Wielka czystka

Wydawnictwo: Czytelnik
Data wydania: 1990-05-03
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Dodał/a książkę: Marek Baran

"Wstrząsające wspomnienia wybitnego austriackiego fizyka-inżyniera i naukowca, który w latach trzydziestych, kierowany pobudkami ideowymi, podjął pracę w ZSRR. Weisseberg, jedna z ofiar tzw. Wielkiej Czystki, aresztowany w 1937 r. przeszedł przez więzienia w Charkowie, Kijowie i Moskwie, aż do chwili, kiedy 5 stycznia 1940 r. na moście w Brześciu nad Bugiem przekazany został przez oficerów NKWD w ręce Gestapo. Autor spędził w Związku Radzieckim 6 lat na wolności i 3 w więzieniu : dobrze poznał system stalinowski od zewnątrz i od podszewki. Stoczył on wspaniały i w rezultacie zwycięski pojedynek ze swoimi inkwizytorami, którego opis znajdujemy we wspomnieniach. Książka jest jedną z klasycznych już pozycji dotyczących losu europejskich komunistów przebywających w ZSRR w latach stalinowskiego terroru i represji".

Kup książkę Wielka czystka

Opinie o książce - Wielka czystka

Avatar użytkownika - flickma
flickma
Przeczytane:2014-05-30, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2014,
Swego czasu książka ta została uznana przez paryski Institut Litteraire za jedną z najlepszych książek antykomunistycznych. I to powinno wystarczyć za recenzję :). Napisane na przełomie lat 40 i 50 wspomnienia czasami trącą archaicznymi zwrotami jednakże całość czyta się jednym tchem przeżywając z bohaterem upodlenie, bezsiłę, gniew i dążenie do prawdy. Gorąco polecam.