Armia Śmigłego

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2014-10-23
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788311134256
Liczba stron: 240
Dodał/a książkę: elibri

Ocena: 0 (0 głosów)

Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy rozbudowa Wojska Polskiego w latach trzydziestych była przedsięwzięciem udanym. Sugerowanie natomiast, że porażka w wojnie 1939 roku udowodniła bankructwo jej założeń, jest pozbawione sensu merytorycznego. Klęska była spowodowana przede wszystkim przez czynniki polityczne. Zresztą niemal wszystkie państwa europejskie uległy agresji, a armie tych nielicznych krajów, które się jej oparły, zwycięstwo poprzedziły pasmem klęsk. Równie lekkomyślne byłoby jednak stwierdzenie, że rozbudowa zakończyła się sukcesem.

Argument jest jeden, za to ostateczny - gdyby rozbudowa była sukcesem, to agresja na Polskę zakończyłaby się porażką napastników.

Czy gdyby wojna nie wybuchła w 1939 roku, a program rozbudowy Wojska Polskiego został zrealizowany - to polski potencjał obronny wzrósłby znacząco? Autor twierdzi, że tak - stalibyśmy się państwem suwerennym: zdolnym do obrony przed agresorem i mogącym aktywnie wpływać na politykę naszych sąsiadów. Ale sprawdzić prawidłowości tego twierdzenia już nie będziemy mogli.

Kup książkę Armia Śmigłego

Opinie o książce - Armia Śmigłego

Inne książki autora
Uwaga! Czołgi! Przygotowanie do obrony przeciwpancernej w Wojsku Polskim w latach trzydziestych XX wieku
Tymoteusz Pawłowski0
Okładka ksiązki - Uwaga! Czołgi! Przygotowanie do obrony przeciwpancernej w Wojsku Polskim w latach trzydziestych XX wieku

Treść książki jest w istocie szersza niż wskazywałby na to jej tytuł. Oto bowiem w pięciu rozdziałach Tymoteusz Pawłowski zawarł następujące zagadnienia...

Reklamy