O świcie wzięłam psa i poszłam...

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2016-01-13
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788375549683
Liczba stron: 448
Dodał/a książkę: elibri

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Detektyw Jackson Brodie powraca!

Kolejna, po Zagadkach przeszłości, Przysłudze i Kiedy nadejdą dobre wieści?, powieść autorki bestsellerowej serii o przygodach prywatnego detektywa Jacksona Brodiego.

Kate Atkinson przenosi nas do Leeds lat 70., gdzie poznajemy posterunkową Tracy Waterhouse i jej partnera. Są to czasy, gdy na jaw wychodzą pierwsze z serii morderstw Rozpruwacza z Yorkshire.

Trzydzieści pięć lat później Jackson Brodie szuka biologicznych rodziców swojej nowej klientki. Przypadkiem trafia na teczkę z nazwiskiem Tracy Waterhouse i jej numerem telefonu. Losy Jacksona i emerytowanej policjantki splatają się, a bohaterowie odkrywają, że przeszłość nigdy nie przechodzi do historii.

Kate Atkinson jest mistrzynią łączenia błyskotliwego poczucia humoru z mroczną, misternie skonstruowaną fabułą. A wszystko to opowiedziane jest ciętym, dowcipnym i niezwykle barwnym językiem.

Kate Atkinson, laureatka Nagrody Whitebread (obecnie Costa Book Award) w kategorii Książka Roku, przyznanej za jej debiutancką powieść Za obrazami w muzeum, ceniona przez krytykę i czytelników na całym świecie. Bohaterem jej czterech bestsellerowych powieści jest prywatny detektyw Jackson Brodie.

Kup książkę O świcie wzięłam psa i poszłam...

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - AnnaP
AnnaP
Przeczytane:2016-01-19, Przeczytałam,
Dwa lata po wydarzeniach opisanych w Kiedy nadejdą dobre wieści? Jackson Brodie wraca do czytelników - znów jako singiel, choć prześladowany przez swoje byłe partnerki.  Równocześnie ten wypalony prywatny detektyw poszukuje w okolicach Leeds biologicznych rodziców Hope McMaster, klientki, która w wieku dwóch lat wraz z rodzicami adopcyjnymi wyjechała do Nowej Zelandii. W tym samym czasie była policjantka pod wpływem impulsu łamie prawo i wkrótce przekonuje się, że ktoś chce ją za to ukarać. Atkinson, szczególnie zbliżając się do końca opowieści, wielokrotnie podniesie czytelnikom ciśnienie, przerywając narrację w kulminacyjnym momencie, by przejść do opisywania perypetii innej postaci. Na pierwszy plan - co zrozumiałe - wysuwa się Jackson, kluczący wśród urywających się tropów. Drugą ważną postacią jest była pracownica policji, Tracy Waterhouse. Obecni bohaterowie drugoplanowi - Tilly i Barry - to z pozoru zupełnie nieważne osoby, które niby przypadkowo pomagają czytelnikowi dojść do prawdy, czasem zwodząc go wcześniej przez kilka stron. To ciekawy zabieg, który sprawia, że ciekawość rośnie z każdym akapitem.Wtrącane w powieści niejako mimochodem drobne uwagi głównego bohatera przypominają wydarzenia z poprzedniego tomu, często sprawiając, że książki z cyklu Kate Atkinson zaczynają się ze sobą łączyć o wiele mocniej, niż początkowo ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - O świcie wzięłam psa i poszłam...

Avatar użytkownika - kingaz86
kingaz86
Przeczytane:2017-09-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 w 2017 :),

Dla szefowej ochrony Tracy Waterhouse to był dzień jak co dzień. Wszystko zmieniło się pod wpływem jednej nieprzemyślanej decyzji. Wystarczyłą chwila szaleństwa, zeby jej nudny świat stanął na głowie, a codzienną rutynę zastąpił strach przed czyhającymi zewsząd niebezpieczeństwami. Świadkami oburzającego zachowania Tracy są Tilly - podstarzała aktorka i Jackson Brodie, który właśnie wrócił w rodzinne strony w poszukiwaniu biologicznyh rodziców swojej klientki. Wkrótce cała trójka przekona się, że przeszłość nigdy nie odchodzi do lamusa, a dobre uczynki zwykle drogo kosztują.

Link do opinii
Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2016-05-20, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Stonowana historia, nieustannie przecinana przez poboczne wątki dopowiedzenia, poszerzanie rysu postaci chwilami wprowadza czytelnika w zagubienie. Czyta się dość dobrze, lecz mnie nie porwało. Być może dlatego, że nie jestem wielbicielką kryminałów.
Link do opinii
Inne książki autora
Przysługa
Kate Atkinson0
Okładka ksiązki - Przysługa

Lato. W Edynburgu trwa festiwal teatralny. Ludzie oczekujący na poranny spektakl są świadkami drogowej stłuczki i brutalnej napaści, które odmienią życie...

Historie jednej sprawy
Kate Atkinson0
Okładka ksiązki - Historie jednej sprawy

Jackson Brodie, były policjant, dziś prywatny detektyw, nie jest szczęśliwy. Jego małżeństwo się rozpadło, a on sam nie czuje się dobrze w miejscu, w którym...

Reklamy