Recenzja książki: Ryszard i Polska. Dlaczego jest, jak jest

Recenzuje: truskawka2

W jakim kierunku zmierza współczesna Polska? Jak ją w ogóle można zdefiniować? Pojęcie to bywa nadużywane, i, co niepokojące, używane w wąskim kontekście. Prawdziwy Polak jest: katolikiem, człowikiem heteroseksualnym, mieszkającym w naszym kraju od urodzenia, popierającym prawicę, o konserwatywnych poglądach. Według władzy tylko tacy ludzie tworzą nasz kraj. Nie ma tu miejsca dla inności. Przeciw wąskiemu pojmowaniu polskości protestuje Ryszard Kalisz, przypominając, że nasz kraj tworzą wszyscy, niezależnie od narodowości i poglądów. Sprzeciwia się wykluczaniu kogokolwiek, nadużyciom władzy i Kościoła, który odszedł od otwartości Jana Pawła II. Ostro wypowiada się o ksenofobii, homofobii i rasizmie.

Chyba najpełniej poglądy Kalisza oddaje następujący fragment:

Polityka jest łączeniem przeciwieństw we wspólnych ramach szacunku człowieka dla człowieka. (...)U podstaw mojej działalności publicznej priorytetem zawsze był i jest szacunek dla innych.  Szacunek zarówno dla tych osób, z którymi się zgadzam, jak i dla tych, których poglądów nie podzielam. Dla osób o innej kulturze, innym wyznaniu czy innej orientacji seksualnej. To bardzo ważne, abyśmy wszyscy mogli się porozumieć.

W książce poznajemy drogę życiową autora, poznajemy też jego samego od strony prywatnej (zdjęcia!), kilka osób ze świata polityki (Oleksy, Blida). Jednak podstawą tej książki są rozważania, z których przebija autentyczna troska o los Polski i zaniepokojenie niekorzystnymi zjawiskami zachodzącymi w naszym kraju. To wypowiedzi człowieka, który naprawdę kocha Polskę. Czuje się to w każdym słowie. Polecam wszystkim osobom otwartym na drugiego człowieka.

Kup książkę Ryszard i Polska. Dlaczego jest, jak jest

Zobacz opinie o książce Ryszard i Polska. Dlaczego jest, jak jest
Ryszard i kobiety
Ryszard Kalisz0
Okładka ksiązki - Ryszard i kobiety

Każda kobieta, niezależnie od posiadanego światopoglądu, chce wejść pod ramię mężczyzny, a każdy mężczyzna chce jej to ramię podać. I dotyczy to także...