Czarne Słońce

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2019-10-26

Scenarzysta „Belfra", autor powieści, na podstawie której powstał serial HBO „Ślepnąc od świateł" zaprasza, by obejrzeć koniec znanego nam świata.

Ojciec Premier rządzi Wielką Polską, oddzieloną od Europy, która powoli umiera. Tu wrogowie nie mają żadnych praw. Nie ma tu miejsca dla uchodźców, zdrajców, degeneratów. Dla nikogo, kto mógłby zagrozić Ojcu Premierowi.

Gruz dowodzi bojówką, mającą pozbywać się wszelkich społecznych „elementów niepożądanych". Zabija, bo po prostu to lubi. Teraz otrzymuje nowe zlecenie. Zlecenie, które zmieni wszystko.

Jakub Żulczyk w „antypolskiej", prowokacyjnej, lecz w gruncie rzeczy najgłębiej humanistycznej powieści „Czarne Słońce" łączy thriller, dystopię, kryminał noir, powieść drogi, dramat psychologiczny z niezwykłą historią miłosną.

Kup książkę Czarne Słońce

Opinie o książce - Czarne Słońce

"Czarne słońce, antyświatło - wiedza, że jest tylko teraźniejszość, tylko trwająca właśnie chwila, zawsze piekielna, zawsze straszna".

Wielkim uproszczeniem i stratą byłoby postrzeganie tej książki przez pryzmat przemocy i całego opisanego tu plugastwa. Osadzenie akcji w dystopii też nie wydaje mi się aż tak istotne. To wszystko to środki: mocne, dosadne i czasem obrazoburcze. Ale, być może w dzisiejszych czasach tylko takie "argumenty" dotrą do czytelnika. Ta książka wchodzi z nami w dialog. Dialog nieoczywisty, jak sam główny bohater, który konfabuluje, próbuje nami manipulować prezentując nam podrasowaną wersję własnych wspomnień. A może to narrator sieje zamęt?

"Czarne słońce" protestuje przeciwko panoszacej się współczesnie bezkrytyczności wobec idei i sądów. Sprzeciwia się hejtowi, manipulacji nami jako społeczeństwem. To przede wszystkim szczera i żywa abominacja nienawiści w każdej postaci.

Avatar użytkownika - RitaRita
RitaRita
Przeczytane:2020-02-03, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 12 książek 2020,

Ciężko mi było odnieść się do tej książki. Do ostatnich trzech rozdziałów wróciłam po dłuższej przerwie. Nie jest to książka dla każdego (umówmy się, Żulczyk nie jest dla każdego). Wiele scen w tej książce mnie odrzucało, denerwowało i męczyło. Zdecydowanie wolałabym ją w krótszej formie. Sens pozostałby ten sam, tak samo dobitny i okrutny, ale nie przegadany. Koniec końców duży plus za przesłanie płynące z tej książki. Największy plus za koniec, w którym mówi do nas autor. Nasycenie trafnymi wnioskami odnośnie wiary i w zasadzie po prostu życia w dużym stopniu poprawiło moje zdanie o tej książce. Cieszę się, że przez nią przebrnęłam.

Wielka Polska, którą rządzi Ojciec Premier. Plan na przyszłość to wyeliminowanie obcych, innych. Książka brutalna, wulgarna, prowokacyjna, kontrowersyjna. Nasuwają się pytania o poglądy autora i cel, którym kierował się pisząc tę powieść. Czy chciał czytelnikowi zwrócić uwagę na to, co dzieje się teraz na naszej scenie politycznej, czy jednak walczy o rozgłos? Czy w przerysowany sposób nakreślił swoją wizję przyszłości? Czy ta lektura to owoc jego obaw i lęków? To nie jest lektura dla każdego.

Avatar użytkownika - Maryjusz70
Maryjusz70
Przeczytane:2019-12-08, Ocena: 5, Czytam,

Żulczyk znowu mnie zaskoczył. Soczysto-wulgarno-dosadny język i fabuła, która przeraża i daje do myślenia. Świat widziany oczami faszysty, w Polsce opanowanej przez rządy kleru. Nieoczekiwanie pojawia się w nim Maryja i kilkuletni Jezus, który umiera w przerażajacych okolicznociach, by móc ponownie zbawić świat. Naprawdę warto przeczytać, bez względu na obecne sympatie polityczne.

Zmorojewo
Jakub Żulczyk0
Okładka ksiązki - Zmorojewo

Nieopodal Zmorojewa rozpoczęła się wojna. Nie była głośna; nie rozbrzmiewały wystrzały, krzyk żołnierzy, huk spadających bomb. Nikt nie zakłócał spokoju...

Zrób mi jakąś krzywdę... czyli wszystkie gry video są o miłości
Jakub Żulczyk0
Okładka ksiązki - Zrób mi jakąś krzywdę... czyli wszystkie gry video są o miłości

Dawid to 25-letni student prawa, w którego życiu nie może już wydarzyć się nic więcej. Wszystko jest ustalone. Poślubi jakąś koleżankę Swojej Byłej...

Selfie z Toskanią
Monika B. Janowska;