Saga Sigrun

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2009-05-19
Kategoria: Albumy
Dodał/a książkę: danonk

Saga Sigrun to pierwsza część cyklu Północna Droga. Mamy w tej książce wszystko, co pozwala zupełnie zatopić się w napisanej z epickim rozmachem opowieści o życiu wikingów i na czas lektury stać się jednym z nich. Ogromna erudycja i wyobraźnia Autorki sprawia, że uczestniczymy w świecie absolutnie przekonującym - zmysłowym i detalicznym. To hipnotyczna uczta czytelnicza. Olga Tokarczuk, autorka Domu dziennego, domu nocnego i Biegunów.

Kup książkę Saga Sigrun

Avatar użytkownika - mrowka
mrowka
Jest w książkach Elżbiety Cherezińskiej magia słowa, jest plastyczna narracja, która urzeka i przekonuje, jest umiejętność odmalowania prezentowanych wydarzeń ze smakiem i pasją – a to wszystko oznacza, że autorka proponuje historie niebanalne i atrakcyjne dla odbiorców. „Saga Sigrun” stanowi doskonały dowód na talent Cherezińskiej i jej wyczucie słowa, i pozwala w pełni delektować się rytmem pięknej prozy.   Fabuła nie należy do szczególnie skomplikowanych, zresztą nie o to w sadze przecież chodzi. Tytułowa bohaterka, Sigrun, w jesieni życia, oczekując powrotu syna, opowiada historię swojej egzystencji. Córka wielkiego jarla, wydana za mąż za wspaniałego woja, Regina, musi pogodzić się z losem wiecznie stęsknionej kobiety, czekającej na małżonka i martwiącej się o niego, a potem także i o syna. Sigrun nie może zmienić rządzących Skandynawią praw, ale nie potrafi też zaakceptować swojej sytuacji. Bycie żoną i matką dzielnych wojowników łączy się z wieloma wyzwaniami. Sigrun wykorzysta całą swoją mądrość do zarządzania domem pod nieobecność Regina Sieć rozbudowanych obyczajowych wątków wskazywałaby na powieść rozrywkową, lecz Elżbieta Cherezińska wynosi historię na poziom literatury pięknej. Przedstawia losy Sigrun – tęsknotę za mężem, problemy z zajściem w ciążę, zarządzanie gospodarstwem, wychowywanie dzieci i opiekę nad powierzonymi Reginowi kandydatami ...

Opinie o książce - Saga Sigrun

Avatar użytkownika - megami91
megami91
Przeczytane:2016-08-02, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Postanowiłam sięgnąć po tę książkę, ponieważ wcześniej zapoznałam się z serialem "Wikingowie". I choć tutaj mamy innych bohaterów, cała "otoczka" pozostała. Mamy opisane tutaj obrzędy, zaznajomienie (w jakiejś części) z mitologią nordycką. Książka może wydać się niektórym dość specyficzna ze względu na język, np. dość poetyckie opisanie scen łóżkowych, których nie brakuje. Choć inni zarzucają, iż jest to harlequin, mnie lektura się podobała (a powieści erotycznych po prostu nie trawię!). Sigrun tak pokochała swego męża Regina (którego wybrał jej ukochany ojciec), że stanowili niemalże zespoloną całość. Nawet po śmierci. Ach i rzuciły mi się w oczy błędy ortograficzne... Jeden powtórzony dwukrotnie.
Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2016-04-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2016,
Opowieść o życiu Wikingów nie z perspektywy walecznych wojów, ale odważnych kobiet, które pozostają w wioskach, wiernie czekając na małżonków powracających z wypraw. Początkowo czułam się nieco znudzona taką narracją, ale wkrótce wciągnęła mnie całkowicie. Niezwykłe, jak wiele można pokazać w perspektywie osoby stojącej nieco z boku wydarzeń. Świetnie odmalowane postaci, zwyczaje i rytuały. Emocje są wyraźnie pokazane, ale przesadnie nie zalewają czytelnika. Książkę czyta się bardzo dobrze.
Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2013-02-23, Ocena: 4, Przeczytałam, polskie czytanie,
Miłość Sigrun I Regina na tle wydarzeń Norwegii I-go wieku n.e. Pełna emocji i pasji opowieść o uczuciach, wojownikach, walkach, zwyczajach, religii. Dobrze się czyta o dawnych czasach kraju znanego mi z wypadu żeglarskiego i z kryminałów, połykanych z wypiekami na policzkach.
Trochę jestem rozczarowana... Po "Koronie śniegu i krwi" oczekiwałam także w "Sadze Sigrun" większej ilości akcji. Aczkolwiek realia epoki i ludu wikingów oddane w łatwy do przyjęcia sposób. Ciekawa jestem jak wyglądało to od strony wojujących mężczyzn....a nie tylko "wiecznie czekających" kobiet.
Avatar użytkownika - Amarylliss
Amarylliss
Przeczytane:2014-10-12, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2014, 26 książek 2014,
Czuję się wyrwana ze swojego świata... z rzeczywistości i włożona do życia w grodzie Namsen. Bohaterowie tak mi bliscy. Pani Cherezińska już po raz drugi (Korona śniegu i krwi) ujęła mnie całkowicie swoją opowieścią i rozbroiła zupełnie.
Avatar użytkownika - Mirania
Mirania
Przeczytane:2014-03-30, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki w 2014,
"Saga Sigrun" - barwna, kojąca, uspokajająca, napisana rytmicznym językiem - jest lekturą przedziwną, przykuwającą na długie godziny, choć... niemal całkowicie pozbawioną, tradycyjnie rozumianej, akcji. Nie spodoba się komuś, kto lubi czytelniczo pędzić, ale wyciszy i ukołysze każdego, kto będzie miał ochotę spokojnie przyjrzeć się niezmiernie bogatemu światu przedstawionemu i eleganckiemu językowi. Saga opowiada o codziennym życiu kobiet w grodach wikingów - ich pracy, planach, marzeniach i wiecznym oczekiwaniu na powroty wojów. Przedstawia też pierwsze reakcje ludów północy na rozprzestrzenianie się wiary chrześcijańskiej. Nie jest tak burzliwa i emocjonująca jak słynna "Korona śniegu i krwi", ale przepełniona magią, czarem dalekich, tajemniczych krain, a przede wszystkim... zmysłowością. Przyznam szczerze, że z tak pięknie i oryginalnie opisanymi aktami nie spotkałam się dotąd w żadnym innym dziele literackim. Ponadto przedstawia wartości odwieczne, pierwotne, archetypiczne. Przywraca wiarę w istnienie uniwersalnego, ponadczasowego porządku, ładu, harmonii, która wypływa z płciowości człowieka i związanych z nią ról. To powieść-schronienie, odpoczynek od szaleństwa naszych czasów, polegającego na bezustannym łamaniu zasad, niszczeniu granic i likwidowaniu tabu.
Avatar użytkownika - Febra
Febra
Przeczytane:2014-05-27, Ocena: 6, Przeczytałam, 52książki/2014,
Od dawna zastanawiało mnie jak żyli wikingowie. Saga Sigrun to snująca się powoli intymna opowieść córki a następnie żony jarla - woja. Towarzyszymy jej od wczesnej młodości, poprzez dorastanie, moment w którym staje się kobietą, lata, gdy jako żona czeka na wojującego męża, cieszy się jego obecnością, prowadzi gospodarstwo, rodzi i wychowuje dzieci, jeździ do wróżbiarki, sama wróży wreszcie staje się wdową. W ten sposób odkrywamy inny świat, innych wierzeń i obyczajów a zarazem jesteśmy w świecie kobiety kochającej, tęskniącej, pełnej namiętności, ciepła, rozumiejącej świat mężczyzn i oddającej ich (choć niechętnie) wojnie
"Ja jestem Sigrun, wdowa po Reginie. Matka Bjorna i Gudrunn, córka Apalvaldra. Jestem w jesieni życia. Opadły ze mnie liście. Kora nadkruszona. A jednak pień niezmurszały, wciąż trzymam się prosto. Może korzenie, którymi wrastałam w tę ziemię, bez pośpiechu, powoli, są aż tak rozległe, że wciąż mnie w niej trzymają, choć już nie ma po co. Soki krążą we mnie coraz wolniej i wolniej, i nie wiem, czy dostrzegę chwilę, gdy ustaną. Więc stoję. Czekam, aż mgły opadną." Tak zaczyna się "Saga Sigrun", opowieść o wielkiej miłości, wielkich wyprawach i wielkiej tęsknocie. Główna bohaterka zabiera nas w podróż do czasów swojego dzieciństwa, pokazuje nam swoje dojrzewanie, prowadzi przez całe swoje dorosłe życie, dzieli się z nami swoimi obawami i nadziejami, opowiada o tęsknocie i bólu straty. Książka jest napisana w sposób, który wywołuje we mnie wrażenie intymnej rozmowy z Sigrun. Wyobrażam sobie, że siedzę w wielkiej halli, czy może raczej w alkowie Sigrun i słucham opowieści płynących z jej ust. Chłonę każde jej słowo, bo choć była "tylko" kobietą, była też "aż" kobietą, która w tym męskim i pełnym wojen świecie znalazła swoje miejsce, odnalazła szczęście. Słucham Sigrun i jednocześnie jestem nią. Tak działa magia "Sagi Sigrun".
Avatar użytkownika - dredota
dredota
Przeczytane:2013-05-15, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Gdzieś kiedyś przeczytałam o tej książce. Zachwalano ją bardzo. Może w Bluszczu, który był patronatem "Północnej drogi"? I jak zwykle podeszłam do tej książki z rezerwą. Niekiedy bowiem okazuje się, że takie polecane książki są zachwalane na wyrost. I zdziwiłam się. Bo "Saga Sigrun" rzeczywiście zasługuje na wiele pochwał. Jest napisana pięknie. Język jest melodyjny, świeży, poetycki. W książce znajduje się wiele opisów (krajobrazów, miast, przedmiotów codziennego użytku) i przemyśleń, ale dzięki pięknej narracji nie jest to nużące. Główną osią fabuły jest życie i miłość Sigrun i jej męża jarla Regin'a. On jest wikingiem i jego życie to pasmo walk i okresów odpoczynku, a jej życie to pasmo czekania i radosnego, szybkiego życia przy boku męża pomiędzy jego wyprawami. Ze względu na taki, a nie inny główny wątek, w książce znajduje się dużo scen miłosnych. Każda z nich jest opisana inaczej, ale równie pięknie. Pomimo tego, że "Saga Gudrun" napisana jest z punktu widzenia kobiety i nie ma w niej bezpośrednio opisanych bitew, to i tak była bardzo interesująca. Polecam bardzo, nie tylko kobietom.
Avatar użytkownika - StregaBianca
StregaBianca
Przeczytane:2013-05-12, Ocena: 5, Przeczytałam,
Polecam ze szczerego serca wszystkie książki Elżbiety Cherezińskiej. Wciągają, uzależniają, a do tego są napisane niezwykle piękną polszczyzną. "Saga Sigrun" otwiera cykl "Północna Droga". Ale ostrzegam - ta saga uzależnia;-)!
Avatar użytkownika - villemo47
Przeczytane:2014-09-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum
Cherezińska Elżbieta0
Okładka ksiązki - Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum

Etka Daum przez 1653 dni była sekretarką Chaima Rumkowskiego. Zza swojego biurka, tuż przed drzwiami jego gabinetu, obserwowała powstanie, rozkwit i upadek...

Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa