Recenzja książki: Nieznana

Recenzuje: aniusiaczek92

Historia pełna niespodzianek, zawiłych zagadek i nieustającej przygody. Tak w skrócie można opisać kolejną książkę Rachel Caine, autorki popularnego na całym świecie cyklu "Wampiry z Morganville". W "Nieznanej" ponownie przenosimy się do niebezpiecznego świata dżinnów i strażników pogody, gdzie Cassiel po raz kolejny musi zmierzyć się z Perłą, która nie jest tak martwa, jak by się mogło wydawać. Poza tym Cass i Luis muszą udać się w niezwykle trudną podróż, by uwolnić Ibby i inne dzieci...

Drugi tom "Czasu wygnania" czyta się z zapartym tchem. Rachel Caine wie, o czym i jak powinna pisać, aby czytelnicy nie mogli oderwać się od jej książek. Akcja dzieje się w tak zawrotnym tempie, że przy tej lekturze po prostu nie sposób się nudzić. Fabuła pozostaje trudna do przewidzenia nawet dla miłośników gatunku, co nie jest szczególnie częste w przypadku tego typu lektur. Poza tym autorka potrafi zbudować ogromne napięcie pomiędzy głównymi bohaterami, dialogi po prostu porywają. Opisy walk i licznych obrażeń bohaterów są przedstawione bardzo wiarygodnie.

Właśnie - bohaterowie. Warto podkreślić, że i oni wypadają bardzo interesująco, nie są, nawet w najmniejszym stopniu, papierowi, mają własne historie, motywacje i uczucia. Cassiel, od kiedy stała się człowiekiem, bardzo mocno się zmieniła. Pozostali bohaterowie również wypadają dość ciekawie - nie są schematyczni, każdy z nich jest inny od pozostałych.

Język powieści nie jest przesadnie skomplikowany, Caine pisze bardzo przystępnie i niepotrzebnie nie utrudnia lektury. Warto wspomnieć również i o tym, że w końcowej części książki po raz kolejny zamieszczono listę piosenek, przy których autorka pisała swą powieść. Uważam to za świetny pomysł, ponieważ czytelnik może lepiej wczuć się w atmosferę książki oraz łatwiej zrozumieć, co pisarka czuła w danym momencie i co chciała przekazać.

Książkę uznać trzeba za bardzo udaną. I choć wydaje się, że wieńczy ją drobny happy end, to miłośnicy twórczości Cane mogą być pewni, że tak naprawdę powinni spodziewać się jeszcze naprawdę wielu dramatycznych zwrotów akcji.

Ocena: 9/10

Kup książkę Nieznana