Okładka książki - Opowieści z Narnii. Siostrzeniec czarodzieja

Opowieści z Narnii. Siostrzeniec czarodzieja

Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2001-02-08
ISBN: 83-7278-285-4
Tytuł oryginału: The Magician's Nephew
Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Ilustracje: -
Dodał/a książkę: Autor X

W tomie szóstym "Opowieści z Narnii" Pola i Digory, wciągnięci w eksperymenty parającego się czarami wuja Andrzeja, trafiają do Innego Świata, gdzie stają się świadkami stworzenia Narnii wraz z jej mówiącymi zwierzętami i innymi niezwykłościami. Digory zwycięsko wychodzi z próby dostarczenia Aslanowi owocu Zaczarowanej Jabłoni, dzięki czemu koniec tej historii da początek wszystkim innym, które rozegrały się w Narnii.

Kup książkę Opowieści z Narnii. Siostrzeniec czarodzieja

Opinie o książce - Opowieści z Narnii. Siostrzeniec czarodzieja

Avatar użytkownika - lewoszm
lewoszm
Przeczytane:2017-05-13, Ocena: 5, Przeczytałam, Przeczytam 100 książek w 2017,
Co to jest Narnia i jak przebudziła się ze snu? Kim jest Aslan, tajemniczy lew? Wejdź do krainy mówiących zwierząt i przekonaj się sam! Dwójka dzieci - Digory i Pola chcąc dostać się do opuszczonego domu, przypadkiem znajduje się w pokoju wujka Digory'ego. Wujek nie ukrywa radości na ich widok, już dawno chciał zaprezentować swój geniusz dla swojego siostrzeńca. Korzystając z okazji zagaduje dziewczynkę i daję jej pierścionek, prosi aby wybrała sobie któryś z żółtych. Kiedy dziewczynka dotyka pierścienia nagle znika. Zaniepokojony Digory wyrzuca dla swojego wujka, że wykorzystał biedną Polę do swoich głupich eksperymentów. Jest zawiedziony postawą wuja. Chcąc sprowadzić Polę z powrotem chwyta jeden żółty pierścień, a do drugiej kieszeni wuj wkłada mu dwa zielone - powrotne. Dzieci wylądowały w tajemniczym lesie, jedno chce wrócić z powrotem, a drugie chciałoby wykorzystać tą okazję i zobaczyć co się tu znajduje. Docierają do zamku, gdzie wszyscy są z kamienia. Odnajdują wskazówkę, podstępem Digory bije w dzwon i budzi czarownicę. Na szczęście nie tylko złe moce zostają obudzone, gdyż dzieci są również świadkiem tego jak Aslan przebudza do życia Narnijczyków. Dzieci spotykają na swojej drodze wiele przygód, a gdy wracają okazuję się, że czas w ich świecie nie ruszył się ani o minutkę.
Książkę czytałam zadaną na język polski, jako lekturę. I powiem tyle: gdyby tylko takie lektury trzeba było omawiać, świat byłby lepszy! :D Jak to "Opowieści z Narnii", książka bardzo lekka, napisana prostym, przystępnym językiem, ale jednak świetnie wprowadzająca w klimat przesycony magią i czarami, które dzieją się na naszych (i głównych bohaterów: Poli i Digorego) oczach. Jeśli uwielbiasz "Lwa, czarownicę i starą szafę", ale chciałbyś ugryźć serię Lewisa od nieco innej strony: usiądź do "Siostrzeńca czarodzieja"!
Avatar użytkownika - dayna15
dayna15
Przeczytane:2016-01-25, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
W szóstym tomie serii podróżujemy wraz z Polą i Digory'm między światami, a wszystko to za pomocą magicznych pierścieni wuja Andrzeja. Uparty chłopiec, mimo ostrzeżeń Poli uderza w dzwon, czym budzi Czarownicę Jadis, znaną nam doskonale z pierwszej części "Opowieści z Narnii", a Czarownica przenosi się z nimi do Londynu. Do tej niezwykłej grupki dołącza się wuj Andrzej, dorożkarz Frank i jego koń i powracają do cudownej zielonej krainy. I tak za sprawą Lwa Aslana powstaje Narnia, przepełniona miłością, mówiącymi zwierzętami i ludzkimi królami - dorożkarzem Frankiem i jego żoną. Aslan wysyła chłopca po niezwykłe jabłko, które po zasadzeniu ma chronić Narnię przed złym wpływem Czarownicy. Na koniec wizyty dzieci w Narnii, Aslan daje Digory'emu jabłko z zasadzonego drzewa, które swoją leczniczą mocą uzdrowi matkę chłopca, a z zakopanego ogryzka wyrasta niesamowite drzewo. Po latach wichura łamie owe drzewo, a Digory, który jest starym profesorem (u którego zatrzyma się w przyszłości rodzeństwo Pevensie) przerabia drzewo na szafę, która stanie się portalem do Narnii odkrytym przez Łucję. Kolejne cofanie się w czasie do początków Narnii wprowadza zamieszanie, a nowi bohaterowie nieszczególnie przypadają do gustu. Jednocześnie jest to jakieś domknięcie kręgu i prawie wszystko jest już wyjaśnione. Zabrakło mi wytłumaczenia, w jaki sposób ostatecznie Czarownicy udało się objąć panowanie nad Narnią i zastanawiam się, co wydarzy się w ostatniej części. "Siostrzeniec czarodzieja" nie porywa swoją fabułą, niewiele się tam dzieje, a wprowadzenie postaci zdecydowanie zbyt długo trwa. Po latach pewnie nawet nie będę pamiętać o Digory'm i Poli, a rodzeństwo Pevensie wciąż będzie trwać w moich czytelniczych wspomnieniach.
,,Siostrzeniec czarodzieja" to powrót do przeszłości - dowiemy się bowiem jak powstała Narnia, skąd wzięła się Zła Czarownica. W końcu możemy poznać odpowiedzi na nurtujące pytania. Bohaterami Digory i jego przyjaciółka Pola. Chłopiec, ma bardzo chorą matkę i mieszka u ciotki i szalonego wuja. Pewnego dnia dzieci bawią się na strychu i przypadkiem wchodzą do tajemniczego gabinetu wuja Digorego. Okazauje się, że mężczyzna jest czarodziejem. Zajmuje się on tworzeniem pierścieni, które przenoszą do innych światów. Dzieci zostają wykorzystane przez wuja i testują jego wynalazek. W ten oto sposób budzę czarownicę Jadis i razem z nią dostają się do Narnii. A co z tego wyniknie? O tym musicie przekonać się sami. Tak naprawdę tę część można czytać przed wszystkimi innymi, albo w dowolnym momencie. Dla fanów Narnii to książka obowiązkowa. Książka jest trochę nudna, bo dużo miejsca zajmują opisy, ale wybaczam, bo z chęcią poznałam historię powstania Narnii. Książka nawiązuje do powstania świata z Biblii. Nie jest to powieść, gdzie akcja pędzi jak oszalała i ciągle się coś dzieje. Wręcz przeciwnie - jest bardzo spokojnie.
Avatar użytkownika - Laura_S
Laura_S
Przeczytane:2017-06-13, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, NAJLEPSZE!, przeczytane w 2017,
Avatar użytkownika - AgnieszkaG
Przeczytane:2015-05-01, Ocena: 3, Przeczytałam, Dzieciństwo c:,
Cztery miłości
C.S. Lewis0
Okładka ksiązki - Cztery miłości

W kolejnym tomie esejów C.S. Lewis, pisarz i filozof, podejmuje temat miłości. Wyróżnia cztery jej rodzaje: przywiązanie, przyjaźń, miłość erotyczną oraz...

Tajemnice starej szafy. Przewodnik po Narnii
C.S. Lewis0
Okładka ksiązki - Tajemnice starej szafy. Przewodnik po Narnii

Na 128 ilustrowanych stronach książki znajdują się wszystkie informacje niezbędne dla fana "Opowieści z Narnii", który z niecierpliwością czeka...

Drogowskazy
Wiktor Osiatyński