Jezioro łabędzie

Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2015-09-21
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788328105621
Liczba stron: 64
Dodał/a książkę: elibri

Ocena: 4 (2 głosów)

Dziś każdy zna ,,Jezioro łabędzie". Nie wszyscy jednak wiedzą, że początki baletu Piotra Czajkowskiego były bardzo trudne. Z tej książki dowiecie się wiele o historii powstania najsłynniejszego baletu świata.

Kup książkę Jezioro łabędzie

Opinie o książce - Jezioro łabędzie

To kolejna pozycja z serii "Fakty". Tym razem młody czytelnik poznaje historię najbardziej znanego baletu na świecie - "Jeziora łabędziego". Akcja rozpoczyna się w 1875 roku w Moskwie - przed teatrem stoi wybitny rosyjski kompozytor Piotr Czajkowski. "A tera ma skomponować muzykę do baletu. Będzie to opowieść o dziewczynie zaklętej w łabędzia". (s. 3) Kiedyś pan Piotr dla dzieci siostry ułożył krótki balecik "Jezioro łabędzie" i teraz postanowił to wykorzystać. Codziennie spędzał kilka godzin przy fortepianie. Spacerował też nad stawem, by obserwować łabędzie. "Było mu to potrzebne do napisania muzyki." (s. 7) Muzyka powstała, ale... od początku wszystko szło na przekór kompozytorowi. Premiera baletu okazała się nudna, kompletna klapa. "Był tylko jeden wyjątek" Marius Petipa - francuski tancerz, choreograf i pedagog. Miał doskonały słuch muzyczny i rozumiał, że muzyka Piotra Czajkowskiego jest genialna". (s. 24) Młody czytelnik poznaje historię powstania najsłynniejszego baletu na świecie, drogę od jednego niepowodzenia do drugiego, aż do wielkiego sukcesu. Poznaje również świat baletu, pojęcia związane z tą sztuką(baletmistrz, libretto). Ta opowieść jest trochę na wyrost dla tak małego czytelnika, który nie chodzi do teatru na przedstawienia baletowe. Jest też trudna w odbiorze i nieco zagmatwana. Dziecko dowie się, że początki bywają trudne. Na pewno nauczy się, że na sukces trzeba ciężko pracować i czasami długo na niego czekać, a czasami można się nie doczekać, bo sława przychodzi po śmierci, co dla dziecka będzie bardzo pesymistyczne. W różnych miejscach strony został rozmieszczony tekst zapisany dużą i wyraźną czcionką- dłuższe zdania, elementy dialogu. Uzupełniają go ilustracje, w większości bardzo ponure, oddające powojenną rzeczywistość czasów komuny. Na niektórych obrazkach znajdują się pojedyncze wyrazy podzielone na sylaby, by dziecko uczyło się sylabizowania. W książeczce są też pytania sprawdzające zrozumieniu historyjki, sześć naklejek i ,,Dyplom sukcesu". Numeracja stron pozwala śledzić postępy w czytaniu i utrwalać liczenie. Tekst jest rozmieszczony w różnych miejscach strony. Zdania są dłuższe, pojawiają się elementy dialogu. Na niektórych obrazkach znajdują się pojedyncze wyrazy podzielone na sylaby i dziecko uczy się sylabizowania. Tekst jest uzupełniony barwnymi ilustracjami, zaś numeracja stron pozwala śledzić postępy w czytaniu i utrwalać liczenie. Pytania sprawdzające zrozumieniu historyjki znajdują się na początku książeczki, a na końcu jako nagroda jest 6 naklejek i ,,Dyplom sukcesu".
Link do opinii
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2015-09-22, Ocena: 5, Przeczytałem,
ROZWIŃ SKRZYDŁA Ewa Nowak powraca z kolejną książką dla najmłodszych czytelników, oferując im mnóstwo świetnej zabawy, rozwijania czytelniczych umiejętności i szansę poznania kulisów i historii najsławniejszego baletu świata. A jest co poznać, bowiem na początku ,,Jezioro łabędzie" nie zapowiadało się tak wspaniale. Rozczarowana publika, znudzeni i nie stroniący od złych recenzji krytycy, przybity twórca... Przenosząc nas do dziewiętnastowiecznej Rosji, książeczka ta pokazuje jak powstawało i ewoluowało przedstawienie, od totalnej klapy, jakim okazało się na początku, po wielki międzynarodowy sukces, jaki stał się jego udziałem. Książeczka napisana jest prosto i lekko, doskonale skrojona pod dzieci, które swoją przygodę z czytaniem zaczęli raczej niedawno. Wydrukowana dużą czcionką, w ułatwiający czytanie sposób, uroczo zilustrowana, stanowi przyjemną lekturę, ale przy okazji przekazuje wiele faktów historycznych oraz pojęć związanych z baletem. Trudniejsze ze słów znalazły na dodatek swoje wyjaśnienie w zawartym na końcu tomiku słowniku. Co jednak warto zauważyć, i do czego ja musze się przyznać, fakty z ,,Jeziora łabędziego" nauczyły czegoś także mnie, człowieka dawno już dorosłego przecież. Kolejnym aspektem nauki poprzez zabawę, jaka płynie z niniejszej publikacji, jest utrwalanie czytania ze zrozumieniem, za co odpowiadają proste, acz skuteczne ćwiczenia, które zarazem pomagają w zapamiętywaniu. W nagrodę za starania, dziecko otrzymuje natomiast dyplom i porcję naklejek. I cóż mogę więcej dodać? Skoro mi się podobało i to bardzo, skoro podobało się mojej dziewczynie, dzieci będą urzeczone. I z pewnością będą chciały więcej, a dzięki temu pogłębią swoją wiedzę i rozwiną skrzydła. Dlatego polecam dla Waszych pociech, a wydawnictw Egmont składam serdeczne podziękowania za udostępnienie mi egzemplarza do recenzji.
Link do opinii
Inne książki autora
Magnes. Koleżaneczki
Ewa Nowak0
Okładka ksiązki - Magnes. Koleżaneczki

Jeśli czasem zdarza ci się mieć wszystkiego dość, to wiesz, że w takich chwilach bardzo chciałoby się: złowić złotą rybkę, umieć przenosić się w czasie...

Cztery łzy
Ewa Nowak0
Okładka ksiązki - Cztery łzy

Zuzia, siostra dwóch starszych braci, bliźniaków i łobuziaków. Mieszka we Władysławowie. Rodzina rozbita — dzieci mieszkają tylko z mamą, nauczycielką...

Reklamy