Zasiać ziarno. Mądrość i cuda świata roślin

Może zabrzmi to okrutnie, ale dotychczas kojarzyłam Jane Goodall jedynie z jej badaniami odnośnie szympansów. Ogromnie zaskoczył mnie fakt, że napisała ona książkę o roślinach - oczywiście, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Jak zauważył w przedmowie Michael Pollan, o roślinach pisze się znacznie mniej i cieszą się dużo mniejszym szacunkiem niż zwierzęta. To smutne, bowiem to one są poniekąd fundamentem naszego świata, a Jane Goodall niejednokrotnie nam to udowadnia na kartach Mądrości i cudów świata roślin
Wbrew pozorom, Mądrość i cuda świata roślin nie jest książką stricte naukową, choć bez wątpienia dzięki niej można wiele dowiedzieć się i nauczyć o przyrodzie. Jane Goodall przekazuje swoją wiedzę w sposób przystępny i przyjazny czytelnikowi w każdym wieku. Nie nudziłam się przy lekturze tej książki ani chwili, powiem więcej - bawiłam się przy niej świetnie. Autorka okazała się nie tylko wspaniałym naukowcem, ale i interesującym gawędziarzem, ustami świata niemych roślin.
Autorka rozpoczyna swoją książkę od swojego dzieciństwa. Opowiada o pasjonowaniu się opowieściami o dzikich obszarach naszej planety, zwłaszcza afrykańską dżunglą. Jej miłość do roślin podsycały długie wędrówki z psem po dzikich klifach, gdzie mogła obserwować piękno przyrody w pełnej krasie. Ten krótki rozdział o początkach jej hobby, urozmaicony rysunkami z jej dziecięcych Notatników przyrodnika, przybliżył mi znacznie bardziej jej postać, niż artykuły czy programy o jej osobie oraz działalności. Dzięki niemu nawiązałam swoistą więź z Jane Goodall, ponieważ ja równie mocno kocham zielone!
Kolejne rozdziały autorka poświęciła głównie przedstawieniu czytelnikowi świata roślin. Jane Goodall zasypuje nas tu wieloma ciekawostkami i informacjami, które raczej nie są omawiane na zajęciach w szkołach gimnazjalnych i średnich, a nawet jeśli - nie są one omawiane w tak zajmujący sposób. Poznajemy tutaj nie tylko same rośliny, ale także ich historie i ich zastosowanie nie tylko w dniu codziennym, ale także w różnych kulturach oraz religiach. Również tutaj autorka wprowadza swoje wspomnienia i doświadczenia, dzięki czemu jej książka nie jest zwyczajną literaturą faktu, a barwną opowieścią. Wszystko to okraszone jest pięknymi ilustracjami i zdjęciami, od których chwilami ciężko oderwać wzrok.
Jane Goodall w swej niepozornej książce zawarła zjawiskowy i magiczny świat roślin, którego często nie doceniamy. Poprzez Mądrość i cuda świata roślin autorka nie tylko uczy, ale i wzywa o pomoc w ochronie środowiska. I ja się do tego apelu przyłączam. Jestem pewna, że każdy miłośnik ekologii i przyrody zakocha się w tej powieści, a osoby niespecjalnie zainteresowane naszymi zielonymi przyjaciółmi - pokochają ich. Polecam serdecznie.

Informacje dodatkowe o Zasiać ziarno. Mądrość i cuda świata roślin:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2015-03-04
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-64700-84-2
Dodał/a opinię: Dizzy

Zobacz opinie o książce Zasiać ziarno. Mądrość i cuda świata roślin

Kup książkę Zasiać ziarno. Mądrość i cuda świata roślin

Przez dziurkę od klucza. Najważniejsza książka o naszych najbliższych krewnych
Jane Goodall0
Okładka ksiązki - Przez dziurkę od klucza. Najważniejsza książka o naszych najbliższych krewnych

30 lat obserwacji szympansów nad potokiem Gombe. W czerwcu 1960 roku, w wieku 26 lat Jane Goodall trafiła do Tanzanii i wyposażona w niewiele więcej...