Fanfik

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
Data wydania: 2019-02-21

Książka wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej 2016 i wyróżniona w IX Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej

Coś mu mówiło, że może jednak powinien więcej rozmawiać ze swoim dzieckiem. Nie bardzo wiedział, jak w ogóle podjąć rozmowę. W końcu wymyślił:

- Czytałaś ostatnio coś ciekawego?

Zdziwione spojrzenie sennych oczu.

- Tak, mprega o Fiyero.

- Słucham?

- To był crossover - dodała Tosia z pewnym ożywieniem. - Z uniwersum Avengersów. Fiyero był tam superbohaterem i przyjaźnił się z Tonym Starkiem.

- To jakaś książka? - spytał Marcin, bardzo starając się wykazać zainteresowanie tematem.

- Nie, fanfik.

- To znaczy?

- To takie opowiadanie w obrębie fandomu - odpowiedziała cierpliwie Tosia. - Albo dwóch.

- Kto je napisał?

Tosia wzruszyła ramionami.

- Nie wiem. Jakaś dziewczyna ze Stanów.

- Czytasz po angielsku? - spytał Marcin z rozpaczą.

- No chyba - mruknęła Tosia pod nosem. - Po polsku trudno znaleźć dobry slash o Wicked.

- Aha - odparł Marcin. - To dobrze - dodał bez przekonania. - Przynajmniej poznajesz język.

Szesnastoletnia Tosia dochodzi do wniosku, że nie chce już być grzeczną dziewczynką. W zasadzie... czy ona w ogóle chce być dziewczynką? A może nigdy nią nie była?

Tagi: Opowieści obyczajowe i rodzinne dla dzieci i młodzieży

Kup książkę Fanfik

Opinie o książce - Fanfik

Przyjemna książka ucząca tolerancji - 4/6

"Fanfik' dodałam już na wirtualną półkę już jakiś czas temu. Jest to powieść młodzieżowa, ale starsi czytelnicy nie będą mieli przy niej "zgrzytu". Została napisana w lekki sposób, choć porusza ważny temat - transpłciowości.

Główną bohaterka jest Tosia, uczennica liceum o anielskim wyglądzie - ślicznej twarzy i blond włosach, ubierająca się w dziewczęce sukienki z falbankami. Matka Tosi zmarła ,gdy ta miała 6 lat i za jej wychowanie odpowiada wiecznie zapracowany ojciec i ciotka. Na początku książki dowiadujemy się, że stan psychiczny dziewczyny jest fatalny - połyka rzesze tabletek na depresję, kwestionuje swoją inteligencje, nie wierzy w siebie.

Gdy poznaje nowego ucznia - Leona, wszystko obraca się o 180%. Tosia znajdzie w sobie odwagę, żeby zrzucić znienawidzone kobiece ciuchy i stać się Tośkiem (albo Danielem). Prosi też ojca, żeby nazywał ją chłopiecym imieniem.

Jedna rzecz w tej książce może przeszkadzać - jej infantylność i bajkowość. Nowa tożsamość bohatera(rki) zostaje szybko zaakceptowana przez rodzinę i kolegów. Nawet ciotka w końcu akceptuje ten stan rzeczy. Czy to nie za proste? Zbyt bajkowe?

Przez chwilę myślałam, że autorka rozwinie wątek kryminalny, ale ten szybko się wyjaśnia. Mam pewne uczucie niedosytu w tej kwestii.

Jednak jest to przyjemna lektura, powiew świeżości po powieściach pani Musierowicz, które są jeszcze bardziej oderwane od rzeczywistości.

FLUFF
Natalia Osińska0
Okładka ksiązki - FLUFF

Czy jest coś ważniejszego, kiedy ma się 18 lat, niż przygotowania do matury? Tak. Dla Matyldy to przypadkowy komentarz pod fanartem, który wrzuciła...

FANFIK
Natalia Osińska0
Okładka ksiązki - FANFIK

Zgodnie z zaleceniem MEN-u Każdy uczeń oraz rogal, Aby nie marnować tlenu, Ma być czymś na kształt pieroga. Sama słodycz, garnir z krost, Jedna waga...