Imiennik Śladem pradziada

Książka z serii "Powieści piastowskie". Osadzona w czasach Bolesława Śmiałego.

Informacje dodatkowe o Imiennik Śladem pradziada:

Wydawnictwo: brak danych
Data wydania: b.d
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Imiennik Śladem pradziada

Imiennik Śladem pradziada - opinie o książce

Tom ten wraz z poprzednim 'Śladami pradziada' tworzy całościową interpretację postaci Bolesława Śmiałego. W całości też będę te oba tomy oceniać. Trzeba chyba powiedzieć, że to świetnie opisane powieści. Postać tego króla tworzy jego potęga oraz konflikt ze św. Stanisławem, uznanym potem przez Polaków za patrona Polski. Bunsch rozdzielił 'postać króla' na dwa tomy, tworząc swoistą sinusoidę jego losów. Ale i losów postaci z nim związanych. Właściwie po doczytaniu do końca tych tomów mogę stwierdzić, że Bunsch uwypuklił w nim jakąś sprzeczność wewnętrzną, jakiś brak czegoś, co posiadał Bolesław Chrobry. Już któryś opisywany przez Bunscha król miał w sobie tragizm. Ale ta postać jest inna. Tutaj tak jakby Bolesław troszkę na własne życzenie zgotował sobie taki los.
Trudną i misterną miał tu rolę autor pokazując te wszystkie niuanse jego panowania i opowiadając krok po kroku tak dyskusyjną sprawę z biskupem Stanisławem.
Czytając kolejne tomy zawsze zwracam uwagę na to, kiedy autor opisuje świat wewnętrzny postaci, a kiedy opowiada jej losy. Tutaj przez cały tom o potędze Bolesława mało jest myśli Bolesława. Raczej narrator patrzy oczyma jego otoczenia. Tak jakby autor chciał powiedzieć przez to, że to fakty powinny przemówić jako ocena tego króla. Tutaj więcej mamy opisu świata wewnętrznego Stanisława. Natomiast pod koniec, gdy już wszystko wiadomo, wtedy narrator patrzy oczami Bolesława. Już gdy czytelnik zdążył sobie wyrobić zdanie.
Generalnie oceniam te tomy mocno wysoko. To naprawdę znakomite książki, napisane ponadczasowo.
Takim bohaterem tej serii jest Polska Piastowska. Potem po upadku w 1795 roku panowanie Piastów było symbolem potęgi i jedności. W tej serii widać, że nie było tu jedności. Natomiast wielką siłą naszego kraju, narodu, było wydobywanie się z zapaści. I to krzepi, że 'ojczyzna ma tyle razy we krwi skąpana' jednak dawała radę.
W tych dwóch tomach o Bolesławie Śmiałym tematem, który zdominował panowanie tego króla była walka o nadrzędność pomiędzy władzą świecką a duchową. Tutaj dopiero się krystalizowały poglądy na temat celibatu, sakramentu małżeństwa, ale i podziału stanowego w Polsce. I wielka tu jest zasługa autora, że nie spłaszczył tej opowieści do taniej hagiografii. Zarazem opis śmierci św. Stanisława to jedna z bardziej wzruszających scen w literaturze polskiej. Wiadomo, najpiękniejsza była śmierć Podbipięty oraz Wołodyjowskiego.
Grube to książki, ale naprawdę warto im poświęcić pół roku.

Dobra książka. Opowiada o losach i przyjaźni dwóch młodzieńców Nawoja i Domana będących w służbie u Bolesława Śmiałego. Tłem dla akcji są wydarzenia historyczne związane z początkami panowania księcia Bolesława który jest troszkę opętany manią dorównania swemu imiennikowi Chrobremu. Bunsch przedstawia księcia jako człowieka nieznoszącego sprzeciwu, przekonanego o własnej wyższości i okazującemu ja innym. Traktuje przedmiotowo nie tylko poddanych ale też najbliższych. Książę sprawia też wrażenie osoby która nie potrafi się skupić na większej ilości problemów niż jeden. Nie do końca radzi sobie też z własnymi emocjami i niezamierzenie krzywdzi otaczających go ludzi i samego siebie. Równowagę charakterologiczną wprowadzają główni bohaterowie skupiając w sobie pozytywne cechy: szlachetność, odwagę, dążenie do wyznaczonych celów i wierność swym ideałom. Ale niech nikt nie myśli, że książę nie ma żadnych zalet. To po prostu Doman i Nawój nie maja wad.
Avatar użytkownika - kamilorman
Przeczytane:1984-05-31, Ocena: 5, Przeczytałam,
Bezkrólewie
Karol Bunsch0
Okładka ksiązki - Bezkrólewie

Rycheza patrzyła na pochyloną głowę Kazimierza, jasne włosy jeszcze nie zakryły na niej mnisiej tonsury. W głosie królowej brzmiało zniecierpliwienie,...

Warna 1444 O Zawiszy Czarnym opowieść
Karol Bunsch0
Okładka ksiązki - Warna 1444 O Zawiszy Czarnym opowieść

Poseł króla Zygmunta, graf Henryk, zastał Wielkiego Księcia Witolda w Oranach, gdzie kniaź zatrzymał się w powrotnej drodze z nowogrodzkiej wyprawy. Doszły...