Na południe od granicy, na zachód od słońca

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2006
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 83-7319-930-6
Liczba stron: 239
Dodał/a książkę: Sławomir Krempa

Ocena: 5.11 (36 głosów)

Hajime i Shimamoto przyjaźnili się w dzieciństwie. Shimamoto, kiedy była mała, zachorowała na polio i od tego czasu miała sparaliżowaną jedną nogę. Hajime był jedynakiem, trochę rozpuszczonym i egoistycznym. Można powiedzieć, że byli zakochaną parą: po szkole godzinami słuchali razem płyt, rozmawiali i trzymali się za ręce. Potem ich drogi się rozeszły. Hajime jest już dorosły. Ma żonę, dwójkę dzieci, prowadzi bar jazzowy. Powodzi mu się nieźle i ogólnie można go określić jako „odnoszącego sukcesy mężczyznę w średnim wieku”. I wtedy w jego życiu, po dwudziestu pięciu latach ponownie zjawia się Shimamoto. Nie widzieli się od czasu, gdy mieli dwanaście lat. Już nie jest kaleką - miała operację i jej noga jest zupełnie sprawna. Hajime patrzy na nią zupełnie inaczej niż wtedy, kiedy słuchali razem muzyki. Teraz naprawdę dostrzega w niej kobietę. A Shimamoto najwyraźniej skrywa przed nim jakąś mroczną tajemnicę. Jest jednak przez to bardziej pociągająca. Hajime musi przemyśleć od nowa całe swoje życie i zastanowić się, czy warto ryzykować utratę pracy, dzieci, kobiety, z którą ożenił się może z miłości ale na pewno bez namiętności - by odnowić związek z pierwszą, prawdziwą ukochaną.

Kup książkę Na południe od granicy, na zachód od słońca

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - natkawes
natkawes
Przeczytane:,
Ogromna jest w Polsce popularność twórczością Murakamiego. Pochlebne recenzje, wysokie oceny spowodowały, że sama również zapragnęłam przeczytać którąś z książek tego autora. Będąc w bibliotece, zauważyłam na półce "Na południe od granicy, na zachód od słońca". Bez zastanowienia pożyczyłam tę książkę. Nie żałuję, cieszę się, że miałam okazję spotkać się z prozą tego popularnego pisarza."Każdy umiera inaczej. Istnieje wiele rodzajów śmierci. Ale ostatecznie... zostaje tylko pustynia."Haruki Murakami urodził się w Kioto. Ukończył Dramat Klasyczny na wydziale Literatury Uniwersytetu w Waseda. Prowadził klub jazzowy, a debiutował w roku 1979 powieścią "Hear the Wind Sing", która została nagrodzona. Trylogia „Przygoda z owcą” została uhonorowana nagrodą Noma dla pisarzy młodego pokolenia. Dzięki swoim książkom Murakami zzyskał sławę w Stanach Zjednoczonych. Wydana w 1995 roku „Kronika ptaka nakręcacza” uważana jest przez wielu za największe osiągnięcie Murakamiego."Wskazówki zegara biegną tylko w jedną stronę.""Na południe od granicy, na zachód od słońca" to historia Hajime. Poznajemy go jako dziecko, które spędza każdą chwilę ze swoją przyjaciółką, Shimamoto. Żadne z nich nie ma rodzeństwa, dzięki czemu dzieci zbliżają się do siebie. Dziewczynka przez chorobę ma sparaliżowaną nogę. Chłopiec ...
(czytaj dalej)

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - kina
kina
Przeczytane:,
Hajime od lat pielęgnuje w sobie wspomnienie Shimamoto, pierwszej ukochanej z okresu dzieciństwa, i porównuje do niej każdą poznaną dziewczynę. Kiedy już jako dorosły mężczyzna spełniony w życiu osobistym i zawodowym przypadkowo ponownie spotyka Shimamoto, okazuje się, że dawna fascynacja przetrwała. Hajime decyduje się rzucić swą rodzinę i wykorzystać szansę daną mu przez los. Czy jednak możliwy jest powrót do przeszłości? Książka Haruki Murakamiego „Na południe od granicy, na zachód od słońca” to piękna opowieść o niespełnionej miłości i pogoni za nieosiągalnym ideałem. Co leży na zachód od słońca i czy na południe od granicy znajdziemy raj, czy też zwykłą szarą rzeczywistość? Książka szczególnie spodoba się osobom, które są zafascynowane kulturą, mentalnością, a także codziennością mieszkańców kraju kwitnącej wiśni. Proza Murakamiego jest w swej prostocie tak niepozorna, a zarazem genialna, że nie sposób obok niej przejść obojętnie. Każda z jego książek wyróżnia się niepowtarzalną atmosferą, a każdy szczegół, symbol w nich zawarty można zinterpretować na tysiące różnych sposobów. Moim zdaniem „Na południe od granicy, na zachód od słońca” to - jak dotąd - najlepsza powieść Murakamiego. Krótka, napisana prostym językiem, a zarazem - trafiająca prosto w najgłębsze zakamarki ludzkiej duszy. Po przeczytaniu tej powieści każdy patrząc na słońce będzie już zawsze zastanawiał się, co jest na zachód od niego... ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Na południe od granicy, na zachód od słońca

Avatar użytkownika - Capsa
Capsa
Przeczytane:2016-05-11, Ocena: 4, Przeczytałem, 26 książek 2016,
Jest to moja pierwsza książka Murakamiego i od znajomej fanki słyszałam też, że jest najbardziej normalna z jego książek :D Książkę przeczytałam bardzo szybko i pomimo, że fabuła jest prosta to wciąga i czuje się sympatie do Hajime. Książka wydaje się jakby nie dokończona, ale co według mnie jest na plus bo w ten sposób zyskuje większej wartości metaforycznej :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - magdalena_emilka
magdalena_emilka
Przeczytane:2016-01-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2016,
Książka sama w sobie całkiem niezła. Ławo się czyta i dość przyjemnie aczkolwiek zakończenie jest nie do końca zrozumiałe dla mnie. Chyba za słabo znam autora by to ogarnąć.
Link do opinii
Avatar użytkownika - krasu
krasu
Przeczytane:2015-06-17, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2015,
Murakami tym razem rezygnuje w swojej książce z rozwiązania prowadzenia równolegle do siebie historii 2 lub czasami nawet 3 postaci. Przedstawia nam za to opowieść o chłopcu imieniem Hajime. Jest jedynakiem i w szkole poznaje Shimamoto, córkę dentysty, która także nie ma rodzeństwa. Po pewnym czasie ich zażyłość zaczyna się pogłębiać. Słuchają razem płyt i wracają razem ze szkoły, co trwa długo z powodu chorej nogi dziewczynki, która w przeszłości zmagała się z polio. Ich szczęście nietrwa jednak długo, gdyż przychodzi gimnazjum, a Shimamoto przeprowadza się do innego miasta. Chłopak od tej pory przeżyje jeszcze kilka przelotnych związków. Nie podoba mi się to że ciągle rozpamiętywał tą znajomość zamiast po prostu zapomnieć. Bardzo również zdenerwowało mnie to że postanowił opuścić: żonę, córki, ukochaną pracę we własnym pubie tylko po to by związać się z kobietą, którą kochał jakieś 20-30 lat temu. Mimo to główny bohater jest dobrym ojcem, kochającym mężem i pomógł Shimamoto, gdy ta chciała wrzucić prochy zmarłego dziecka do rzeki. Dzięki niemu odnalazła spokój i pogodziła się z tą stratą. Okazał również bohaterstwo, gdy niespodziewanie kobieta zaczęła dusić się w samochodzie, gdyby nie opanowanie mogłaby stracić życie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Febra
Febra
Przeczytane:2014-11-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 52książki/2014,
Hajime i Shimamoto zakochana para 12-latków, wyróżniają się tym, że są jedynakami (a jedynak to dziwoląg w szkole, wszyscy uczniowie poza nimi mają rodzeństwo!), mieszkają niedaleko siebie i lubią słuchać tej samej muzyki. Po roku ich drogi się rozchodzą. Hajime czuje się niepełny i z tym wchodzi dorosłość, próbuje ułożyć sobie życie, ale czegoś mu brakuje,myśli o Shimamoto. Po wielu latach jako mąż, ojciec, właściciel dobrze prosperujących barów spotyka swą dziecięcą miłość - widzi w niej kobietę, z mroczną tajemnicą, nieuchwytną, pociągającą. Czy warto wracać, co w życiu jest warte, co można zaprzepaścić, czego nie da się, czy krzywdzi się innych czy też siebie, czy warto żyć wspomnieniami???
Link do opinii
Avatar użytkownika - MissDecrime
MissDecrime
Przeczytane:2014-05-26, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Kolejna książka o poszukiwaniu siebie. O podróżach, o powrotach do przeszłości, o stratach... O tym, że pewne sprawy pozostają w człowieku na całe życie i ciągną się za nim jak tragiczny cień. Nieco inna od pozostałych książek Murakamiego, choć jak zwykle oparta na podobnych schematach, z podobnie zbudowanymi bohaterami. To ma swój urok w jego książkach.
Link do opinii
Avatar użytkownika - dredota
dredota
Przeczytane:2013-08-29, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2013,
Najlepiej zapamiętuję książki, które wzbudzają we mnie różnego rodzaju emocje. Po "Na południe od granicy, na zachód od słońca" pozostał smutek. Nie jest to absolutnie książka o sile miłości, która potrafi przetrwać wiele. Powrót szkolnej miłości po latach nie przynosi Hajime szczęścia. Hajime staje przed dylematem moralnym - ma dobrą żonę i dwójkę dzieci, ale zastanawia się nad porzuceniem ich dla Shimamoto. Warto przeczytać.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Barbarka
Barbarka
Przeczytane:2013-05-30, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2013 roku,
Powieść ta , to historia mężczyzny od chwili jego narodzin. Książka jest ciekawa , momentami wzruszająca.Fajnie się czyta będąc kobietą, opowieść o życiu z bardzo męskiego jego przeżywania . Polecam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - en-ca_minne
en-ca_minne
Przeczytane:2013-02-15, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Piękna, ciekawa, tajemnicza, zaskakująca... O tytule rodem z piosenki Nata King Colea
Link do opinii
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2010-08-05, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Interesująca, momentami wzruszająca książka
Link do opinii
Avatar użytkownika - delov
delov
Przeczytane:2016-12-05, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Mirania
Mirania
Przeczytane:2016-10-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2016,
Avatar użytkownika - akarasek
akarasek
Przeczytane:2016-09-17, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - CicheBaBum
CicheBaBum
Przeczytane:2016-06-21, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Dominika_21
Dominika_21
Przeczytane:2016-02-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2016, Mam,
Inne książki autora
Na południe od granicy, na zachód od słońca
Haruki Murakami0
Okładka ksiązki - Na południe od granicy, na zachód od słońca

Hajime i Shimamoto przyjaźnili się w dzieciństwie. Shimamoto, kiedy była mała, zachorowała na polio i od tego czasu miała sparaliżowaną jedną nogę. Hajime...

Ślepa wierzba i śpiąca kobieta. Audiobook
Haruki Murakami0
Okładka ksiązki - Ślepa wierzba i śpiąca kobieta. Audiobook

Nowy zbiór opowiadań japońskiego autora bestsellerów. Ze zbioru tego pochodzi opowiadanie Toni Takitani, które trafiło do rąk czytelników w ramach zeszłorocznej...

Reklamy