Córka Cieni. Obce Matki

Wydawnictwo: Axis Mundi
Data wydania: 2016-04-06
Dodał/a książkę: czytam

Co za historia! - aż chce się wykrzyknąć po lekturze kolejnego tomu Córki Cieni. Wytrwałość, splot korzystnych okoliczności i łut szczęścia pomaga Adamowi i Toffi w poszukiwaniach Juliany. Kiedy wreszcie trafiają na jej trop, starsza pani opowiada historię swojego dzieciństwa. Mała Juliana była niezwykłym dzieckiem. Wychowana w leśnej chacie, wyposażona przez matkę w wiedzę o ziołach, uzbrojona w intuicję i roztropność musiała poradzić sobie bez rodziców w obcym świecie powojennej Polski. Jak potoczyły się jej losy Przeczytaj Obce matki .

Kup książkę Córka Cieni. Obce Matki

Avatar użytkownika - catarina78
catarina78
Przeczytane:2016-07-19, Przeczytałam,
Wszystko zaczęło się od lektury pamiętnika, znalezionego w opuszczonym bieszczadzkim domu. To poruszyło lawinę wydarzeń. Bohater powieści, Adam, poszukuje Juliany Dors, córki autorki pamiętnika – Magdaleny. Jej historia wywarła na nim tak wielkie wrażenie, że wciąż nie może o niej zapomnieć. By uczynić zadość swojej ciekawości, a zarazem spełnić żądanie ducha Magdaleny, postanawia odnaleźć Julianę. Pomaga mu w tym Toffi, sympatyczna dziewczyna, w której Adam się podkochuje. Razem odkrywać będą tajemnicę życia dziewczynki, którą los uczynił sierotą, rzucając w ramiona kolejnych obcych matek.   Córka cieni. Obce matki to przejmująca opowieść o poszukiwaniu swojej tożsamości, swojego miejsca w świecie, w którym nie ma się nikogo bliskiego. Juliana wychowywana jest przez obce kobiety, z których każda na swój sposób ją kocha, starając się przy tym przekazać swoje wartości. Poznajemy przy okazji burzliwą historię powojennej Polski i przekrój ówczesnego społeczeństwa. Wiejskie gospodarstwa, arystokratyczne domy, rodziny katolickie i żydowskie, a - wreszcie -państwowe domy dziecka, przez które przewija się dziewczynka, ukazują różne oblicza indoktrynacji, metod wychowawczych i ogólnie stosunku do dzieci w kontekście zmieniającego się klimatu politycznego. Aż trudno uwierzyć, że wydarzenia, o których wspomina się w powieści ...

Opinie o książce - Córka Cieni. Obce Matki

Avatar użytkownika - alams
alams
Przeczytane:2017-06-23, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, przeczytam 52 książki w 2017,
Książka bardzo ciekawa opowiada o losach Julianny którą po latach szukają młodzi ludzie wciągająca i bardzo poruszająca w planach mam przeczytać pozostałe części Polecam
Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2017-05-28, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Nieco mniej trzymająca w napięciu lecz za to wyjaśnia się wiele niedomówień i tajemnic.Opowieść o dalszych losach Julianny. Niezwykła dziewczynka, dzielna, uparta, mająca swoje zdanie, którego nie zmienia nawet w obliczu trudnych sytuacji, a do tego niesamowicie pokorna, przyjmująca wszystko co przynosi jej kolejny dzień, umiejąca się dostosować do różnych warunków, w których się znajduje. Rzeczywistość jaka panowała w Polsce za rządów Stalina i tworzenia się komunistycznego ustroju. "Obce matki' kobiety, które spotykała na swojej drodze, z różnych warstw społecznych i jakże różnie traktujące Julianę.
Avatar użytkownika - Monia_35
Monia_35
Przeczytane:2017-04-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 ksiażki w 2017 r.,
Drugi tom pokazujący nam dalsze losy Córki Cieni, wciąga równo mocno jak pierwszy.Pojawiają i najczęściej znikają nowe postaci, które mocno wpływają na jej postrzeganie świata i dalsze losy.
Avatar użytkownika - Eli1605
Eli1605
Przeczytane:2016-12-20, Ocena: 5, Przeczytałam,
Po tej części znany już losy Juliany, córki Magdaleny. Myślę, że jej historią można by obdzielić co najmniej ze cztery osoby i wszystkie miałyby o czym opowiadać. A wszystko opisane na tle ówczesnych wydarzeń historycznych. Z niecierpliwością szukam kolejnej części.
Avatar użytkownika - szelmak
szelmak
Przeczytane:2016-04-14, Ocena: 6, Przeczytałem,
Super historia! Nie można się oderwać, podobnie jak od tomu pierwszego!
Avatar użytkownika - moniapili
moniapili
Przeczytane:2017-05-02, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - maggie28
maggie28
Przeczytane:2017-02-13, Ocena: 4, Przeczytałam, 2017 rok, Czeka na recenzję, z biblioteki,
Avatar użytkownika - ewia101
ewia101
Przeczytane:2017-01-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam,
Niskie drzewa
Ewa Cielesz0
Okładka ksiązki - Niskie drzewa

Młoda nauczycielka przybywa do pewnej wsi. Powoli i niepostrzeżenie wsiąka w drobne sprawy jej mieszkańców, a toczące się tam zdarzenia z każdym dniem...

Córka Cieni. Burza przed ciszą
Ewa Cielesz0
Okładka ksiązki - Córka Cieni. Burza przed ciszą

Trzecia część trylogii Ewy Cielesz odkrywa dalszy ciąg nieprawdopodobnej historii Juliany. Nowe domy, praktyki u szeptuchy, ucieczki, niechciana miłość...