Recenzja książki: Nieposłuszne dziecko. 8 kroków do poprawy zachowania

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Wychowanie jest długotrwałym procesem, mającym na celu przystosowanie dziecka do samodzielnego życia w społeczeństwie. Będąc jedną z form działalności społecznej człowieka, rozumiane jest jako zbiór czynności, zabiegów i procesów, mających na celu oddziaływanie na jego rozwój fizyczny, umysłowy, duchowy i moralny. Książka Nieposłuszne dziecko jest znakomitym poradnikiem praktycznym, z którego korzystanie bez wątpienia przyniesie pozytywne efekty. Podanie 8 kroków do poprawy zachowania czyni z niego obowiązkową lekturę dla rodziców, pedagogów, nauczycieli i wychowawców.

Autorzy, czerpiąc z doświadczeń dwudziestu lat pracy nad przyczynami oraz metodami leczenia ujemnych zachowań u dzieci, zebrali w całość wszystko to, co udało im się zaobserwować oraz przebadać, po czym wyciągnęli konstruktywne wnioski. Wprawdzie zaprezentowany w książce program wychowawczy jest jednym z najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych programów szkoleniowych w Ameryce, jednak zapoznanie się z nim w rzeczywistości polskiej nie zawadzi. Ponieważ dzieci z zachowaniami opozycyjno-buntowniczymi rozwijają się wszędzie, praca zgodnie z założeniami poradnika sprawdza się również wśród rodzin zamieszkałych poza kontynentem amerykańskim.

Dwuczęściowa publikacja omawia problemy koncentrujące się wokół dziecka. Różne typy zachowań, niejednolite sytuacje domowe, konflikty rodzinne, osobowość i temperament dziecka, a także historia interakcji oraz nasycenie więzi rodzicielskiej - to tylko niektóre z czynników, mających bezpośredni wpływ na poszczególne zachowania. Zapoznanie się nie tylko z konkretnymi przypadkami, ale również z rozwiązaniami zaprezentowanymi w poradniku, pomoże wielu rodzicom sprostać wymaganiom, pokonać wciąż mnożące się problemy oraz zażegnać rodzące się konflikty.

Książka Nieposłuszne dziecko jest pełna wspaniałych pomysłów i określonych działań. Zawarte w niej gotowe schematy, szkice, formularze, zestawienia, profile, zadania domowe, testy pytań i odpowiedzi oraz sekwencje interakcji doskonale nadają się do wykorzystania w sytuacjach problemowych. Dodatek stanowi kwestionariusz, pomocny przy rozpoznawaniu zaburzeń zachowania u dzieci oraz materiały pomocnicze, traktujące o szkoleniach i grupach wsparcia dla rodziców (wraz z adresami pocztowymi i internetowymi). Ułożony w porządku alfabetycznym indeks pozwala lepiej zrozumieć omawiane treści.

Lektura zaliczana jest do specjalistycznych. By nie zawiodły tradycyjne środki i metody wychowawcze, zaleca się skorzystanie z 8 kroków, co bez wątpienia pomoże sprostać rodzicielskiej odpowiedzialności. Dzieci staną się wtedy milsze, bardziej chętne do współpracy i podatne na wskazówki wychowawcze, przez co zwiększy się ich przystosowanie oraz poziom osiąganych rezultatów. A na tym przecież zależy zarówno rodzicom, jak i wychowawcom.

Kup książkę Nieposłuszne dziecko. 8 kroków do poprawy zachowania

Zobacz opinie o książce Nieposłuszne dziecko. 8 kroków do poprawy zachowania