Kwestia Finklera

Brawurowa mieszanka żydowskiego dowcipu i refleksji na temat tożsamości we współczesnym świecie
New York Times

Doskonale napisana powieść - wzruszająca tam, gdzie trzeba, a zarazem dowcipna tam, gdzie można.
Publishers Weekly

Julian Treslove i Sam Finkler sa starymi przyjaciółmi, którzy niedawno owdowieli. Razem z Liborem Sevcikiem, honorowym członkiem "klubu wdowców", spędzają słodko-gorzkie wieczory wypełnione sentymentalnymi wspomnieniami o utraconych miłościach. Do czasu, gdy pewnej nocy Treslove zostaje zaatakowany. Przez kobietę - i do tego kubkiem! Czy był to akt antysemityzmu? Nagle jego poczucie tego, kim jest, jak jest postrzegany i w co wierzy ulega nieodwracalnej zmianie.

Howard Jacobson - brytyjski pisarz, krytyk i felietonista. Jest laureatem Nagrody Bollinger Everyman Wodehouse przyznawanej najlepszym powieściom komicznym oraz Nagrody Bookera.

Informacje dodatkowe o Kwestia Finklera:

Kwestia Finklera - opinie o książce

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2014-06-20, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2014,
Temat książki oscyluje gdzieś pomiędzy problemem tożsamości we współczesnym świecie a tytułową "kwestią Finklera", czyli tzw. kwestią żydowską. Jacobson podejmuje również takie tematy jak: śmierć, starość, ojcostwo, żałobę po stracie ukochanej osoby, przerażającą samotność, czy życiowy bilans. Jacobsen "rozbiera" stereotypowego Żyda, a konkretnie to trzech. Jest to historia przyjaźni trzech przyjaciół: Sama Finklera (Żyda antysemity, założyciela organizacji Skonsternowanych Żydów, wroga Izraela i antypalestyńskiej polityki), Libora Sevcika (który nie przywiązuje wagi do semickich korzeni) i Treslove'a (goja, który pragnie zostać Żydem). Dzięki takim różnym postaciom autor podejmuje kwestie żydowskie, takie jak: Holokaust, konflikt na Bliskim Wschodzie, antysemityzm (również wśród Żydów), a także obrzezanie i jego wpływ na życie erotyczne. Książkę polecam zwłaszcza tym, którzy interesują się tematyką żydowską.
Kupiec wenecki. Shylock się nazywam
Howard Jacobson0
Okładka ksiązki - Kupiec wenecki. Shylock się nazywam

Kolekcjoner sztuki Simon Strulovitch potrzebuje kogoś, z kim mógłby porozmawiać. O chorej żonie, którą musi się opiekować, o córce, która schodzi na złą...

Wieczory kaluki
Howard Jacobson0
Okładka ksiązki - Wieczory kaluki

Jest w tej książce dziki, pełen złości, gromki i szyderczy śmiech, ale to śmiech na krawędzi. Komedia kataklizmu. Max Glickman, brytyjski Żyd mieszkający...