Na nieludzkiej ziemi

Na książkę składają się trzy prace Autora: Wspomnienia starobielskie, Na nieludzkiej ziemi i Prawda o Katyniu. O Wspomnieniach starobielskich pisał w Roku myśliwego Czesław Miłosz: "Jakie trwałe owocowanie tego człowieka, jak wiele dokonał. I to jego świadectwo o zamordowanych i w imieniu zamordowanych zostaje na zawsze, nie tak jak dzieła sztuki, co do których nigdy nie jest to pewne, ale jako nieustraszony zapis okropnej prawdy". Makabryczne realia obozów sowieckich lat 1939-1942 i gehenna więźniów opisane zostały przez Józefa Czapskiego niezwykle kunsztownym językiem, w którym czuje się żywy udział jego malarskiej wyobraźni. Ten wręcz miejscami wysublimowany styl łączy się z przenikliwą analizą fenomenu gułagów sowieckich i precyzją, na dnie której odnajdujemy niezwykłe poczucie odpowiedzialności za współwięźniów. Czapski zdawał sobie sprawę, że jego opis stanowić będzie może jedyne źródło informacji dla opinii publicznej i rodzin kolegów z obozów. W książce zamieszczone są unikalne fotografie ze zbiorów Autora. Na nieludzkiej ziemi wpisuje się, wraz z Innym światem Herlinga-Grudzińskiego i Archipelagiem Gułag Sołżenicyna, we wstrząsający kanon świadectw hekatomby cierpień, jakie zgotowała światu komunistyczna utopia realizowana z niewyobrażalnym okrucieństwem przez sowiecki aparat przemocy i ucisku.

Informacje dodatkowe o Na nieludzkiej ziemi:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2001 (data przybliżona)
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 83-240-0000-3

Kup książkę Na nieludzkiej ziemi

Na nieludzkiej ziemi - opinie o książce

Avatar użytkownika - wampirka44
wampirka44
Przeczytane:2023-02-25, Ocena: 4, Przeczytałam, 45 książek w 2023 , Syberia, Gułag ,

Książka "Na nieludzkiej ziemi" Józefa Czapskiego to m.in. wspomnienia autora z pobytu w obozach w Starobielsku, Pawliszczewie, Borze i Griazowcu. Jako jeden z kilkuset unika losu około 15 000 oficerów i podoficerów wymordowanych w Katyniu i innych miejscach zagłady. Zwolniony na mocy układu Sikorski-Majski, wstępuje do tworzącej się pod dowództwem generała Andersa Armii Polskiej.

Wspomnienia Czapskiego są bardzo cenne, napisane są z wielką wrażliwością moralną. Czapski potrafił dostrzec wszystko co dobre i szlachetne w człowieku nawet "na nieludzkiej ziemi". Warto tu dodać, że autor był malarzem i eseistą.

"Wśród dziesiątków milionów ginących istnień ludzkich Czapski ocala prawdę indywidualnego cierpienia".

Czytając
Józef Czapski0
Okładka ksiązki - Czytając

Obszerny wybór esejów, recenzji krytycznoliterackich, sylwetek pisarzy drukowanych na przestrzeni niemal czterdziestu lat na łamach „Orła Białego”...

Pamiętając
Józef Czapski0
Okładka ksiązki - Pamiętając

Bibliofilskie jednotomowe wydanie "Zeszytów Literackich" nr 44 i 45 z lat 1993-94 poświęconych Józefowi Czapskiemu. Trudno w Europie XX wieku znaleźć osobę...