, chaos i głód, konspiracyjne potyczki, wywózki na daleką, mroźną Syberię i do Kazachstanu. Upływające w takich warunkach dzieciństwo sprawiło, że Irenka doroślała znacznie szybciej, niż jej rówieśnicy w spokojnych czasach.

Opisana w książeczce wzruszająca historia wydarzyła się naprawdę. Interesująca treść pochodzi ze wspomnień Irenki i z pamiętnika jej ojca, któremu nadał on wiele mówiący tytuł Na zakrętach historii XX wieku. Pobudzające wyobraźnię opisy miejsc i wydarzeń opowiadają o trudnej sytuacji ludności polskiej na Wileńszczyźnie podczas czterech okupacji (dwukrotna sowiecka, litewska i niemiecka), o partyzanckiej działalności Armii Krajowej (wraz z operacją „Ostra Brama”), o okrucieństwie władzy i losach zamieszkujących Wileńszczyznę grup etnicznych, o czasach sowiecko-niemieckiego zła, kiedy nie było wiadomo, kto jest wrogiem, a kto przyjacielem, o strachu oraz nadziei pomimo wszystko, wreszcie: o smutku rozstań i radości powrotów, a także nieustannej opiece Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Irenka dziewczynka z Wilna pokazuje fragment historii w sposób zrozumiały dla dzieci. Wymowne ilustracje Magdaleny Pilch doskonale uzupełniają tekst. Zwroty litewskie i francuskie przetłumaczono na język polski. Wymowna jest nawet okładka (Irenka z ulubionym misiem w ręce wędruje uliczkami bombardowanego Wilna), której wewnętrzne strony zdobią rodzinne zdjęcia Irenki i jej najbliższych. Dodatek stanowi Co było dalej? – wzbogacone zdjęciami opisy losów rodziny i przyjaciół po zakończeniu działań wojennych. Odpowiedni dla młodego czytelnika język przekazu pozwoli mu przyswoić wycinek z historii Polski w sposób prosty i ciekawy.

Publikacja Wydawnictwa Literatura pobudza do refleksji, jest ważna i jak najbardziej potrzebna. Wywołuje szacunek dla tych, którzy oddali życie dla wolności. Irenka dziewczynka z Wilna uczy pokory wobec życia.

Tagi: bóg

Kup książkę Irenka. Dziewczynka z Wilna

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Irenka. Dziewczynka z Wilna
Książka
Irenka. Dziewczynka z Wilna
Andrzej Perepeczko
Inne książki autora
U-booty drugiej wojny światowej
Andrzej Perepeczko0
Okładka ksiązki - U-booty drugiej wojny światowej

Dla III Rzeszy stanowiły najważniejszą część Kriegsmarine. Siały grozę i postrach na morzach i oceanach. Cichy i niewidoczny wróg marynarzy brytyjskich...

Najdłuższy patrol komandora Lutha
Andrzej Perepeczko0
Okładka ksiązki - Najdłuższy patrol komandora Lutha

Książka należy do serii: Epizody wojen morskich - zeszyt 10....

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy