Na nieludzkiej ziemi

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Na książkę składają się trzy prace Autora: Wspomnienia starobielskie, Na nieludzkiej ziemi i Prawda o Katyniu. O Wspomnieniach starobielskich pisał w Roku myśliwego Czesław Miłosz: "Jakie trwałe owocowanie tego człowieka, jak wiele dokonał. I to jego świadectwo o zamordowanych i w imieniu zamordowanych zostaje na zawsze, nie tak jak dzieła sztuki, co do których nigdy nie jest to pewne, ale jako nieustraszony zapis okropnej prawdy". Makabryczne realia obozów sowieckich lat 1939-1942 i gehenna więźniów opisane zostały przez Józefa Czapskiego niezwykle kunsztownym językiem, w którym czuje się żywy udział jego malarskiej wyobraźni. Ten wręcz miejscami wysublimowany styl łączy się z przenikliwą analizą fenomenu gułagów sowieckich i precyzją, na dnie której odnajdujemy niezwykłe poczucie odpowiedzialności za współwięźniów. Czapski zdawał sobie sprawę, że jego opis stanowić będzie może jedyne źródło informacji dla opinii publicznej i rodzin kolegów z obozów. W książce zamieszczone są unikalne fotografie ze zbiorów Autora. Na nieludzkiej ziemi wpisuje się, wraz z Innym światem Herlinga-Grudzińskiego i Archipelagiem Gułag Sołżenicyna, we wstrząsający kanon świadectw hekatomby cierpień, jakie zgotowała światu komunistyczna utopia realizowana z niewyobrażalnym okrucieństwem przez sowiecki aparat przemocy i ucisku.

Informacje dodatkowe o Na nieludzkiej ziemi:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2001 (data przybliżona)
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 83-240-0000-3
Liczba stron: 380
Język oryginału: polski

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Na nieludzkiej ziemi

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Na nieludzkiej ziemi - opinie o książce

Avatar użytkownika - wampirka44
wampirka44
Przeczytane:2023-02-25, Ocena: 4, Przeczytałam, 45 książek w 2023 , Syberia, Gułag ,

Książka "Na nieludzkiej ziemi" Józefa Czapskiego to m.in. wspomnienia autora z pobytu w obozach w Starobielsku, Pawliszczewie, Borze i Griazowcu. Jako jeden z kilkuset unika losu około 15 000 oficerów i podoficerów wymordowanych w Katyniu i innych miejscach zagłady. Zwolniony na mocy układu Sikorski-Majski, wstępuje do tworzącej się pod dowództwem generała Andersa Armii Polskiej. 

 

Wspomnienia Czapskiego są bardzo cenne, napisane są z wielką wrażliwością moralną. Czapski potrafił dostrzec wszystko co dobre i szlachetne w człowieku nawet "na nieludzkiej ziemi". Warto tu dodać, że autor był malarzem i eseistą.

 

"Wśród dziesiątków milionów ginących istnień ludzkich Czapski ocala prawdę indywidualnego cierpienia".

Link do opinii
Inne książki autora
Czytając
Józef Czapski0
Okładka ksiązki - Czytając

Obszerny wybór esejów, recenzji krytycznoliterackich, sylwetek pisarzy drukowanych na przestrzeni niemal czterdziestu lat na łamach „Orła Białego”...

Pamiętając
Józef Czapski0
Okładka ksiązki - Pamiętając

Bibliofilskie jednotomowe wydanie "Zeszytów Literackich" nr 44 i 45 z lat 1993-94 poświęconych Józefowi Czapskiemu. Trudno w Europie XX wieku znaleźć osobę...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Trzy krowy w niebieskich kajakach
Andrzej Marek Grabowski ;
Trzy krowy w niebieskich kajakach
Pies na medal
Barbara Gawryluk
Pies na medal
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy