Wielkie Księstwo Litewskie. Podróż po bliskich Kresach

Wielkie Księstwo Litewskie to nie tylko Litwa. Terytorium dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego rozciąga się na terenach dzisiejszej Litwy i Białorusi. Każde z tych Państw z dumą odnosi się do spuścizny największego organizmu politycznego Europy. Na ziemiach litewskich pozostały dawne stolice Księstwa; Wilno, Kowno i Troki, Białorusini remontują po swojemu siedziby dawnych rodów magnackich i przypominają, że najważniejsze dokumenty Wielkiego Księstwa zostały spisane nie w litewskim ale w ruskim języku.

Wielkie Księstwo Litewskie. Wyprawa do bliskich Kresów nie jest kontynuacją cyklu kresowego, a raczej jego uzupełnieniem. Od serii kresowej różni ją przede wszystkim narracja - to zapis współczesnych podróży, wywiadów i rozmów. Zestawia losy dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego z dzisiejszą rzeczywistością. Opowiadam o współczesności Litwy i Białorusi, o śladach polskości i wielkości na tych ziemiach, przypominając dawną chwałę Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Odwiedzając dawne magnackie siedziby wielkich rodów książęcych, nie zapominam o kosztowaniu specjałów kuchni białoruskiej i litewskiej. A przejazd przez granicę i podróż drogami Republiki Białorusi to swoiste deja vu filmów Barei.

Sławomir Koper

- Jak wjechać do państwa Łukaszenki, czyli problemy z wizą.
- Białoruska kuchnia i piwo
- Brześć i unia brzeska oraz niesławny proces brzeski
- Grodno Batorego, Tyzenhauza, Orzeszkowej i Nałkowskiej
- Samochodem po białoruskich drogach
- Kąpiel w Świtezi - śladami wielkiej miłości wieszcza
- Wymarłe polskie wsie na Białorusi
- Radziwiłłowie. Bohaterowie czy zdrajcy?
(Kiejdany, Taurogi, Szawle, Teszle). Góra Krzyży.
- Ostatni taki Kmicic - Bułak Bułatowicz
- Kowno, najbardziej litewskie z miast (Mickiewicz, klasztor w Pożajściu)
- Prohibicja po litewsku i świńskie uszy z grochem
- Kaziuki i śledzie z grzybami
- Śladami Marszałka na Wileńszczyźnie (Druskienniki, Bezdany, Pikieliszki)
- Wilno po polsku, Troki i Karaimi.

Informacje dodatkowe o Wielkie Księstwo Litewskie. Podróż po bliskich Kresach:

Wielkie Księstwo Litewskie. Podróż po bliskich Kresach - opinie o książce

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2024-01-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2024,

Terytorium historycznego Wielkiego Księstwa Litewskiego obejmuje tereny obecnej Białorusi i Litwy. Oba te państwa z dumą opowiadają o swojej spuściźnie po jednym z największych państw ówczesnej Europy. Na terytoriom Litwy leżą stare stolice Księstwa: Wilno, Kowno oraz Troki. Białorusini natomiast starają się remontować siedzimy dawnej magnaterii i przypominają, że najważniejsze dokumenty Wielkiego Księstwa zostały spisane po rusku.
Nie zawsze musowo opuszczać domowe pielesze by wybrać się w (nie)daleką podróż. Czasami wystarczy sięgnąć po dobry reportaż chociażby należący do serii, której autorem jest Sławomir Koper. Autor już nie raz zabrał czytelników w sentymentalną podróż na Kresy by przypomnieć czytającemu o naszej spuściźnie.
Tym razem opowiada czytelnikom o swoich podróżach na Litwę oraz Białoruś. Przemierzając tamtejsze drogi odwiedzał mniejsze i większe miejscowości by posmakować dań i napitków, spotkać ciekawych ludzi oraz odwiedzić miejsca ściśle związane z naszą historią i kulturą.
Jak zwykle autor książki Wielkie Księstwo Litewskie. Podróż po bliskich Kresach o swoich licznych przygodach opowiedział w sposób ciekawy, dowcipny oraz malowniczy. Dlatego czytając niniejszy reportaż czytający ma szanse poznać cienie i blaski miejsc, które miał szansę zwiedzić. Przy okazji opowiedział o znanych Polakach, którzy byli związani z danym miejscem oraz roli konkretnego obszaru w naszej historii.
W moim przekonaniu lektura niniejszego reportażu może stać się impulsem do podążania śladami autora po kresowych drogach, poznania smaków, zapachów oraz obejrzenia świadectw bytności Polaków na tamtych terenach. Dodatkowym walorem książki są liczne zdjęcia, które zostały zrobione podczas podróży, które lepiej obrazują to, z czym autor miał do czynienia. Dlatego nie pozostaje mi nic innego jak zachęcić wszystkich do sięgnięcia po tę pozycję.

Zbrodnie z namiętności
Sławomir Koper0
Okładka ksiązki - Zbrodnie z namiętności

Zbrodnia z miłością w tle Uczucia wymagają wyłączności i wzajemności, w innym przypadku każdy związek może zamienić się w piekło. Od miłości jest bowiem...

Blaski i cienie II Rzeczypospolitej. Sensacje, celebryci, skandale
Sławomir Koper0
Okładka ksiązki - Blaski i cienie II Rzeczypospolitej. Sensacje, celebryci, skandale

Balaski i cienie II Rzeczypospolitej. Sensacje Celebryci Skandale Szalone życie celebrytów II RP. Ówczesne smaki i obyczaje kulinarne....