Recenzja książki: Święta Rita patronka spraw trudnych i beznadziejnych

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Nie ma człowieka, który by nie musiał zmagać się z przeciwnościami losu. Bez wątpienia każdy stara się skutecznie pokonywać trudności, wkładając w to maksimum sił, serca i rozumu. Zdarza się jednak, że to, z czym się stykamy, znacznie przewyższa ludzkie możliwości. Naprzeciw poszukującym środków, dzięki którym łatwiejszą staje się zwykła, szara codzienność, wychodzi wydawnictwo WAM wraz z publikacją Kochaj i walcz. Święta Rita patronka spraw trudnych i beznadziejnych. Zawarte w lekturze przemyślenia bez wątpienia sprostają (przynajmniej w pewnym stopniu) potrzebom nawet najbardziej wymagającego czytelnika.


Szczegółowa biografia świętej (przedstawiona na tle historycznych wydarzeń, związanych z działalnością państwa i Kościoła) przekonuje o skuteczności jej wstawiennictwa. Chociaż sama Rita nie daje „gwarancji na cuda”, przynosi nadzieję i poczucie, że trudnych chwil absolutnie nie można uważać za beznadziejne. W trzech rozdziałach znalazło się wszystko, co o życiu świętej powinien wiedzieć czytelnik: szczęśliwe dzieciństwo w dobrze prosperującym ośrodku handlowym, jakim była Cascia; trudne decyzje związane z powołaniem do życia zakonnego; założenie rodziny (w wieku czternastu lat) oraz nieustanna troska o męża i synów; rodowa zemsta zwana vendettą wraz z daleko idącymi skutkami; zakończona zwycięstwem walka o habit; stygmat ciernia z korony Chrystusa (święta Rita jest jedyną osobą wyniesioną na ołtarze, której stygmat umiejscowiony był na czole, a pieczęcie w tym miejscu oznaczają przynależność do Boga); wreszcie - przepełniony postem, umartwieniami i chorobą pobyt za murami klasztoru augustianek.


Datowane na XVII wiek początki kultu świętej Rity w Polsce doczekały się licznych sanktuariów, nabożeństw ku jej czci, pielgrzymek, kultu relikwii, odpustów zupełnych, grup modlitewnych (w Krakowie działa jedyna w Polsce grupa modlitewna „Pielgrzymi świętej Rity”), obrazów i figur, licznych artykułów i publikacji, a także przypadającego na dzień 22 maja święcenia róż. Dopełnieniem jest zawarte w lekturze przesłanie, które bez wątpienia znajdzie praktyczne zastosowanie na czas kryzysu. Tytułowe słowa Kochaj i walcz znajdują odzwierciedlenie w działaniach milionów czcicieli zaliczanej do Bożych Szaleńców świętej Rity. Uczą sztuki godzenia przeciwieństw oraz pozostania wiernym do końca. Stanowią podstawę powołania świeckich, a także ukierunkowują ich uwagę na Boga-Miłość.


W publikacji wydawnictwa WAM wiele miejsca zajmują świadectwa „liderów kultu” Rity w Polsce, dotyczące cudów i specyficznych relacji, jaką czciciele nawiązują ze Świętą. Pomocą służą również fragmenty tekstów biblijnych Starego i Nowego Testamentu (wraz z siglami), nawiązania do nauki Ojców Kościoła i dokumentów soborowych, zestawienie miejsc kultu, bibliografia oraz bogaty wybór modlitw. Kolorowe fotografie wzbogacają tekst.


Ponieważ postępowanie człowieka ma decydujący wpływ na bogactwo życia chrześcijańskiego, przykład świętej Rity może być wzorem dla ludzi XXI wieku. Jej osoba ma wiele do przekazania wszystkim poszukującym miłości i sensu życia, tym, którzy nie chcą się poddawać w trudnych sytuacjach, walczą ze słabościami, aby przeżyć życie bardziej godnie, a świat uczynić odrobinę lepszym. Książka opublikowana przez Wydawnictwo WAM to więc lektura dla każdego. Napisana przystępnym językiem, zachęca do duchowego kontaktu z patronką spraw trudnych i beznadziejnych.

Kup książkę Święta Rita patronka spraw trudnych i beznadziejnych

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Święta Rita patronka spraw trudnych i beznadziejnych
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy