Człowiek Krzyża. Historia w obrazach

Ocena: 0 (0 głosów)
„Patrzysz na mnie z krzyża, mój Panie..." Wizerunek i spojrzenie ukrzyżowanego.

Sztuka i duchowość wspaniale się łączą w prezentowanych tu ponad 300 pracach, które ukazują Krzyż Chrystusowy – obiekt czci i najważniejszy symbol chrześcijaństwa – z ikonograficznego i teologicznego punktu widzenia. Prezentowane dzieła od najstarszych po współczesne obrazują, jak wpływał on nie tylko na rozwój wiary, ale także na kształtowanie wrażliwości i całej kultury szczególnie zachodnich społeczeństw. Autor opisuje i porządkuje bogactwo artystycznego ujęcia krucyfiksu, podejmując temat w czterech głównych hasłach: Historia Ukrzyżowanego, Ludzkość u stóp Golgoty, W uścisku z krzyżem i Symbol krzyża. W efekcie otrzymujemy niezwykły portret Człowieka Krzyża na przestrzeni epok, które akcentowały w tym wizerunku różne aspekty historii zbawienia. Ów portret jest także punktem wyjścia do lektury utworów literackich oraz rozważań z zakresu liturgii, teologii i patrologii.

Każdemu obrazowi towarzyszą bowiem fragmenty Ewangelii, Listów św. Pawła, pism ojców Kościoła, Bernarda z Clairvaux, Katarzyny ze Sieny, Jacopone da Todi, Ignacego Loyoli, Benedykty od Krzyża (E. Stein), Eliota, Ungarettiego, Claudela, Borgesa, Giussaniego, papieży Wojtyły i Ratzingera i wielu innych, będące medytacją pasyjną, refleksją nad Ukrzyżowanym czy modlitwą do Niego.

Alfredo Tradigo, ur. w 1955 r. w Mediolanie, dziennikarz, pisarz i badacz ikonografii chrześcijańskiej. Krytyk sztuki w renomowanych włoskich wydawnictwach (Rusconi, Rizzoli, San Paolo), współpracownik „Famiglia cristiana” i „Osservatore Romano”. Autor książek, m.in. leksykonu Ikony i święci prawosławni (wyd. pol. Arkady, Warszawa 2011), oraz nagrodzonych zbiorów wierszy.

Odbiorcy:
- szerokie grono czytelników zainteresowanych sztuką chrześcijańską, zwłaszcza ikonografią Krzyża Chrystusa i jego oddziaływaniem w teologii, historii i kulturze Zachodu.

Dlaczego warto przeczytać tę książkę?
- starannie wydany album ukazujący ogromne dziedzictwo obrazów przedstawiających Mękę Pańską na przestrzeni dziejów, opatrzony profesjonalnymi komentarzami (w tym obszernym wprowadzeniem kard. Ravasiego), indeksami oraz słownikiem ikonografii krzyża
- niezwykła duchowa i artystyczna pielgrzymka śladami Krzyża Zbawiciela
- zbiór dzieł największych artystów od Michała Anioła do Chagalla stanowiący o atrakcyjności tego opracowania sztuki religijnej, pełniącego też ważną rolę edukacyjną.

Informacje dodatkowe o Człowiek Krzyża. Historia w obrazach:

Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2014-04-07
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7660-968-3
Liczba stron: 512

więcej

Kup książkę Człowiek Krzyża. Historia w obrazach

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Człowiek Krzyża. Historia w obrazach - opinie o książce

Inne książki autora
Ikony i oblicza Wschodu. Teologia piękna i światła
Alfredo Tradigo0
Okładka ksiązki - Ikony i oblicza Wschodu. Teologia piękna i światła

Publikacja przybliża Czytelnika do tajemniczej rzeczywistości, jaką jest ikona - znak obecności Boga pośród ludzi; do obrazu pochodzącego trochę z tego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Trzy krowy w niebieskich kajakach
Andrzej Marek Grabowski ;
Trzy krowy w niebieskich kajakach
Pies na medal
Barbara Gawryluk
Pies na medal
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy