Recenzja książki: Suarez. Nigdy nie będziesz sam

Recenzuje: Damian Kopeć

Pistolet

Nie trzeba być wielkim fanem piłki nożnej, żeby docenić grę najwybitniejszych piłkarzy świata. Profesjonalizm i talent - praktycznie w każdej dziedzinie - bronią się bowiem same. Nie inaczej jest w sporcie. Nazwiska znanych piłkarzy elektryzują kibiców - nawet tych trochę przypadkowych, sprawiają, że z chęcią oglądamy mecz, nawet jeśli na co dzień niezbyt się interesujemy footballem. Do grona piłkarskich idoli, których popisy na boisku z chęcią oglądamy, można zaliczyć trzydziestoletniego Urugwajczyka, Luisa Suareza. O klasie tego zawodnika może świadczyć jego transfer do klubu FC Barcelona i świetna gra u boku takich sław jak Leo Messi czy Neymar.

Książka Suarez. Nigdy nie będziesz sam to opowieść o chłopaku, który miał marzenia i który te marzenia w dużej mierze spełnił. Opowieść o namiętności do piłki nożnej, talencie i ciężkiej pracy, które sprawiły, że jego udziałem stała się wielka, niezwykle udana kariera sportowa. Luis Suarez należy do grona tych sportowców, którzy byli szczególnie zmotywowani do szlifowania posiadanego talentu. Bieda - chęć wyrwania się z niej, miłość do drugiej osoby - późniejszej żony i niegasnąca fascynacja piłką nożną sprawiły, że - mimo przeszkód i chwilowych upadków - z uporem i cierpliwością realizował plany i marzenia. Ścieżkę, którą szedł, możemy poznać podczas lektury książki Suarez. Nigdy nie będziesz sam.

To opowieść skierowana przede wszystkim do dzieci - zwłaszcza do małych fanów piłki nożnej, którzy niekoniecznie na profesjonalnym boisku próbują swoich sił. Pokazuje w ciekawy sposób karierę chłopaka z dalekiego, niewielkiego Urugwaju. Pokazuje, że upór i ciężka praca mogą przynieść wspaniałe efekty. Śledzimy losy Luisa od okresu młodości do czasów współczesnych, do rozkwitu jego kariery. Odwiedzamy kolejne ważne kluby, w których grał, poznajemy szczegóły szczególnie ważnych meczy, jakie rozgrywał. Przy okazji możemy dowiedzieć się czegoś ciekawego o krajach i miastach, z którymi związana była jego piłkarska droga. Wszystko to w bardzo przyjemnej, przykuwającej uwagę, niebanalnej formie - ciekawostki, układ graficzny, liczne fotografie i wyróżnienia istotnych fragmentów tekstu znakomicie uatrakcyjniają lekturę, czyniąc ją lekką i przyjemną.

Na pewno jest to książka napisana z pasją, jakże pasująca do biografii człowieka z pasją. To śledzenie kariery piłkarskiej Luisa Suareza, ale jednocześnie pokazanie, jak zmieniał się on nie tylko jako zawodnik, ale również jako człowiek. Poznajemy jego niektóre radości i smutki, złe nawyki, z którymi musiał się zmierzyć, motywację do pracy nad sobą. Wydaje się, że książka jest pod wieloma względami świetnym materiałem dla młodych adeptów piłki nożnej. Mówi bowiem o tym, co jest ważne w tej dziedzinie sportu, co jest niezbędne, by być nie tylko świetnym zawodnikiem, ale i lubianym kolegą w drużynie.

Książkę Suarez. Nigdy nie będziesz sam bierze się do ręki z przyjemnością i z przyjemnością zagłębia się w błyskawicznej lekturze. To bardzo interesująco napisana biografia prawdziwej gwiazdy sportu.

Kup książkę Suarez. Nigdy nie będziesz sam

Zobacz opinie o książce Suarez. Nigdy nie będziesz sam
Gole wszech czasów
Jarosław Kaczmarek0
Okładka ksiązki - Gole wszech czasów

Kiedy pada gol w wielkim meczu, najwspanialsze zagrania zapisują się w futbolowym wszechczasie, który jest opowieścią. Posłuchajcie opowieści o...

Jak zostać mistrzem. Bramkarz
Jarosław Kaczmarek0
Okładka ksiązki - Jak zostać mistrzem. Bramkarz

Indywidualista, samotnik, szaleniec - czy te określenia odpowiadają na pytanie, kim naprawdę są bramkarze? Na pewno nie! Bramkarze to ważne figury...