Stres. Otacza nas zewsząd, przenika w głąb, wysysa z nas energię, osłabia zdrowie i sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na lęk i depresję. Książka Życie piękna katastrofa powstała podczas słynnego programu ograniczania stresu w oparciu o samoświadomość. Jon Kabat-Zinn wskazuje w niej, jak stosować naturalne metody, by uzdrowić ciało i ukoić ducha. Opisane przez niego praktyki nauczą cię jak radzić sobie z chronicznym bólem, zmęczeniem i stresem - przyczyną wielu chorób. Dowiesz się, jak łatwo można ograniczyć niepokój i uczucie paniki, jak dzięki jodze i medytacji odzyskać równowagę, poprawić jakość życia i relacji z innymi.

Życie piękna katastrofa to książka dla każdego, kto chce prowadzić zdrowe i pełne spokoju życie.

Informacje dodatkowe o Życie, piękna katastrofa. Mądrością ciała i umysłu możesz pokonać stres, choroby i ból:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2013-08-14
Kategoria: Poradniki

Kup książkę Życie, piękna katastrofa. Mądrością ciała i umysłu możesz pokonać stres, choroby i ból

Życie, piękna katastrofa. Mądrością ciała i umysłu możesz pokonać stres, choroby i ból - opinie o książce

Avatar użytkownika - Northman
Northman
Przeczytane:2019-03-10,

O stresie i medytacji słów kilka ;)

Wiele na ten temat napisano, równie wiele powiedziano - czyż nie? Ta jednak książka jest w temacie stresu i walki z nim o tyle cenna, że ma już trochę lat i wciąż jest wznawiana; to o czymś świadczy. Jak również wystawia to stosowne świadectwo jej autorowi, jednemu z wybitniejszych specjalistów w omawianym temacie.

Kabat-Zinn w swoich wielu publikacjach, w tej książce również, próbuje okiełznać problem stresu (w różnych postaciach, stres bowiem nie tylko jedno ma imię) przede wszystkim wychodząc od założeń medytacyjnych. Medytacja świetnie wycisza, uspokaja... a czyż największym orężem w walce ze stresem nie jest własnie spokój? ;)

„Medytacja to w istocie <nicnierobienie>. To jedyne znane mi działanie człowieka, które nie wiąże się z próbami znalezienia się gdzie indziej, a raczej kładzie nacisk na bycie tu, gdzie jesteśmy.”

Cóż jeszcze dodać... Autor opracował znakomicie wyglądającą na papierze (a jeśli dać wiarę wynikom badań, również w praktyce) teorię walki ze stresem opartą na uważności. Na uważności rozumianej jako skupienie się na własnych przeżyciach, wyciszanie negatywnych emocji i samego siebie tak, by lepiej skupić się na własnym doświadczeniu i, poprzez bazowaniu na nim, ruszyć na każdej płaszczyźnie życia do przodu. Czy to może działać? Sprawdźcie sami ;) Jednak brzmi to jak dla mnie na tyle sensownie, że można i tej książce i jej autorowi dać wiarę ;)

Polecam!

Dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca za egzemplarz recenzencki.

Recenzja znajduje się także na moim blogu:

Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2013-08-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,

Stres-  jest definiowany w psychologii jako dynamiczna relacja adaptacyjna pomiędzy możliwościami jednostki, a wymogami sytuacji (stresorem; bodźcem awersyjnym), charakteryzująca się brakiem równowagi. Podejmowanie zachowań zaradczych jest próbą przywrócenia równowagi. W terminologii medycznej, stres jest zaburzeniem homeostazy spowodowanym czynnikiem fizycznym lub psychologicznym. Czynnikami powodującymi stres mogą być czynniki umysłowe, fizjologiczne, anatomiczne lub fizyczne*

Tematem stresu zainteresowałam się podczas wykładów z psychologii, tym bardziej, że jak każdemu uczniowi czy studentowi nieraz towarzyszyło mi uczucie łomotanie serca, szybszy oddech, lęk, pocenie ze strachu itp.
Ale stres nie pojawia się tylko w czasie naszej edukacji. To uczucie towarzyszy nam od początku naszego poczęcia, aż do momentu śmierci. Stres może być mobilizujące i wpływać pozytywnie na nasze działanie. Niestety tak dzieje się rzadko. w większości przypadków to uczucie potęguje negatywne działania naszego organizmu, a występujący przewlekle może prowadzić do chorób różnego rodzaju , a nawet śmierci (często samobójczej).

Stresu nie da się całkowicie wykluczyć, dlatego opracowuje się różnorodne metody niwelowania go. W krajach azjatyckich stosuje się najczęściej i najchętniej medytacje oraz jogę. Oba te zagadnienia w swojej książce "opisuje" Jon Kabat-Zinn.

Jon Kabat-Zinn jest profesorem medycyny na Uniwersytecie Massachusetts, światowej sławy autor, naukowiec i nauczyciel medytacji. W Polsce dotychczas ukazały się jego książki "Gdziekolwiek jesteś, bądż", "Świadomą drogą przez depresję" oraz "Dary codzienności. Podręcznik uważnego rodzicielstwa".

Autor w tej pozycji dzieli się z czytelnikiem założeniami opracowanego przez niego samego programu służącego do ograniczenia stresu opartego na samoświadomości. To poprzez medytacje można uzdrowić ciało i ukoić duszę.

Lekturę bym podzieliła na dwie części. Pierwsza z nich tłumaczy początki medytacji i jogi oraz wpływ cyklu medytacji na nasze życie. Autor opisuje , jak dzięki poddawaniu się zadumie duchowej można zmniejszyć i spróbować ujarzmić źródła stresu.
Profesor w sposób podręczny uczy, jak techniki medytacji, które były już stosowane w starożytności pomagają w dzisiejszych czasach. Uczy także czytelnika ,poprzez liczne przykłady, jak skupić się na oddechu, który wycisza i uspokaja nasze ciało.
Natomiast druga, a zarazem obszerniejsza cześć dotyczy naukowych wywodów , faktów i dowodów na poparcie tezy autora.

Wszystko jest napisane językiem bardzo przystępnym, bez górnolotnych naukowych określeń i terminów. Jon Kabat-Zinn nie mami czytelnika i nie obiecuje natychmiastowej poprawy stanu ducha i samopoczucia, lecz pisze wprost, że proces musi być regularny, gdyż to dyscyplina czyni cuda.

Joga staje się coraz bardziej popularna w Polce i dobrze. Polecam

Medytacja w walce z bólem. Praktyki uzdrawiające ciało i umysł
Jon Kabat-Zinn0
Okładka ksiązki - Medytacja w walce z bólem. Praktyki uzdrawiające ciało i umysł

Praktykowanie uważności może pomóc w łagodzeniu stresu i pielęgnowaniu dobrostanu. Ale jak wykorzystać tę umiejętność, żeby poradzić sobie z fizycznym...

Medytacja to nie to, co myślisz. Dlaczego uważność jest tak istotna
Jon Kabat-Zinn0
Okładka ksiązki - Medytacja to nie to, co myślisz. Dlaczego uważność jest tak istotna

Mindfulness to pierwszy krok do bycia sobą Jeden z najwspanialszych nauczycieli mindfulnessu, jakiego kiedykolwiek spotkasz. Jack Kornfield ...