Fanfik

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
Data wydania: 2019-02-21
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788366232136
Liczba stron: 400

Ocena: 4 (1 głosów)

Ta książka została dodana do bazy serwisu Granice.pl przez jednego z użytkowników i oczekuje na moderację

Książka wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej 2016 i wyróżniona w IX Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej

Coś mu mówiło, że może jednak powinien więcej rozmawiać ze swoim dzieckiem. Nie bardzo wiedział, jak w ogóle podjąć rozmowę. W końcu wymyślił:

- Czytałaś ostatnio coś ciekawego?

Zdziwione spojrzenie sennych oczu.

- Tak, mprega o Fiyero.

- Słucham?

- To był crossover - dodała Tosia z pewnym ożywieniem. - Z uniwersum Avengersów. Fiyero był tam superbohaterem i przyjaźnił się z Tonym Starkiem.

- To jakaś książka? - spytał Marcin, bardzo starając się wykazać zainteresowanie tematem.

- Nie, fanfik.

- To znaczy?

- To takie opowiadanie w obrębie fandomu - odpowiedziała cierpliwie Tosia. - Albo dwóch.

- Kto je napisał?

Tosia wzruszyła ramionami.

- Nie wiem. Jakaś dziewczyna ze Stanów.

- Czytasz po angielsku? - spytał Marcin z rozpaczą.

- No chyba - mruknęła Tosia pod nosem. - Po polsku trudno znaleźć dobry slash o Wicked.

- Aha - odparł Marcin. - To dobrze - dodał bez przekonania. - Przynajmniej poznajesz język.

Szesnastoletnia Tosia dochodzi do wniosku, że nie chce już być grzeczną dziewczynką. W zasadzie... czy ona w ogóle chce być dziewczynką? A może nigdy nią nie była?

Tagi: Opowieści obyczajowe i rodzinne dla dzieci i młodzieży

Kup książkę Fanfik

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Fanfik

Przyjemna książka ucząca tolerancji - 4/6

"Fanfik' dodałam już na wirtualną półkę już jakiś czas temu. Jest to powieść młodzieżowa, ale starsi czytelnicy nie będą mieli przy niej "zgrzytu". Została napisana w lekki sposób, choć porusza ważny temat - transpłciowości.

 

Główną bohaterka jest Tosia, uczennica liceum o anielskim wyglądzie - ślicznej twarzy i blond włosach, ubierająca się w dziewczęce sukienki z falbankami. Matka Tosi zmarła ,gdy ta miała 6 lat i za jej wychowanie odpowiada wiecznie zapracowany ojciec i ciotka. Na początku książki dowiadujemy się, że stan psychiczny dziewczyny jest fatalny - połyka rzesze tabletek na depresję, kwestionuje swoją inteligencje, nie wierzy w siebie.

 

Gdy poznaje nowego ucznia - Leona, wszystko obraca się o 180%. Tosia znajdzie w sobie odwagę, żeby zrzucić znienawidzone kobiece ciuchy i stać się Tośkiem (albo Danielem). Prosi też ojca, żeby nazywał ją chłopiecym imieniem.

 

Jedna rzecz w tej książce może przeszkadzać - jej infantylność i bajkowość. Nowa tożsamość bohatera(rki) zostaje szybko zaakceptowana przez rodzinę i kolegów. Nawet ciotka w końcu akceptuje ten stan rzeczy. Czy to nie za proste? Zbyt bajkowe?

 

Przez chwilę myślałam, że autorka rozwinie wątek kryminalny, ale ten szybko się wyjaśnia. Mam pewne uczucie niedosytu w tej kwestii.

 

Jednak jest to przyjemna lektura, powiew świeżości po powieściach pani Musierowicz, które są jeszcze bardziej oderwane od rzeczywistości.

Link do opinii
Inne książki autora
FLUFF
Natalia Osińska0
Okładka ksiązki - FLUFF

Czy jest coś ważniejszego, kiedy ma się 18 lat, niż przygotowania do matury? Tak. Dla Matyldy to przypadkowy komentarz pod fanartem, który wrzuciła...

FANFIK
Natalia Osińska0
Okładka ksiązki - FANFIK

Zgodnie z zaleceniem MEN-u Każdy uczeń oraz rogal, Aby nie marnować tlenu, Ma być czymś na kształt pieroga. Sama słodycz, garnir z krost, Jedna waga...