Kochankowie Burzy. Tom 6: Bohaterowie i zdrajcy

Kochankowie Burzy to monumentalne dzieło życia Elżbiety Gizeli Erban. Porywająca opowieść o wielkiej miłości, dla której tło stanowią wydarzenia poprzedzające wybuch powstania styczniowego. Śledząc losy młodziutkiej Niny, czytelnik przenosi się do czasów, gdy honor i obowiązek wobec Ojczyzny były cenniejsze niż własne życie. Autorka w obrazowy sposób odwzorowuje panujące wtedy nastroje, mody oraz realia codzienności. Wyczarowuje przed naszymi oczami dawno miniony świat, pełen zarówno wystawnych balów, jak i krwawo tłumionych zamieszek. Świat mało znany dla wielu czytelników, a jednocześnie urokliwy jak sceneria ziemiańskiego dworku i pasjonujący jak najbardziej wciągająca salonowa intryga.

W szóstym tomie cyklu -Bohaterowie i zdrajcy- Nina źle znosi ciążę, jednak ukrywa to przed bliskimi, nie chcąc okazywać własnej słabości. Decyduje się na ryzykowną podróż, aby zakupić broń niezbędną powstańcom. W Krakowa dopadają ją silne bóle i zaczyna się przedwczesny poród, który Nina może przypłacić życiem. Na świat przychodzą bliźnięta, ale jedno z maleństw umiera. Nina nie może pogodzić się z faktem, że straciła syna, a przy życiu pozostała córka. Wydaje się jej, że w ten sposób zawiodła męża i dlatego odsuwa się od noworodka, a ostatecznie przekazuje go w ręce kuzynki, która w zastępstwie matki ma się zająć małą panienką. Podyktowana wielkim bólem decyzja położy się cieniem na małżeńskich relacjach Klonowieckich. To jednak nie koniec problemów młodej hrabiny - przez okolice Makowa przetacza się potężna wichura, której skutki odczuwają nie tylko mieszkańcy pałacu, ale przede wszystkim okoliczni chłopi. Kiedy wszystko wskazuje na to, że Ninie uda się zgromadzić pieniądze, które umożliwią im powrót do względnej normalności, na jej drodze stanie oddział kozaków. Czy zniszczony w trakcie ulewy portret pierwszej żony Aleksa będzie niczym zły omen, który sprowadzi nieszczęście na świętokrzyskie ziemie?

Informacje dodatkowe o Kochankowie Burzy. Tom 6: Bohaterowie i zdrajcy:

Kochankowie Burzy. Tom 6: Bohaterowie i zdrajcy - opinie o książce

Avatar użytkownika - katarzynajablonska
katarzynajablonska
Przeczytane:2023-09-25, Ocena: 6, Przeczytałam,

"Urodziły się obie w niewoli i cały czas wmawiano im, że należą do narodu pozbawionego własnej historii, nędznego i zacofanego. Żywy organizm państwa poćwiartowano na trzy odrębne części, narzucając każdej z nich innego władcę, inny język i inną wersję historii ojczystej."

Uwielbiam pióro Elżbiety Gizeli Erban, ekspresyjne i tak umiejętnie dopasowane do czasów, o których pisze autorka. Każdy kolejny tom monumentalnej sagi "Kochankowie Burzy" czyta mi się jeszcze lepiej od poprzedniego. Ach! Móc mieć je już wszystkie razem i nie dozować sobie tej przyjemności, to dopiero byłaby radość! Prawdziwa uczta literacka dla zmysłów, pozwalająca zerknąć na wydarzenia mające miejsce tuż przed wybuchem powstania styczniowego i w czasie jego trwania.

Chyba jeszcze nie powstał w literaturze tak obszerny cykl, traktujący o stosunkowo krótkim okresie. "Bohaterowie i zdrajcy" to szósta już część tej wyjątkowej sagi, w której nie posuwamy się zbytnio naprzód, jeśli chodzi o czas wydarzeń. Trwa powstanie styczniowe, które przeżywa swoje wzloty i upadki. Choć autorka nie serwuje nam opisu każdej stoczonej bitwy, co przecież byłoby niemożliwością, to jednak bardzo często informuje nas o tym, jak kształtują się losy narodu polskiego. Donosi kto stał na czele Rządu Narodwego oraz jak zmieniał się układ sił poza granicami kraju. Przedstawia powstańców, zapalonych do walki z zaborcą, ale też pisze i o ludziach, takich jak chociażby Nina, która nie widziała sensu w tych walkach. Uważała je za cios zadany sobie samym, z uwagi na konsekwencje jakie pociągały działania partyzantów.
Czy takie zachowanie zasługuje na potępienie?

Od samego początku hrabina Klonowiecka nie kryła swojego stanowiska. Powstanie i nierówną walkę zbrojną uważała za nie na miejscu w sytuacji, gdy jej zdaniem, z góry skazana była ona na niepowodzenie. W obawie przed utratą ukochanego Makowa, całkiem poważnie rozważała nawet protekcję Rosjan! W szóstym tomie, gdy posiadłość zostaje zniszczona przez nawałnicę, Nina jest zmuszona do powzięcia odpowiednich kroków celem jej uratowania.
Czy kobieta poradzi sobie z zaistniałą sytuacją i jakie decyzje podejmie?

Główna bohaterka sagi "Kochankowie Burzy" jest naprawdę oryginalną postacią. To nie jest krucha i eteryczna panna, która z utęsknieniem wzdycha za swoim mężem. Owszem, Nina darzy Aleksandra wielką miłością, ale przy tym jest porywcza i impulsywna, a do tego trudna do okiełznania. W szóstym tomie powija bliźniaki, niestety na skutek komplikacji przy porodzie, przeżywa tylko jedno z dzieci. Przyznam, że sama będąc matką bliźniąt, przeżyłam ten fragment wyjątkowo emocjonalnie. Do tego późniejsze zachowanie świeżo upieczonej rodzicielki mocno mną wstrząsnęło. Choć zdawałam sobie sprawę z tego jaka potrafi być Nina, trudno mi było zrozumieć jej postępowanie.

O każdym z tomów tej wyjątkowej serii możnaby pisać epopeje. Każdy z osobna dostarcza czytelnikowi całej palety różnorodnych doznań, oddziałujących na odbiorców w odmienny sposób. Wszystko to razem składa się na obraz życia ludzi XIX wieku, tułaczki powstańców, ale też dylematów moralnych poszczególnych jednostek. Z niecierpliwością wyglądam lektury kolejnej części, gdyż końcowe słowa zapowiadają nadchodzące nieszczęście...

Moja ocena 9/10.

Avatar użytkownika - Tatiaszaaleksiej
Tatiaszaaleksiej
Przeczytane:2023-09-03, Ocena: 5, Przeczytałem,

“Wojna jest największym nieszczęściem, jakie może spotkać człowieka”.

Z przyjemnością ponownie przeniosłam się do trudnego, niepokojącego świata Niny. Dziewczyna została doświadczona przez los, jej dzieciństwo nie było usłane różami. Teraz jest mężatką, spodziewa się pierwszego dziecka, bardzo źle znosi ciążę. Nieustannie towarzyszy jej strach, obawa o męża, który dobro rodziny przedłożył nad dobro ojczyzny. Czy jednak mógł postąpić inaczej? Nina jest osobą odważną, silną, ukrywa swoje słabości przed bliskimi. Podejmuje decyzję o przewiezieniu broni dla powstańców. Tym samym naraża siebie i dziecko na ogromne ryzyko. W Krakowie rozpoczyna się przedwczesny poród, życie Niny jest zagrożone, na świat przychodzą bliźnięta, niestety jedno z dzieci, chłopczyk umiera. Nina nie potrafi pogodzić się z jego stratą, czuje, że zawiodła męża, zaczyna odsuwać się od córeczki. Dziewczynką zajmuje się kuzynka Niny, jakby tego było mało, nad Makowem gromadzą się kolejne burzowe chmury…

Wielowątkowa, wielowymiarowa, opowieść, której akcja toczy się niespiesznie, wzbudza emocje i niezmiennie intryguje. Fabuła zajmująco utkana, z dużą dbałością o szczegóły, przenosi nas do burzliwych, niespokojnych czasów, ukazuje pokomplikowane relacje międzyludzkie. Autorka włożyła w swą powieść dużo serca. Całość jest naturalna i bardzo klimatyczna. Do Niny miałam mieszane uczucia z jednej strony to inteligentna, odważna, wrażliwa młoda kobieta, a z drugiej lekkomyślna, próżna i kapryśna. Podejmuje pewne decyzje, czy słuszne? Uch… jak ona mnie w tej części irytowała.

Postacie i fakty historyczne idealne współgrają z fikcją literacką. Arystokratyczny świat w całej okazałości, jedni sympatyzują z zaborcą, czerpią z tego osobiste korzyści, drudzy wręcz przeciwnie, dumni, nieugięci, prawdziwi patrioci. Głęboka wiara, moralność, etykieta. Codzienność pełna kontrastów, szlachta żyjąca ponad stan i biedni, zacofani coraz częściej buntujący się chłopi. Powstańcom zaczyna brakować broni, walki coraz częściej kończą się klęską. Między małżonkami wiruje napięcie, nie potrafią się dogadać, być może wystarczyłaby szczera, spokojna rozmowa.

Pięknie napisana, poruszająca, słodko-gorzka opowieść. Czujemy klimat i atmosferę tamtych czasów. Honor, walka o wolność, trudne wybory, miłość i niepewność jutra. Z niecierpliwością czekam na kolejny tom. Bardzo polecam całą serię.

"Bohaterowie i zdrajcy" to piąty już tom rewelacyjnej sagi Elżbiety Gizeli Erban "Kochankowie burzy". W tej części widzimy jak znosząca źle ciąże Nina decyduje się na ryzykowną podróż, aby zakupić broń niezbędną powstańcom. Niestety w Krakowie zaczyna się przedwczesny poród, który Nina może przypłacić życiem. Na świat przychodzą bliźnięta, ale jedno z maleństw umiera. Nina nie może pogodzić się z faktem, że straciła syna, a przy życiu pozostała córka. Zaś przed okolice Makowa przetacza się potężna wichura, której skutki odczuwają nie tylko mieszkańcy pałacu, ale przede wszystkim okoliczni chłopi. Nina musi zgromadzić ogromne pieniądze by pomóc w odbudowie.

Z ogromną przyjemnością powróciłam do dobrze już mi znanych bohaterów. Muszę przyznać, iż kolejny tom nadal trzyma poziom, a balans pomiędzy wydarzeniami historycznymi, fikcją i romansem porywa i zachwyca. W tym tomie Nina niejednego doprowadzi do szału. Jej buntowniczy i porywczy charakter niezmiennie daje o sobie znać, a bezsensowny upór nie ułatwia życia jej jak i jej najbliższym czasem wyrządzając więcej szkody niż pożytku. Liczę że w następnych tomach w końcu trochę zmądrzeje i zmieni swoje postępowanie zwłaszcza, że warto pamiętać, iż nasza bohaterka jest bardzo młoda. Nadal skupia się na swoim wyglądzie, bywa próżna, kapryśna i infantylna.

Co niezwykle istotne to autorka w wręcz fenomenalny sposób oddała realia historyczne u schyłku XIX wieku przenosząc nas do innego świata  gdzie ojczyzna i honor były najważniejsze. Nie brakuje również emocji czy niezrozumiałych wyborów, jestem ciekawa jak potoczą się dalsze losy bohaterów.

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2023-08-03, Ocena: 5, Przeczytałem,

,,Bohaterowie i zdrajcy" to już szósty tom z cyklu Kochankowie Burzy. Zabiera on nas do XIX wieku i pozwala spojrzeć jak wyglądało wtedy ludzkie życie. Możemy poczuć XIX wieczny klimat i atmosferę, która przepełniona była strachem, ale i miłością czy nadzieją.

Muszę przyznać, że z tomu na tom odnoszę wrażenie, że jest to najlepsza część cyklu. Uwielbiam patrzeć na zmiany bohaterów i ich perypetie. Nina, z każdą kolejną częścią staje się coraz to dojrzalsza i wreszcie możemy nazwać ją świadomą kobietą. Chociaż niestety także w moim odczuciu nieodpowiedzialną. Jednak trzeba mieć na uwadze, że czasy, w których dzieje się akcja były zupełnie inne niż obecnie i to Ojczyzna była najważniejsza...

Autorka ma niezwykle plastyczny język, który zachwyca mnie za każdym razem. Realistyczne oddanie klimatu i atmosfery minionej epoki wcale nie jest takie łatwe, a Pani Elżbieta zrobiła to wyśmienicie. Niejednokrotnie łapałam się na tym, że czuję niepokój oraz niepewność o jutro, czyli emocje, które towarzyszyły na codzień naszym bohaterom.

Jeżeli lubicie wyprawy w czasie i chcecie cofnąć się do XIX wieku to cykl Kochankowie Burzy z całą pewnością Wam w tym pomoże. Pomimo, że ,,Kochankowie i zdrajcy" jest najlepszym tomem z cyklu to koniecznie zacznijcie swoją podróż od pierwszej części, aby poznać całe losy naszych bohaterów. Polecam! ?

Avatar użytkownika - Spizarnia_ksiaze
Spizarnia_ksiaze
Przeczytane:2023-07-29, Ocena: 5, Przeczytałem,

"Zapamiętaj sobie raz na zawsze, że żadna wojna nie jest święta. Jest grzeszna, bo pozbawia ludzi życia. Jest brudna i potworna! Tym, którzy dają rozkaz do walki, chodzi jedynie o przechwycenie władzy i zdobycie wielkich pieniędzy. (...) Wojna jest największym nieszczęściem, jakie może spotkać człowieka."

Delikatny powiew wiatru sprawił, że Nina przystanęła na chwilę, by spojrzeć na ukochany dworek w Makowie. Doskonale zdaje sobie sprawę, że wyruszając w podróż do Krakowa naraża się na niebezpieczeństwo. Napięta sytuacja w kraju sprawia, że regularnie dochodzi do brutalnych starć i kontroli. Cena upragnionej wolności jest bardzo wysoka. Jednak dla dobra męża, hrabina Klonowiecka gotowa jest zaryzykować i pod pretekstem wizyty u szanowanego doktora, uzupełnić zapasy broni niezbędnej powstańcom. Zaawansowana ciąża nie ułatwia jej zadania, tym bardziej, że czuje się coraz gorzej...

Autorka zabiera nas w niespokojne czasy, gdzie honor i obowiązek wobec Ojczyzny, są cenniejsze niż rodzina i własne życie. Na tle historycznych wydarzeń jesteśmy świadkami codziennej walki z przeciwnościami i wrogiem.

Seria podbiła moje serce wnikliwym i przecyzyjnym odzwierciedleniem realiów i codzienności minionej epoki. Każdy kolejny tom nierozerwalnie spłata ze sobą miłość, strach, narodziny oraz śmierć. Fabuła przedstawiona jest tak realistycznie, że wręcz mamy wrażenie, że sami jesteśmy uczestnikami wydarzeń, udziela się niepokój i niepewność jutra.

Bez wątpienia to najlepszy tom serii.

Avatar użytkownika - z_ksiazka_w_plec
z_ksiazka_w_plec
Przeczytane:2023-07-28, Ocena: 5, Przeczytałem,

,,Kochankowie burzy. Bohaterowie i zdrajcy" to już 6 tom wspaniałego cyklu książek, który zabiera nas do XIX wieku. Poznajemy dalsze losy Niny, która z każdą nową częścią robi się dojrzalsza i wie czego chce. Nina źle znosi ciąże i nikomu o tym nie mówi. Mało tego, podejmuje się niebezpiecznej podroży do Krakowa by zakupić niezbędną broń dla powstańców. W mieście królów rozpoczyna się przedwczesny poród. Na świat przychodzą bliźnięta, ale tylko jedno z nich przeżywa. Nina nie może pogodzić się z tym, że to synek umarł, a córka zostaje z nią. Żyje w przekonaniu, ze zawiodła męża i odsuwa się od noworodka. Dziewczynką zajmuje się kuzynka. Ale nie tylko takie problemy ma Nina. Nad Makowem przechodzi potężna wichura, która przyniesie wiele szkód, a na sam koniec na drodze do jej normalności stanie odział kozaków. Jak dalej potoczą się losy Niny i jej najbliższych? Przekonacie się sami.

Muszę przyznać, że ten tom podoba mi się najbardziej ze wszystkich. Oprócz wspaniale oddanego klimatu i atmosfery panującej wśród ludności w tamtym okresie, autorka posiada niezwykle plastyczny język, który zachwyca mnie za każdym razem. Wszystkie opisy przyrody, zwyczajów, strojów bohaterów świetnie oddają klimat minionej epoki. Bohaterowie, zwłaszcza Nina za każdym razem dostarczają wielu emocji. Wszystko to sprawia, że książkę czyta się szybko i przyjemnie.

Każda z części jest kontynuacją poprzedniej. Dlatego nie da się raczej czytać od 6 tomu. Zachęcam sięgnąć od pierwszej części by po kolei poznać rozwój wydarzeń i bohaterów.

Kochankowie Burzy. Tom 5: Czas wojny, czas miłości
Elżbieta Gizela Erban0