Recenzja książki: Kiedy ma się kilka lat... Zbiór wierszyków dla smyków

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Dzieciństwo jest okresem ciągłych zabaw, szalonych pomysłów i beztroskich chwil, spędzanych w gronie najbliższych i przyjaciół. Będąc dzieckiem, marzy się o dorosłości, natomiast wiek dojrzały to czas, gdy myśli nieustannie powracają do niezapomnianych chwil przeszłości. Książeczka „Kiedy ma się kilka lat” jest „zbiorem wierszyków dla smyków”, czyli wszystkich dzieci, przeżywających codzienność w sposób charakterystyczny dla wieku dziecięcego.

Urszula Kozłowska w sposób ciekawy i dynamiczny zawarła swoje przemyślenia w sześciu historyjkach. Tak więc młody czytelnik towarzyszy rodzinie mieszkającej w niewielkim domku wśród zielonych pól; obserwuje babcię, która wśród nocnej ciszy boi się myszy chroboczących w komorze; ze zdziwieniem patrzy na bałwana odpływającego „wprost na biegun, do krainy wiecznych śniegów”; próbuje zrozumieć, dlaczego nie da się założyć prawego buta na lewą nogę, uczestniczy w niezwykle ciekawej rozmowie prowadzonej na stole wielkanocnym, a także nie opuszcza na krok grzecznie bawiących się dzieci.

Zabawne ilustracje autorstwa Aleksandry Chabros wywołują uśmiech na twarzy młodego czytelnika. Jest to w pełni zrozumiałe, bowiem nie da się zachować powagi w obliczu rudego kota z zielonym ogonem, różowego kurczaka w granatowym bereciku, srebrnych klapek i ażurowych pończoszek „w lila ciapki”, dziko ujadającego psa, myszy wywijającej latawcem, czy dziewczyny biegnącej na autobus w jednym bucie.

Książeczka z pewnością zostanie przyjęta z radością. Niewielka ilość stron czyni ją cienką, co jest miłą wiadomością dla tych dzieci, które nie przepadają za czytaniem (niestety, zdarza się to coraz częściej). Rymowana forma wierszyków sprawia, że tekst staje się łatwy do zapamiętania.

Po lekturę winni sięgnąć również dorośli. Powód jest prosty i oczywisty: w zachowaniach charakterystycznych dla wieku dziecięcego nie może zabraknąć właściwego postępowania. Zasady współżycia społecznego są obowiązujące dla wszystkich, dlatego nawet dziecko musi się do nich dostosować. Opublikowana nakładem Wydawnictwa DREAMS książeczka „Kiedy ma się kilka lat” jest z jednej strony pomysłem dla rodziców, jak nauczyć dziecko działań zgodnych z panującymi normami, z drugiej natomiast uzasadnia takie a nie inne dziecięce zachowania.

Warto więc zapamiętać, że „kiedy ma się kilka lat” można robić takie rzeczy, które nie przystoją w wieku poważnym. Pozwólmy dzieciom cieszyć się aktualnie przeżywanymi chwilami. Zatroszczmy się o to, by – jeśli kiedykolwiek zechcą wrócić myślami do przeżytych wrażeń – były to wspomnienia warte zapamiętania.

Kup książkę Kiedy ma się kilka lat... Zbiór wierszyków dla smyków

Zobacz opinie o książce Kiedy ma się kilka lat... Zbiór wierszyków dla smyków
Poczytajki 2-latka
Urszula Kozłowska0
Okładka ksiązki - Poczytajki 2-latka

Zbiór wesołych opowiadanek przedstawiających typowy dzień dwulatka. Teksty i ilustracje zostały dostosowane do możliwości percepcyjnych maluchów...

Radiowóz
Urszula Kozłowska0
Okładka ksiązki - Radiowóz

Książeczki o ciekawych kształtach, w sam raz do rączek maluchów. Dzięki wesołym wierszykom autorstwa Urszuli Kozłowskiej dzieci poznają przygody...