Dwie ojczyzny. Polskie dzieci w Nowej Zelandii. Tułacze wspomnienia

Data wydania: 2006
Kategoria: Historyczne
ISBN: 83-7399-151-4
Dodał/a książkę: mrowka

Na początku II wojny światowej, na rozkaz Stalina, ponad półtora miliona Polaków wypędzono ze wschodniej Polski i zesłano do obozów przymusowej pracy na Sybir i na inne obszary Związku Radzieckiego. W tych warunkach znaczna część zesłańców zmarła lub zaginęła. 120 000 Polaków ewakuowano do Iranu, w tym około 20000 dzieci. Z czasem dzieci rozesłano w różne cześci świata. Książka opisuje losy 732 dzieci, w większości sierot, które w 1944 roku wysłano z Iranu do Nowej Zelandii. Tymczasowy przytułek, mający trwać tylko do końca wojny, po Jałcie przemienił się dla większości z nich w stały pobyt. Ich wspomnienia po sześćdziesięciu latach mówią o niezwykłym życiu w obcym kraju na końcu świata.

Kup książkę Dwie ojczyzny. Polskie dzieci w Nowej Zelandii. Tułacze wspomnienia

Opinie o książce - Dwie ojczyzny. Polskie dzieci w Nowej Zelandii. Tułacze wspomnienia

Niezwykłe losy polskich dzieci skazanych na wojenną tułaczkę. Przeżyły piekło, by trafić do innego świata, najpierw do Iranu, potem Nowej Zelandii. Wspomnienia dzieci, ich dzieci oraz ludzi, którzy otworzyli dla nich nie tylko swoje domy, ale też serca. Wspomnienia dotyczące spotkań po latach. Warto przeczytać, zwłaszcza w tych zwariowanych czasach.
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2010-08-08, Przeczytałem, Mam,
Bardzo ciekawa książka, mądrze napisana, warta przeczytania!
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa